Diyarbakır’da Giriş Katı Hariç Kolonsuz 40 Yıllık Bina Yıkılmadı

featured

Diyarbakır‘ın Merkez Bağlar ilçesinde bulunan ve giriş katı hariç kolonu olmayan yaşanan büyük depremde herhangi bir hasar görmeyen 4 katlı bina görenleri hayrete düşürüyor. Bina sakinlerinden olan Mahmut Çetin, “Bu binamız 40 yıllıktır. Binamız Elazığ depremi ve Kahramanmaraş merkezli 2 ayrı depremi de yaşadı. Binamızda ne çatlama ne de ağır hasar var.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır‘ın merkez Bağlar ilçesinde yer alan Yunus Emre Mahallesi Kardeşlik Caddesi üzerinde bulunan, alt katı iş yeri, üst katları ev olarak kullanılan ve yaklaşık olarak 40 yıl önce yapıldığı düşünülen apartman ilginç bir görüntü oluşturuyor.

BİNA BÜYÜK DEPREMLERE RAĞMEN HALEN AYAKTA


En son 10 kentimizin yaşandığı Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremde meydana gelen ve Diyarbakır’dan da şiddetli bir biçimde hissedilen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde herhangi bir hasar almadan ayakta durmayı başaran bina görenleri hayrete düşürüyor. Diğer yandan kolon olmayan üst katları çıkma yapıldığından dolayı ilk kata göre daha büyük alana sahip yapı, 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ/Sivrice merkezli meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde de herhangi bir hasar almadığı öğrenildi.

BİNA 40 YILLIKTIR

Bina sakinlerinden Mahmut Çetin, yakın zamanda bölgede meydana gelen 3 büyük depremde de binanın herhangi bir hasar almadığını belirtti. Binanın, içeriden bakıldığında üçgen görüntüsü ile dikkatleri çektiğini söyleyen Mahmut Çetin, “Bu bina 40 yıllıktır. Binamız Elazığ depremi ve Kahramanmaraş merkezli 2 ayrı depremi de atlattı. Binamızda ne çatlama var ne de ağır hasar var. Yeni yapılan binaların çoğu sağlam yapılmasına rağmen yıkıldı. Ama bizim binamızın mimari yapısı sağlam olduğu için hiçbir zarar almadı” diye konuştu.

Diyarbakır’da Giriş Katı Hariç Kolonsuz 40 Yıllık Bina Yıkılmadı
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!