Ekrem İmamoğlu İçin Mahkeme Kararını Verdi! Ekrem İmamoğlu Davası

featured

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada, mahkeme kararını açıkladı. Ekrem İmamoğlu‘na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve siyasi yasak kararı verildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerin iptal edilmesinin sonrasında yaptığı basın açıklamasında, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkan ve üyelerine “alenen hakaret” ettiği gerekçesiyle 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası talebiyle yargılanmasına devam edildi.

Ekrem İmamoğlu Davası

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, Ekrem İmamoğlu katılmazken, avukatları ise salonda hazır bulundu. Cumhuriyet Savcısı, Ekrem İmamoğlu’nun “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme şekilde hakaret” suçundan 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep ettiği mütalaayı yineledi.

Mahkeme, sanık avukatlarının son savunmalarını sunmaları için saat 16.00’a kadar duruşmaya ara verdi. Aranın ardından sanık İmamoğlu’nun avukatlarının son savunmaları istendi. Sanık avukatları, mahkemeden Ekrem İmamoğlu hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Ekrem İmamoğlu hakkında 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkeme ayrıca İmamoğlu halkında Türk Ceza Kanununun’da yer alan 53. Maddesi gereğince siyasi yasak uyguladı.

EKREM İMAMOĞLU DURUŞMAYA KATILMADI

İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanık konumundaki Ekrem İmamoğlu bugünkü duruşmaya katılmadı. İmamoğlu’nun avukatları, belediye başkanları, milletvekilleri ve parti üyesi ve bazı isimler mahkeme salonunda yer aldı.

Ekrem İmamoğlu Davası

İMAMOĞLU DAVASINDA SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Bu karar İstinaf Mahkemesi‘ne gidecek. İmamoğlu’na verilen 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası onanırsa verilen bu karar Yargıtay‘a gidecek. Yargıtay’ın da kararı onaması durumunda İmamoğlu siyasi yasaklı olacak. Karar sonrası Ekrem İmamoğlu cezaevine girmeyecek.

YARIN ÇOĞALARAK DAHA FAZLA BİR ARADA OLACAĞIZ

İmamoğlu kararın ardından Saraçhane‘de toplanan insanlara seslendi. İmamoğlu’nun açıklamaları ise şöyle:

Hangi çılgın sizin millete ait herhangi bir sürecin önüne set kurabilirmiş? Hangi çılgın zincir vurabilirmiş? Hiç kimse, hiç kimse, hiç kimse vuramaz. Bu akşam biriz, birlikteyiz, yarın çoğalarak daha fazla bir arada olacağız. Şimdi birlik ve beraberliğimizin güzel bir anını bu akşam başlatıyoruz. Yarın çok daha büyüyecek. Genel başkanlarımız da olacak. Ama bu akşamın taçlanması için, size hitabı için İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener‘i davet ediyorum.

AKP’nin kurucularından olan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Ekrem İmamoğlu hakkında verilen 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına ilişkin son dakika paylaşımda bulundu”Millet iradesi her şeyin üstündedir. Üst mahkemelerin bu yanlışı düzelteceklerine inanıyorum” açıklamasını yaptı.

BEN ÜST MAHKEMELERİN BU YANLIŞI DÜZELTECEKLERİNE İNANIYORUM

Abdullah Gül‘ün açıklaması şu şekilde:

Bugünkü mahkeme kararı sadece Ekrem İmamoğlu‘na değil Türkiye’ye karşı yapılan büyük bir haksızlıktır. Millet iradesi her şeyin üstündedir. Üst mahkemelerin bu yanlışı düzelteceklerine inanıyorum.

Ekrem İmamoğlu İçin Mahkeme Kararını Verdi! Ekrem İmamoğlu Davası
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!