Diyarbakır’da İnşaat İşçileri Eylemde: Yevmiye 600 TL Olsun!

featured

Diyarbakır‘da yevmiye ücretleri ve yoğun çalışma koşullarını 3.kez protesto eden inşaat işçileri, yevmiyelerinin taban fiyatlarının 600 TL olmasını istiyor.

Diyarbakır İnşaat İşçileri, yevmiye ücretleri, yoğun çalışma koşulları ve artan iş baskısına karşı Şeyh Said Meydanı‘nda (Dağkapı)’da bir araya geldi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Emek ve Demokrasi Platformu siyasi parti temsilcileri de işçilerin eylemine katılarak destek verdi. Yapılan açıklamada, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” “Emeğim hakkımdır”, ve “İnşaat işçileri yalnız değildir” pankartları açıldı. İşçiler , “İşçiyiz kardeşiz direneceğiz”, “Genel grev hakkımız söke söke alırız”, “Bijî berxwedana karkeran (Yaşasın işçilerin direnişi)” gibi sloganlar attı.

GEÇİNEMİYORUZ!

İnşaat işçilerinden Ramazan Kurt, aldıkları yevmiyeyle geçimlerini sağlayamadıklarını söyledi. Ramazan Kurt, “Hiçbirimiz eskisi gibi evimizi rahat bir şekilde geçindiremiyoruz, art arda gelen zamlara artık yetişemiyoruz, yoksulluk sınırı 26 bin 500 TL olmuş iken bizler bırakın açlık sınırını, açlık sınırının altında ücretler ile çalışıyoruz. Asgari ücret 8 bin 500 TL olmuşken biz asgari ücretin altında bir ücret ile çalışıyoruz. İnşaat en riskli iş guruplarından birisi olmasına rağmen herhangi bir ücretli iznimiz ve sosyal hiçbir hakkımız bulunmamaktadır” açıklamasında bulundu..

TABAN FİYAT: 600 TL OLSUN İSTİYORUZ

İnşaatlarda sık sık ölümle sonuçlanan iş kazaları yaşandığına dair dikkat çeken Kurt, işçilerin hiçbir sosyal güvenceden faydalanamadığını söyledi. Kurt, “Dünya verilerine göre her 15 saniyede bir arkadaşımız iş kazasında yada meslek hastalığına bağlı olarak hayatlarını kaybediyor. Türkiye iş kazaları verilerine göre 280 kazada 1 ölümcül kaza meydana geliyor. Bizler ölüm ile burun buruna çalışıyoruz. Madencilere verilen hakların biz inşaat işçilerine de verilmesini ve erken emeklilik hakkını talep etmekteyiz. Geçen yıl Diyarbakır‘da daire fiyatları ortalama 700 bin TL iken, bugün daire fiyatları hemen hemen 4 katına çıktı. Konut zamları altında eziliyoruz. Bugün Diyarbakır‘da aldığımız yevmiye, un, yağ, şeker ve ulaşım masraflarımıza yetmiyor. Bu yüzden şu anki yevmiyelerimizin taban fiyat olarak 600 TL olmasını talep ediyoruz. Bundan sonra her asgari ücret açıklamasında yevmiyelerimizi asgari ücretin iki katı olarak belirleyeceğiz” dedi..

Talepleri karşılanıncaya kadar eylemlerinin süreceğini dile getiren Kurt, “Talep ettiğimiz ücret, emekçinin hak talebidir. Talep etiğimiz ücreti alana dek arkadaşlarımız ile iş bırakma eylemi yapacağız. İşverenlerimize duyurulur; Emekçilerin ücreti kesilmeyecek ve emekçilere hiçbir şekilde mobbing uygulanmayacak. Öncelik işçi ve emekçinin olacak. Baskılara ve emek sömürüsüne karşı hep direneceğiz” şeklinde konuştu.

KAYNAK: M.A

Diyarbakır’da İnşaat İşçileri Eylemde: Yevmiye 600 TL Olsun!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!