Diyarbakır’da Soğanın Kilosu 25 TL’yi Geçti!

Diyarbakır’da Soğanın Kilosu 25 TL’yi Geçti!
7 Nisan 2023 17:06

2022 yılında fiyatına yaklaşık yüzde 314 zam gelen soğana, bu yılın ilk 3 ayında yüzde 101 zam geldi. Soğanın kilo fiyatı Diyarbakır semt pazarında 25 TL’yi geçmiş durumda ve vatandaşlar soğanı taneyle almak zorunda kalıyor.

İklim şartlarına uygun olmayan depolarda saklanan soğan, çok kolay yeşillenmesi ve çürümesiyle beraber geçen yıl çöpe gitti. Soğanda, mart ve nisan aylarının geçiş dönemi kabul edilmesi de fiyatların artmasının diğer bir nedeni. Soğanın fiyatı muzu ve mandalinayı geçti. Diyarbakır’daki semt pazarında 25 liraya satılan soğan bu fiyat artışı ile beraber kendi rekorunu kırmış oldu.

Semt pazarı esnaflarından Veysi Doğan, soğan fiyatlarının artmasının sebebini değerlendirdi. Esnaf Doğan “Pazarda en ucuz mal ne diye sorsalardı eskiden soğan derdik, fakat soğan bile artık zam şampiyonu. Hal böyle olunca vatandaş artık soğanı bile alamıyor. Eskiden çuval çuval satılan soğan şu an tane ile birlikte satılıyor. Mayıs ayı ile birlikte fiyatların düşmesini bekliyoruz. Fiyatlar 10-15 lira aralığına düşebilir hasat dönemi bitti çünkü. Geçen yıllarda soğan hep çöpe giderdi çokça bolca soğan olurdu fakat şimdi bu şekilde devam ettiği için bugün soğan bulamıyoruz. Fiyatların bu kadar artması işlerimizi kötü etkiledi. Patates ile soğan fiyatı neredeyse aynıydı fakat şimdi patatesin fiyatı 7 lira soğan 25 lira. Vatandaş soğana bile muhtaç oldu diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: YENİGÜN HABER

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.