Diyarbakır’daki Ağır Hasarlı Binalar Tehlike Saçıyor!

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde yaşayan vatandaşlar, depremlerden dolayı ağır hasar tespiti yapılan binalar nedeniyle can güvenliklerinin olmadığını söyleyerek, binaların bir an önce yıkılmasını talep etti.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra afet bölgesi ilan edilen kentlerden olan Diyarbakır’da, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı hasar tespit raporuna göre kent merkezinde 159 bin 832 bina incelendi. Yapılan incelemelerde 22 binanın yıkıldığı, 3 bin 252 binanın ağır hasarlı, 2 bin 828’nin orta hasarlı, 66 binanın acil yıkılması gerektiği, 32 bin 652 binanın ise az hasarlı olduğu açıklanmıştı. Merkez Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesindeki Çevikler Apartmanı ağır hasarlı olmasına rağmen yıkılmadığı için çevredeki vatandaşların hayatını tehdit ediyor..

SESİMİZİ KİMSE DUYMUYOR

Yıkım kararı alınan binanın bitişiğindeki binada yaşayan sakinlerden Fatma Aydın (32), kaygılı olduklarını ifade ederek, “Binanın tehlikesini bildirmek için buraya gelen polis bile yanına yaklaşmıyor. Onların güvenip giremediği sokakta bizler yaşamak zorunda kalıyoruz. Geceleri uyuyamıyoruz, iki aydır gelemediğim evime 3 gün önce mecburen dönmek zorunda kaldım. Çocuklarım yine deprem olacak mı diye sorular soruyor. Bize ve çocuklarımıza bu korkuyu yaşatmaya hakları yok. Sesimizi duyurmaya çalıştık ama duyan olmadı. ifadelerini kullandı.

ÖNÜNDE OTOBÜS DURAĞI VAR

Ağır hasarlı apartmanın hemen önünde otobüs durağı olduğu ve yolun da trafiğe açık olduğuna dikkat çeken Aydın, “Buradan otobüsler geçiyor, kaç kişinin hayatı tehlikede düşüne biliyor musunuz? Ablam her sabah bu yoldan araçla geçerken korkuyor.

VEBALİNİ KİM ÖDEYECEK?

Yan binanın hasarlı olmasından dolayı kendi evlerine girmekten korktuğunu ancak buna mecbur kaldıklarını ifade eden Murat Aydın (33), “Kaymakamlığa gidiyoruz Çevre İl Müdürlüğü’ne yönlendiriyor, onlar başka yere gönderiyor. Sonuç ise sıfır.. Binada bulunan dokuz dairede yaşayan insanlar nereye gitsin? Binamız hasarsız ama hemen yan tarafımızdaki ağır hasarlı bina yüzünden tedirginiz. Maddi ve manevi hiçbir şekilde yardım edilmedi. Bize bir şey olursa bunun vebalini kim ödeyecek?” diye sordu.

Diyarbakır’daki Ağır Hasarlı Binalar Tehlike Saçıyor!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!