EYT Ne Zaman Çıkacak, Tarihi Belli Oldu Mu? İşte EYT’de Son Durum!

featured

EYT düzenlemesine ilişkin yetkililerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Üst düzey AK Parti‘li bir yetkili, “EYT düzenlemesi takvimi Meclis‘te ocak ayında başlayacak” açıklamasını yaptı. Peki eyt ne zaman çıkacak? Eyt yaş şartı olacak mı?  Düzenleme 2023 yılı ocak ayında ele alınsa da yürürlük tarihi 1 Ocak 2023 olacak. EYT düzenlemesi için artık çok az bir zaman kaldığı biliiyor. Detaylar önümüzdeki hafta içinde belli olması bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı‘nın ortak çalışmasıyla yapılacak düzenleme 4 milyon vatandaşı ilgilendiriyor.

EYT DÜZENLEMESİ NEDİR?

EYT düzenlemesi sadece 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olan vatandaşları kapsıyor.

1999’daki düzenleme öncesinde erkeklerde 25 yıl sigortalılık ve 5400 prim günü, kadınlarda 20 yıl sigortalılık ve 5000 prim gününü tamamlayanlar yaşa bakılmadan emekli olabiliyordu. Ancak 8 Eylül 1999’daki yasa sonrası emeklilik yaşı 58’e kadar yükseltildi..

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY TARİH VERDİ

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay son dakika haberiyle tarih verdi. Bakan Fuat Oktay yaptığı son dakika açıklamada, “EYT ile ilgili sorunu söz verdiğimiz gibi yıl bitmeden 1-2 hafta içerisinde çözeceğiz” açıklamasında bulundu.

Bu açıklamaya göre; Meclis tatile girdiği için EYT düzenlemesi tahmini olarak en erken 3 Ocak salı gününden itibaren görüşülebilir. Yani EYT yasasının 2023 Ocak ayı itibariyle açıklanması bekleniyor.

EYT 1 OCAK’TAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

EYT düzenlemesi 2023 yılı ocak ayında ele alınsa dahi kapsama giren EYT’liler 1 Ocak 2023 itibariyle artık emekli olabilecekler. Açıklamaya göre düzenlemenin ocakta ele alınması bu durumu etkilemeyecek.

BİLGİN: EN KAPSAMLI DÜZENLEMEYİ YAPACAĞIZ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçen hafta TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığın bütçe görüşmeleri sırasında EYT düzenlemesine ilişkin önemli bir açıklama yapmıştı.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DAN EYT AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Reep Tayyip Erdoğan EYT’yle ilgili geçen hafta yaptığı önemli açıklamada, “2023’e bu konuyu masamızın üzerinden kaldırarak girelim diyoruz. Çalışma bu istikamette devam ediyor. İnşallah güzel bir neticeye varır ve böylece de adımı atarız” diye konuşmuştu..

YAŞ ŞARTI TARTIŞMASI!

EYT düzenlemesine ilişkin çalışmalar devam ederken vatandaşlar tarafından en çok tartışılan konuların başında yaş şartı geliyor..

Beştepe‘de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında geçen hafta bir toplantı yapılmıştı. Toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin katıldı.

Toplantıda ‘EYT’de yaş sınırı düzenlemesine gidilebilir’ ortak görüşü çıktı. Bu habere göre kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş sınırı gündeme getirildi. Ancak yaş sınırı gelip gelmeyeceği konusunda net bir karar halen alınmadı..

Beklenen düzenlemeyle ilgili çalışmalara henüz son şekli verilmediği görünüyor. Çalışmaların tamamlanması sonrasında düzenlemenin ayrıntıları kamuoyuyla paylaşılacak.

EYT Ne Zaman Çıkacak, Tarihi Belli Oldu Mu? İşte EYT’de Son Durum!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!