Dünya Geneli En İyi Emekli Maaşına Sahip Ülkeler!

featured

Yükselen enflasyon, faiz oranları ve diğer ekonomik ters rüzgarların tümü dünya genelinde emeklilik gelirlerini tehdit ederken, kamu ve özel emeklilik planları on yıllardır en büyük sınavlarıyla karşı karşıya.

Avrupa’da mevcut erken ve yasal emeklilik yaşları nelerdir?

Yasal emeklilik yaşının tanımları ülkeden ülkeye değişir. OECD veri seti ve Bir Bakışta Emeklilik raporuna göre her ülkede emeklilik türüne göre farklı uygulamalar bulunuyor.

İki rapor, 22 yaşında işgücüne girenlerin mevcut ve gelecekteki emeklilik yaşlarını analiz eden mevcut en son veriler olan 2020 rakamlarını kullanıyor.

Bazı durumlarda, rapor her ülkenin cinsiyetini belirtmez, bu da bu yerlerde erkekler ve kadınlar için emeklilik yaşının aynı olabileceği anlamına gelir.

Mevcut emeklilik yaşları iki tür içerir: erken ve standart. OECD raporuna göre, erkekler için erken emeklilik yaşları Litvanya’da 59 ile Almanya’da 63,7 arasında değişiyor. Kadınlar için, Litvanya’da 58 yaş ile Almanya’da 63,7 yaş arasında değişmektedir.

2022′de en iyi emeklilik sistemine sahip 1 numaralı ülke: İzlanda

Genel Not : A

Genel Puan : 84.7

İzlanda’nın kamu ve özel sektör emekli maaşlarının sağlıklı bir karışımına sahip olduğu bulundu.

göre İzlanda’da, Avrupa Komisyonu web sitesine yaşlılık aylığından tam olarak yararlanabilmek için 16 ila 67 yaşları arasında ülkede en az 40 yıl veya daha uzun süre yaşamış olmanız gerekir.

Ülkenin emeklilik programları gelire bağlıdır, yani başka bir geliriniz varsa bu miktar düşebilir ve geliriniz belirli bir miktarı aşarsa tamamen iptal edilebilir.

2022′de en iyi emekli maaşına sahip ülkeler

  • İzlanda
  • Hollanda
  • Danimarka
  • İsrail
  • Finlandiya
  • Avustralya
  • Norveç
  • İsveç
  • Singapur

BK: İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda

Hollanda genel A notu ve 84,6 puanla İzlanda’yı yakından takip ederek ikinci sırada yer aldı.

Hollanda emeklilik sistemi üç sütundan oluşur: Genel Yaşlılık Emeklilik Yasası (AOW), işveren aracılığıyla ek emeklilik tahakkuku ve ek bireysel emeklilik politikaları.

Hollanda’da yaşıyorsanız veya çalışıyorsanız, AOW kapsamında sigortalısınız ve yasal emeklilik yaşına (2022′de 66 yaş ve yedi aylık) ulaştığınızda, bunu almaya hak kazanırsınız.

Listenin üçüncü sırasında Danimarka yer aldı. Genel notu A ve genel puanı 82 idi.

göre ülke, emeklilere kamu emeklilik yaşından (2022′de 67-69) 1-3 yaşlarında olduklarında erken emeklilik alma seçeneği sunuyor Avrupa Komisyonu’na .

İlk 10′da yer almasa da Amerika Birleşik Devletleri listede 20. sırada yer aldı. Genel notu C+ ve puanı 63.9′du.

Listede ilk kez Portekiz 24. sırada yer alırken, Meksika’nın emeklilik reformu sayesinde en fazla gelişme gösteren ülke olduğu raporda vurgulandı.

Kadınların emekli olduktan sonra erkeklerden dört yıl daha uzun yaşaması bekleniyor..

Beklenen emeklilik yıllarında kadın ve erkekler arasındaki fark, İrlanda’da 2,0 yıl ile Kıbrıs’ta 7,5 yıl arasında değişmektedir.

2020’ye kadar, Avrupalı ​​kadınlar işgücü piyasasından çıktıktan sonra genellikle erkeklerden 4,3 yıl daha fazla yaşamayı bekleyebilirler.

AB ortalaması 4,6 yıl iken, Fransa’da cinsiyet farkı toplam 3,6 yıl kadınların lehinedir.

İlginç bir şekilde, her ikisi için de emeklilikte beklenen yaşam süresi Avrupa’da büyük farklılıklar gösteriyor. Erkekler için, Letonya’da 14 yıl ile Lüksemburg’da 24 yıl arasında değişmektedir.

Kadınlar için Letonya’da 18,9 yıl ile Yunanistan’da 28,4 yıl arasında değişmektedir. Belçika, Fransa, Yunanistan, İtalya, Lüksemburg ve İspanya’da kadınların emekli olurken geçirecekleri 26 yıl veya daha fazla süreye sahip olmaları bekleniyor.

Emeklilik Yaşları

 

Şu anda, AB Üye Devletlerinde 65 yaşında emeklilik yaygındır. Birçok ülke emeklilik yaşını 67’ye çıkarmaya karar verdi. Ana kısım için emeklilik yaşlarındaki değişikliklerin 2020-2030 yılları arasında gerçekleşmesi planlanıyor.

Giderek artan bir şekilde, emeklilik yaşı ortalama yaşam süresi ile ilişkilendirilmektedir. Finlandiya’ya ek olarak, bu mekanizma Kıbrıs, Danimarka, Estonya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Portekiz ve Slovakya’da mevcuttur. Ayrıca İngiltere’de, karara dayalı artışların ardından emeklilik yaşı, ortalama yaşam süresine göre otomatik olarak değişecektir.

Bazı ülkelerde, emeklilik yaşları erkekler ve kadınlar için farklıdır. Bu tür ülkelerde kadınların emeklilik yaşı daha düşüktür. Kural olarak, emeklilik yaşı yükseldikçe erkekler ve kadınlar için aynı olacaktır.

Mevcut ve gelecekteki emeklilik yaşları

Emeklilik yaşları ve emeklilik yaşını yükseltme kararları aşağıdaki karşılaştırma tablosunda listelenmiştir. Tablo, önce kazanca bağlı emeklilik yaşını, ardından birinciden farklıysa ulusal emeklilik yaşını listeler. Kadın ve erkeklerin emeklilik yaşları da birbirinden farklılık gösteriyorsa listelenir.

Tablodaki emeklilik yaşları, bir kişinin yasal emekli maaşını erken emeklilik kesintisi olmaksızın çekebileceği en erken yaşlardır. Çoğu durumda, insanlar geç emekli olabilir. Kural olarak, geç emeklilik için zam alma hakları vardır.

Birçok ülkede, yaşlılık aylığının genel emeklilik yaşından önce erken emekli olmak mümkündür. Bazı ülkelerde sigortalılık süresi uzunsa erken yatırılan emekli maaşı kesilmez. Bu özel düzenlemeler tabloya dahil edilmemiştir.

Kanada, Finlandiya, Norveç, İsveç ve ABD’de emeklilik yaşı esnektir. Bu, bir kişinin belirli bir yaş aralığında emekli maaşı alabileceği anlamına gelir. Üst ve alt yaş sınırları tabloda listelenmiştir.

Dünya Geneli En İyi Emekli Maaşına Sahip Ülkeler!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!