Diyarbakır’da Newroz Ateşi Yakıldı – VİDEO HABER

Diyarbakır‘da 2023 Newroz’unun finaline ev sahipliği yapan Diyarbakır’da, 2635’inci ateş yakıldı. Newroz kutlamalarında 2,5 ton odun yakılacak.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adanan 2023 Newroz programlarının finali Diyarbakır’da başlıyor. Diyarbakır’da sabah 10.00’da başlayan Newroz finalinde alanı doldurmak üzere erken saatte Newroz alanına gelmeye başladı. Newroz‘a katılmak üzere alana gelen vatandaşlar dört güvenlik noktasından geçti.

DİYARBAKIR NEWROZ 2023

Newroz alanındaki sahnede “Her der, Newroz her dem Azadî” (Her Yer Newroz, Her Dem Özgürlük), “Jin, Jiyan, Azadî” (Kadın, Yaşam, Özgürlük) ve “Bila sere gelê me sax be” (Halkımızın başı sağ olsun) pankartları asıldı.

Sahne ve Newroz alanı HDP flamalarının yanı sıra Yeşil Sol Parti‘nin flamalarıyla donatıldı.

GENÇLER PROTESTO ETTİ!

Ellerindeki pankartlar ile yüksekteki tellere çıkan gençler, sloganlarla protesto yaptı. Gençlere müdahale etmeye çalışan polis, 5 metre yükseklikte olan gençlere ulaşamadı.

Bursa’da ırkçı saldırıların hedefi olan Amedspor atkıları ve posterleriyle meydanda dikkat çeken gençler, ırkçı saldırılara uğrayan Amedspor’a destek ve dayanışma sloganları atıldı.

Diyarbakır’da Newroz Ateşi Yakıldı – VİDEO HABER
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!