EYT ile en düşük maaş ne kadar olacak?

featured

Emeklilikte yaşa takılanlar için yapılan düzenlemede en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesinin öngörüldüğü iddia ediliyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ilgili çalışmalar henüz devam ederken en düşük emekli maaşının düzeyi için düşünülen tabanın belli olduğu idda edildi.

Zübeyde Yalçın’ın haberine göre, düzenleme kapsamında 1999 yılından önce işe başlayanlardan 25 yılını dolduran erkekler ile 20 yılını dolduran kadınlar yaş koşulu aranmaksızın emekli olabilecek.

EYT kapsamında yaklaşık 3 ila 4 milyon arasında kişinin bulunduğuna dikkat çekilen haberde yapılacak düzenlemeyle ilk başlarda yaklaşık 1,5 milyon kişinin emeklilik hakkı kazanacağı ifade edildi.

Geri kalan EYT’lilerin de kademeli olarak prim gün sayılarına göre emeklilik hakkı kazanacağı söylendi.

Son dakika habere göre düzenlemede en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine çekilmesi öngörülüyor.

Şu anda 3 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı ile ilgili beklentilerin ilgili bakanlıklara ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da iletildiği ve bu yönde hesaplamalar yapıldığı belirtildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda EYT düzenlemesinde sona yaklaşıldığını söylemişti.

EYT ile en düşük maaş ne kadar olacak?
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!