Diyarbakır’da Yapılan Basın Açıklamasında İki Kişi Gözaltına Alındı!

featured

Diyarbakır Valiliği tarafından alınan etkinlik yasağına rağmen Diyarbakır’da Abdullah Öcalan’a yönelik görüş yasağının kaldırılması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirildi. 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi..

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Barış Anneleri Meclisi, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Abdullah Öcalan ile görüşmelerin yapılması için basın açıklaması yaptı. DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP milletvekilleri ve Diyarbakır Barosu yöneticilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi, Koşuyolu Parkı etrafında bulunan Oryıl Kavşağı, Koşuyolu Parkı Yaşam Anıtı ve Batıkent’te bir araya geldi. Polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı bölgede Valiliğin bir gün önceki yasak kararına rağmen basın açıklaması gerçekleştirildi.

Tutuklu yakınları için Adalet Nöbeti tutan aileler de eyleme katıldı. Tutuklu yakınlarından Reşahat Ada, “Adaletten başka bir talebimiz yok. Bugün Türkiye’deki adaletsizliğe son vermek için buradayız” dedi. Hasta tutuklu Ciwan Boltan’ın annesi Nazime Boltan ise, tek taleplerinin “adalet” olduğunu vurguladı.

Geniş güvenlik önlemlerine rağmen kitle uzun bir süre yolun farklı noktalarında bir araya geldi. Burada konuşan HDP’li Ömer Öcalan, “Öcalan’ın ailesi ve avukatlarının görüşe gitmesini istiyoruz dedi. Özel hiçbir şey istemiyoruz. Türkiye kanunlarında cezaevlerindeki insanlar için ne isteniliyorsa onu istiyoruz. Öcalan’ın görüşme yapma hakkı vardır. Her yerde tecrit var, tecrit devam ediyor. Şiddetle Amed’in iradesini kırmak istiyorlar diye konuştu..

Daha sonra konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise, “Ödleri kopuyor. Görüyorsunuz her yer tecrit altında. Bütün dünya faşizminizi ve savaş çığırtkanlığınızı görüyor. Bütün dünya biliyor ki siz faşistsiniz. Gerek yok kalkanlarınızı kaldırmanıza” diye konuştu.

Daha sonra gerçekleştirilmek istenen yürüyüşte HDP Batman İl Örgütü yöneticisi Yakup Orak ile DBP Batman Merkez İlçe Örgütü yöneticisi Hayrettin Değirmencin gözaltına alındığı öğrenildi.

M.A

Diyarbakır’da Yapılan Basın Açıklamasında İki Kişi Gözaltına Alındı!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!