Diyarbakır’da Hasarlı Binaların Yıkımına Başlandı

featured

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır’daki depremin ardından acil yıkım kararı verilen 35 binanın yıkımına bugün itibariyle başladığını duyurdu.

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı teknik ekipleri, Diyarbakır kent genelinde hasar tespit çalışmalarına devam ediyor. Yapılan çalışmalarda kentteki vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden yapısal hasar almış acil bir şekilde yıkılması gereken binaları tespit edildi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı koordinasyonuyla kent merkezinde Yenişehir, Sur ve Bağlar ilçelerinde ilk etapta 20 Şubat itibariyle 35 yapının yıkımına karar verildi.

Bu kapsamda Merkez Bağlar ilçesinde bulunan Mevlana Halit mahallesi Cengizler sokaktaki 9 ve 10 katlı ile 485 sokakta bulunan 10 katlı binanın yıkımına sabah saatlerinde başlandı.

Güvenlik önlemleri alınan yıkımda toz olmaması için ekipler binalara su tuttu.

Diğer acil yıkım kararı verilen binalar ile iş yeri ve camilerin de arasında bulunduğu yapılar sırayla kontrollü bir şekilde yıkımları yapılacak.

BELEDİYE’NİN YIKIM HAKKINDAKİ RESMİ AÇIKLAMASI

Ayrıca Adalet Bakanı Bekir Bozdağ dün yaptığı basın açıklamasında, Diyarbakır’da 414 kişinin hayatını kaybettiğini, 912 kişinin yaralandığını açıklayarak, depremden sonra yapılan tespitlere göre şu ana kadar kentteki 126 binanın yıkıldığını duyurmuştu.

Diyarbakır’da Hasarlı Binaların Yıkımına Başlandı
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!