Diyarbakır’da Ucuz Et ve Kıyma Kuyruğu

featured

Diyarbakır’da et fiyatlarına son 20 gün içinde gelen yaklaşık %20’lik zam vatandaşları Et ve Süt Kurumu’na yönlendirdi. Satış mağazasının önünde uzun kuyruklar oluşturan Diyarbakırlı vatandaşlar, ucuz et alabilmek için saatlerce kuyrukta bekliyorlar.

Merkez Yenişehir ilçesinde hizmet veren Et ve Süt Kurumu Diyarbakır Kombinası Satış Mağazasının önünde yaz ve kış mevsimleri uzun kuyruklar hiç eksik olmuyor. Ramazan ayı nedeniyle vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden sonra ucuz et alabilmek için saatlerce sırada bekliyor. Kıymanın kilosunun 119 tl, kuşbaşının 129 tl’den satıldığı kombina satış mağazasının önünde sıraya girenlerin bu işi ranta dönüştürmemesi adına bir kişiye en fazla 1 kilo kuşbaşı ve 1 kilo kıyma satılıyor.

Yaz kış kuyruk hiç eksik olmuyor!


Amida Haber’in yaptığı habere göre, kasaplarda fahiş fiyat artışlarının olduğunu ifade eden bir vatandaş, “20 gün içinde kuzu etine nerdeyse yüzde 30’a yakın zam geldi. 190 TL olan kırmızı etin kilosu 220 TL’nin üzerine çıktı. Emekli maaşı ile geçim olmuyor. Bende mecburen bir kilo kıyma alabilmek için sıramı bekliyorum. Son 5 yıldır alışverişimi buradan yapıyorum. Yaz kış hep insanlar burada kuyrukta. İnşallah ülke normale döner. Bu şekilde nereye kadar gidecek bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

Günde bin vatandaş geliyor


Diyarbakır Et ve Süt Kombinası yetkilileri, merkezdeki tek satış mağazasında günde yaklaşık olarak 2 ton kıyma, 2 ton da kuşbaşı et olmak üzere günde 4 ton et satıldığını ifade etti. Yetkililer, günde ortalama bin vatandaşın alışveriş yaptığını belirtti.

Şap hastalığı et fiyatlarını artırdı

Diyarbakır’da tespit edilen şap hastalığı sonrasında hayvan pazarının kapatılmasının ardından et fiyatları 170 tlden 190 TL’ye, Ramazan ayının gelmesi ile beraber etin kilosu 220 liraya çıkmış oldu.

Diyarbakır’da Ucuz Et ve Kıyma Kuyruğu
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!