Erdoğan duyurmuştu! 1 milyon kişiye istihdam..

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın , 2022 yıl sonuna kadar 1 milyon gencin mesleki eğitim merkezlerine dahil edilerek istihdam sağlamayı hedeflendiğini ayrıca 12. sınıf öğrencilerine asgari ücretin yarısı kadar yani 2 bin 126 lira ödeme yapılacağını duyurmuştu. Erdoğan’ın mesleki eğitim merkezlerindeki çırak ve kalfalık ücretlerine ilişkin yaptığı açıklamalar OSB’ler tarafından sevinçle karşılandı.

1 MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı kararla 1 milyon kişiye istihdam sağlanacağını belirten İkitelli OSB Yönetim Kurulu Üyesi M. Vural Koç, “Öğrenciler meslek öğrenirken para kazanmaları çok iyi olacak. Mesleki eğitim merkezleri hak ettiği yeri buldu. Bugün itibari ile OSB bölgemizde irtibat büroları açıldı. İş insanları ve sanayicilerimiz açılan irtibat bürolarından öğrenci talep edebilecekl. Bir ülkenin gelişmesi için meslek eğitiminin ne kadar önemli olduğunu dün Cumhurbaşkanımızın ağzından bizzat duyduk. Dünyanın gelişmiş ülkelerine baktığımız zaman meslek eğitime ne kadar önem verdiğini görmekteyiz. Mesleki eğitim ile ülkenin gelişmesiyle beraber yürüdüğünü hep beraber görüyoruz. Dün Cumhurbaşkanımızın talimatları ile organize sanayi bölgemizde irtibat büromuzu açtık umuyorum ki bundan sonra daha iyi gelişmeler olacak. Bu alınan kararlar ile ileride 500 bin – 1 milyon arası insanımıza iş istihdamı sağlanacak. Eleman bulamıyorum diyen iş insanlarımızın eleman ihtiyaçları bu sayede giderilecek” dedi.

ÖĞRENCİLERE ASGARİ ÜCRETİN YARISI VERİLECEK

Öğrencilerin çıraklık kalfalık dersleri alırken aynı zaman da maaşlarını düzenli olarak alacaklarını belirten Başakşehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Salih Güneş, “2017’den itibaren mesleki eğitimle ilgili devrim niteliğinde kararlar alınmıştır. Özellikle öğrencilerin yetiştirilmesi için ustaları ile birlikte eğitime alındı. Artık uygulamalı dersler makinecilik, kaynakçılık, tornacılık, ustalar vasıtasıyla öğretilecek. Öğrencilerimiz haftada 1 gün okula geliyor haftanın diğer günleri ustalarımızdan mesleğin püf noktalarını öğreniyorlar. Ayrıca devlet büyük bir teşvik yaptı. Eskiden de bu teşvik vardı ama Cumhurbaşkanımız bunu büyüttü. Yeni okula başlayan 14 yaşındaki bir öğrencimize asgari ücretin yüzde 30’u kadar bir maaş verilecek yani bin 250 lira gibi bir destek verilecek. Ayrıca sigortaları da devlet tarafından kurumlarımız ödeyecek. Bu büyük bir teşvik oldu. 12. Sınıflara ise asgari ücretin yüzde 50’si kadar bir maaş verilecek yani 2 bin 200 liraya denk geliyor.

ÖĞRENCİLER HEM OKUYACAK HEM PARA KAZANACAK

Bu duyuru ardından konuyla alakalı görüş veren İkitelli OSB Yönetim Kurulu Üyesi M. Vural Koç, “Mesleki eğitim merkezlerimiz hak ettiği yeri buldu” dedi. Öğrencilerin meslek eğitimi alırken biryanda para kazanacağını ve ülkemizin gelişmesi için mesleki eğitimin önemini belirten Vural Koç, “Öğrenciler okurken bir yandan para kazanacaklar. Bu okullarda okuyan gençlerimizin statüleri düşmeyecek aksine artacaktır. Meslek eğitimi merkezinden mezun olmak gerçekten bir meslek sahibi olmak demektir. Burada yetişen öğrenciler eğitim, pratik ve teorik olarak iyi bilgiler ile donatılmış olacaklar. Ülkemizin buna çok ihtiyacı var. Alın terinin yanında akıl terini de akıtacak gençlerimiz ülkemizin gelişmesinde çok daha ciddi katkılar sağlayacaktır. diye konuştu..

Diğer haberler için tıklayın

 

 

Erdoğan duyurmuştu! 1 milyon kişiye istihdam..
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!