Diyarbakır’ın Halk Plajı Anzele!

featured

Karacadağ eteklerinden çıkıp Çiftkapı surlarının altından kente akan Anzele Suyu, sıcak yaz günlerinde çocukların uğrak mekanı. Sur İlçesi’ndeki Anzele Parkı’nda buz gibi suyun tadını çıkaran çocuklar, daha sonra parktaki betonların üzerinde güneşlenerek, günün keyfini sürüyor.

Parkta bulunan suya girmenin tehlikeli ve yasak olduğunu gösteren uyarı levhalarına rağmen Anzele Suyu’nda serinleyen çocuklar, kimseye bir zararlarının olmadığını belirterek, “Burada parasız bir havuz yapılsa bizde oraya giderdik. Ama olmadığı için buraya geliyoruz. Aslında burayı da çok seviyoruz. Burası bizim plajımız gibidir. Suyu da çok güzel ve soğuktur” diyor

Diyarbakır’ın Merkez Sur İlçesi’ndeki Anzele Parkı, yer yıl olduğu gibi bu yılda çocukların yüzme alanına döndü. Kentte hava sıcaklığının artmasıyla birlikte serinlemek için Anzele Suyu’na koşan çocuklar burada suyun tadını çıkarıyor.

Yasak uyarılarına uyan yok

Parkta bulunan suya girmenin tehlikeli ve yasak olduğunu gösteren uyarı levhalarına rağmen Anzele’nin buz gibi suyunda serinleyen çocuklar, suya atlayış stilleri ile de görenleri şaşırtıyor. Küçük yaşlarına rağmen çocukları merak eden vatandaşlar ise onların fotoğrafını çekip videoya kaydediyor.

Anzele Parkı halk plajı” niyetine kullanıyor

Karacadağ eteklerinden çıkıp Çiftkapı surlarının altından kente kadar gelen suda yüzen çocuklar, daha sonra parktaki betonların üzerinde güneşlenerek, günün keyfini sürüyor. Mutlulukları yüzlerinden okunan çocuklar, denizi olmayan Diyarbakır’da Anzele Parkı’nı adeta bir “halk plajı” niyetine kullanıyor.

‘Kimseye bir zararımız yok, sadece yüzüyoruz’

Sur İlçesi’nde ücretsiz bir yüzme havuzu yapılmasını isteyen çocuklar, “Ailemizin maddi durumu yok. Bizde paralı yerlere ya da uzak yereler gidip yüzemiyoruz. En yakın yer burası ve Dicle Nehridir. Dicle Nehri çok tehlikeli olduğu için oraya gitmiyoruz. Bizde gelip burada yüzerek serinliyoruz. Kimseye bir zararımız yok. Buraya gelen çocuklar parka hiçbir zarar vermiyor. Sadece serinlemek ve yüzmek için geliyor. Ama bize de burada parasız bir havuz yapılsa bizde oraya giderdik. Ama olmadığı için buraya geliyoruz. Aslında burayı da çok seviyoruz. Burası bizim plajımız gibidir. Suyu da çok güzel ve soğuktur” dedi.

Ailelerin uğrak mekanı

Çevrede oturan vatandaşlar ise hemen hemen günün her saatinde Anzele Parkı’a gelerek çimlerde oturuyor. Anzele Suyuna giren çocuklarını seyreden aileler, burada hem sohbet ediyor hem de sıcak Diyarbakır günlerinde serinleme fırsatı yakalıyor.

KAYNAK: DİYARBAKIR YENİGÜN HABER

Diyarbakır’ın Halk Plajı Anzele!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!