Diyarbakır’daki Newroz’da 350 Kişi Gözaltına Alındı

featured

Diyarbakır’da HDP öncülüğünde gerçekleştirilen Newroz kutlamalarında 50’si çocuk 350 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Sabahın erken saatlerinde merkez Bağlar ilçesinde Newroz yapılacağı alanda Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince geniş güvenlik önlemleri alındı. Kutlamalar sırasında polis tarafından 50’si çocuk 350 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır Barosu’ndan yapılan açıklamada, gözaltına alınan bazı vatandaşların yöresel kıyafet giydikleri bilgisi paylaşıldı. Gözaltına alınmaların hukuksuz olduğu ifadelerine yer verilen açıklamalarda, “21 Mart 2023 tarihinde, Newroz Park’ta yapılan kutlamalara; geleneksel kıyafet giyen ve motifler taşıyanlara ilişkin engelleyici yaklaşımlar sergilenmiş; yurttaşların Newroz kutlamasına katılımı, hukuk dışı alıkonulmak suretiyle engellenmiştir. Kolluk görevlilerince aşırı ve orantısız müdahalede bulunulmuştur.

BARO AÇIKLAMA YAPTI

Bu sırada, aralarında bir meslektaşımızın da bulunduğu yaklaşık 50’si çocuk olmak üzere toplam 350 kişi ‘Newroz kutlamasına katılım’ gerekçesiyle gözaltına alınmıştır. Suç şüphesi olmaksızın yapılan gözaltı işlemi, toplantı ve gösteri hakkı ile özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal edici niteliktedir. Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından çocukların kimlik tespiti yapılmakta, ilerleyen zamanda ifadeleri alınmak üzere ailelerine teslim edilmektedir. Yine TEM Şube Müdürlüğünde gözaltı işlemi devam eden kişilere ilişkin ifade işlemleri devam etmektedir. Yurttaşların kendini ifade etme biçimi olan geleneksel kıyafetlerle etkinlik alanına alınmaması ve bu durumun fiili bir şekilde özgürlüğünden yoksun bırakılmasına gerekçe oluşturması, kolluk gücü marifetiyle evrensel hukuk ve yasalara aykırı olarak demokratik hakların kullanımı engellendiğini göstermektedir.

Barışçıl toplanma hakkı kapsamında, Newroz bayramına katılım nedeniyle yapılan hukuk dışı alıkonulma hukuksuzdur. Keyfi uygulamalar ve Newroz Bayramı’na katılımın sınırlandırılarak, barışçıl nitelikte katılım sağlamak isteyen yurttaşların özgürlüğünden yoksun bırakılması nedeniyle; özgürlük ve güvenlik hakkı ile toplantı ve gösteri hakkı başta olmak üzere temel hak ve hürriyetler ihlal edici uygulamaların bir an önce sonlandırılması, hürriyetleri kısıtlanmaya devam edilen yurttaşlar derhal serbest bırakılmalıdır. Diyarbakır Barosu olarak gözaltılara dair hukuki süreci takip ettiğimizi kamuoyu bilgisine sunarız” açıklaması yapıldı.

Diyarbakır’daki Newroz’da 350 Kişi Gözaltına Alındı
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!