Diyarbakır’daki Mahalle Satışı İptal Edilsin Protestosu!

featured

Barınma hakkının gasp edilemeyeceğini belirten TMMOB Diyarbakır İKK, Yenişehir’de Fabrika Mahallesi’nin satış ihalesinin iptal edilmesini istedi.

Türk Maden ve Mühendisleri Odası (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Yenişehir Belediyesi’nin 340 hanenin olduğu Fabrika (İplik) Mahallesi’ni satışa çıkarmasına ilişkin, mahalle halkıyla birlikte toplantı yaptı. Yenişehir Belediyesinin önünde yapılan halk toplantısına Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Hakların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe örgütleri ile mahalle sakinleri ve mahalle muhtarı katıldı. “Barınma hakkı gasp edilemez” pankartının açıldığı açıklamada konuşan Diyarbakır Ziraat Mühendisleri Odası Şubesi Başkanı Samet Ucaman, “Bölgemizin tamamında yarattığı yıkımın etkileri, kentimiz başta olmak üzere bütün alanlarda görülüyor.

Bu bağlamda kentimizde 80’li yıllarla başlayan 90’larda köy boşaltmalarla birlikte ivme kazanan büyük bir göçün yaşanması sonucu, göç eden vatandaşlar kent periferinde kendilerine yaşam alanları oluşturmuşlardır ama kayyım yönetimi bu yaşam alanlarını müteahhitlere ihale yolu ile vererek halkı kaderlerine terk etmiştir” dedi.

M.A

Diyarbakır’daki Mahalle Satışı İptal Edilsin Protestosu!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!