E-Spor Nedir? Yeni Başlayanlar İçin E-Spor Oyun Rehberi

featured

E-spor (Esports) dünyanın en hızlı büyüyen endüstrilerinden biridir. Dünya çapında milyonlarca insan video oyunu turnuvalarına katılıyor veya izliyor ve oyun tasarımı ve teknoloji dünyasındaki yenilikler sektörü yeni yönlere itiyor.

Özünde, e-spor, profesyonel düzeyde rekabetçi oyunları tanımlamak için kullanılan toplu bir terimdir ve en iyi espor oyuncuları genellikle kendi oyunlarında dünyanın en iyileridir. Rekabetçi oyun hiçbir şekilde yeni bir kavram değil, ancak geleneksel sporlara benzer şekilde rekabet ederek geçimini sağlayan profesyonel video oyunu oyuncularına sahip olma fikri kesinlikle en azından batı dünyasında.

Video oyunları on yıllardır var, ancak e-spor, rekabetçi doğası nedeniyle normal oyunlardan farklıdır. Esasen, e-spor, çevrimiçi olarak birbirleriyle rekabet eden bireyleri veya oyuncu takımlarını içerir. Genellikle büyük miktarda para ödülü söz konusudur.

Bir oyun nasıl espor olur?

Bir oyunun bir e-spor olarak başarılı olmasına yardımcı olmada çok önemli rol oynayan iki unsur vardır; zevk ve denge. Birincisi basittir çünkü bir oyun oynamak eğlenceli değilse, o zaman izlemesi zevkli olmaz ve oyuncular ilgilerini çabucak kaybederler. Öte yandan, denge çok önemlidir çünkü aksi takdirde oyun ilgi çekici olmaz. Örneğin, Counter-Strike‘ta bir silah diğerlerinden daha iyi olsaydı, kimse başka bir şey kullanmazdı ve her maç inanılmaz derecede tekrarlayıcı olurdu.

e-Spor’un tarihi

eSports 20. yüzyılın ortalarından beri var. Daha 1950’lerde satranç, OXO, Tic-Tac-Toe veya bilgisayar için Nim oyunu gibi oyunlar vardı. İlk gerçek bilgisayar oyunu genellikle Amerikalı William Higinbotham tarafından geliştirilen Tennis for Two olarak adlandırılır. Pong, uluslararası başarıyı ilk kutlayan oyunun adıydı. Mevcut video oyunları gibi, bu oyunların çoğu zaten rekabet için tasarlandı.1980’de ilk video oyunu turnuvası gerçekleşti. Üç ay sürdü ve 10.000’den fazla katılımcı tarafından izlendi. İki yıl sonra, Walter Day tarafından 100’den fazla farklı atari oyunuyla yüksek puanlar listesi olan İkiz Galaksiler Ulusal Skor Tahtası yayınlandı. Bu, Amerika’dan ilk profesyonel video oyun ekibinin temeliydi. Daha sonra 1984’te Japonya, ABD, İtalya ve İngiltere’den takımların yarıştığı ilk Dünya Şampiyonası düzenlendi.

E-sporda yarışmaya nasıl başlanır?

Çoğu oyunda, oyunun kendisi aracılığıyla girebileceğiniz sıralama modları ve oynatma listeleri bulunur. Başkalarıyla çevrimiçi olarak ve sık sık eşleşeceksiniz – ancak her zaman değil – bu mod, bazı kısıtlamalar veya zamanlayıcı farklılıkları ile standart oyundan biraz farklı kurallara sahip olacaktır. Büyük ölçüde olsa da, aşina olduğunuz oyun olacak.

Kitle

eSpor pazarı oldukça karmaşıktır. Çeşitli oyun başlıkları, platformlar ve hayran ilgi alanları var. Markalar için en büyük zorluk, bu farklılıkları gerçekten anlamaktır. Bu nedenle, her şeyden önce, kitlenizi anlamak çok önemlidir. Örneğin, geçen yıl League of Legend Championship finalini 200 milyondan fazla izleyici izledi.

E-Spor gelişitircileri

İki tür espor geliştiricisi vardır. İlk olarak, Microsoft ve Nintendo gibi espor etkinliklerini veya ilgili unvanlarını düzenlemekten kaçınmayı seçen, bunun yerine topluluğun geliştiricinin onayını aldıkları sürece yarışmalar ve turnuvalar düzenlemesine izin veren “elden çıkmış” geliştiriciler var. Ayrıca kendi oyunları için profesyonel sahneyi aktif olarak organize eden Riot Games, Activision Blizzard ve Valve Corporation gibi “uygulamalı” geliştiriciler de var. İkisinden en popüler ve en hızlı büyüyeni “uygulamalı” geliştiricilerdir. Bu, oyunun tek fikri mülkiyet haklarına sahip olan özel şirketin aynı zamanda profesyonel rekabetini organize eden tek kuruluş olduğu anlamına gelir; başka bir deyişle, oyunun yaratıcıları, oyunlarının nasıl oynandığı üzerinde nihai kontrole sahiptir.

1 numaralı akış platformu: Twitch

Akış hizmeti Twitch patlama yaşıyor. Ana şirket Amazon‘a ait olan platformda, 28 farklı dilde videolar günde yaklaşık milyonlarca kullanıcı tarafından izleniyor. Son yıllarda, gösterilen içerik giderek daha çeşitli hale geldi. Çeşitli teklifler, platforma giderek daha fazla izleyici çekiyor. Video oyunları hala yayınlanıyor, ancak gerçek hayatta sözde yayınlar da giderek daha popüler hale geliyor.

Yarışmalarda büyük para ödülü var!

Son on yılda, eSpor’un popülaritesi artıyor. Özellikle akış platformu Twitch‘in popülerleşmesi sayesinde, giderek daha fazla hayran espor etkinliklerini aktif olarak takip etmeye başladı. Büyüme her yıl artıyor ve görünürde bir son yok. İzleyici sayısındaki artış, sunulan para ödülündeki büyük artışla el ele gitti. Sadece 2019’da 5,400’den fazla turnuvada 235 milyon dolardan fazla ödül verildi. Buna karşılık, 2012’deki Esports kazançları sadece 13,8 milyon dolardı.

E-spor’un faydaları

Araştırmalar, Esports’un çim sporlarıyla aynı faydaların çoğunu, eksi fiziksel eforu sağladığını göstermiştir. Organize Esports’a katılarak öğrenilen ekip çalışması, iletişim, strateji ve sportmenlik vardır. Oyuncularımız için dijital bir Esports liginin eklenmesi, yalnızca çimlerde oynarken geliştirdiğimiz bilişsel becerileri daha da geliştirmelerine yardımcı olabilir .

Bilişsel ve sosyal gelişim

 • Geliştirilmiş el-göz koordinasyonu
 • Geliştirilmiş dikkat ve görme keskinliği
 • Geliştirilmiş temel görsel işleme ve yürütme işlevi
 • Problem çözme ve strateji becerisi geliştirme
 • Ebeveynlerin %71’i oyun oynamanın çocuklar üzerinde net olumlu etkileri olduğunu bildiriyor
 • Kendine güveni ve oyuncu sosyalleşmesini artırır
 • Oyuncuların %54’ü oyunun arkadaşlarıyla bağlantı kurmalarına yardımcı olduğunu söylüyor

Esports, diğer öğrencilerle ve okullarıyla etkileşim kurmalarına yardımcı olur.

Problem çözme becerileri

Araştırmalar, video oyunları oynayan çocukların, video oyunlarına aktif olarak katılmayan çocuklara kıyasla karmaşık psikolojik sorunları çözme şansının çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Geleceğin iş piyasası

Video oyunları oynamak, öğrencileri tıp alanı, mühendislik, havacılık, uzaktan uçuş, bilgisayar bilimleri vb. dahil olmak üzere daha geniş bir kariyer yelpazesinde daha akıllı ve daha istihdam edilebilir hale getirebilir.

Stratejik Düşünme

Espor, çocukların stratejik düşünmesini, takım çalışmasını, iletişimini, liderliğini, performans becerilerini ve güven inşasını artırabilir.

eSpora nasıl girebilirim?

En başta bir uyarı. Oyun oynamak ve büyük meblağlar kazanmak kolay gibi görünebilir ama durum öyle değil. Profesyonel oyun dünyasına girmek çalışma, çaba ve fedakarlık gerektirir. O zaman bile, başarılı olacağınız garanti edilmez. Saatlerce ve saatlerce pratik yapmak ve oyun hakkında bilgi edinmek gerektirir ve ardından en zorlu adımı takip eder. eSpor’a girmek veya eSpor’a girmemek. İlk adım, ne tür bir oyunda rekabet etmek istediğinize karar vermektir. Size en uygun olanı bulmadan önce birkaç oyun deneyin ve ardından pratik yapmaya başlayın.

1. Oyun Becerinizi Geliştirin

Oynamak istediğiniz oyunu seçerken kendi oyun tarzınıza odaklanmanız önemlidir. Oyunun kurallarını, şampiyonların taktiklerini ve oynadığınız oyunla ilgili her şeyi öğrenmelisiniz. Ancak o zaman bir uzman olabilir ve oyun alanında profesyonel bir kariyer yapmaya çalışabilirsiniz. Bir oyun kariyerine devam etmek istediğine göre, kendini antrenman yapman gereken saatlere çok adamalısın.

2. Bir Oyun Topluluğunda Ağ Oluşturun

Oyun topluluğunda bir arkadaş çevresi oluşturmak, şöhret için atılması gereken bir adımdır. Çevrimiçi forumları kullanın, oyun ipuçları yazın, diğer oyuncuları da tanıyın. Bulunduğunuz yerde aktif bir yerel oyun topluluğu olduğunu biliyorsanız, oraya gidip gerçek oyuncularla tanışma fırsatını yakalayın. Kim bilir, belki de eSports için ava çıkacak yeni takımını orada bulacaksın.

Ayrıca, yeterince cesur ve kendinize güveniyorsanız, kendi akış kanalınızı başlatın. Bir Discord, YouTube veya Twitch platformu seçin ve kendi oyunlarınızı yayınlamaya başlayın. Bu sayede takipçiler toplayabilir ve adınızın oyun topluluklarında yayılmasını sağlayacak kadar ünlü olabilirsiniz. Bu, diğer oyunculardan geri bildirim almanın harika bir yoludur, bazı oyuncular sizi övebilir ve bazıları sizi eleştirebilir.

3. Güncel Olun

Çevrimiçi olarak sunulan bir eSpor takvimi bulun ve turnuvalar, elemeler veya yerel etkinlikler gibi önemli etkinliklerin tarihlerini kontrol edin. Etkinliklerden haberdarsanız, Esports dünyasına girmeniz için önemli olabilecek hiçbir önemli etkinliği kaçırmazsınız. Bu şekilde, elemelere hazırlanabilir veya sadece profesyonel oyuncuları takip edebilir ve aynı anda oyun becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Acele etmeyin ve niteliklere yaklaşmaya ve dolayısıyla başarısızlık riskini almaya hazırlıksız olmaktansa oyun becerilerinizi mükemmelleştirmek için daha fazla zaman harcamak daha iyidir.

En İyi Esports Oyunları Nelerdir?

Seçilebilecek çok sayıda oyun var ve bunlar ligden lige değişiyor. En popüler olanlardan bazıları:

 • CS:GO
 • Süper Smash Bros: Ultimate
 • Rainbow Six: Kuşatma
 • NBA2K20
 • Madde 20
 • Minecraft: Hayatta Kalma Oyunları
 • Modern Savaş: Silahlı Çatışma
 • Fortnite

E-Spor Nedir? Yeni Başlayanlar İçin E-Spor Oyun Rehberi
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!