EYT sonunda açıklandı! EYT şartları neler, yaş sınırı var mı?

featured

Son dakika haberi..Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT düzenlemesinin detaylarını açıkladı. Recep Tayyip Erdoğan, düzenlemede yaş sınırının olmadığını ve prim gününü dolduranların emekli olabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, Beştepede emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) yönelik düzenlemeyle ilgili toplantı bugün akşam saatlerinde yapıldı. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklama yaptı.

Erdoğan: “Ülkemizin tüm tartışma alanlarını, milletimizin her kesimin beklentilerini karşılamış olarak 2023 yılına girme kararlılığımızın son örneği olan emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili düzenleme müjdesiyle sizlerin huzurundayım” diyen Recep Tayyip Erdoğan, “Kamuoyunda emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT olarak bilinen bu düzenleme uzun ve kapsamlı bir çalışmanın ardından nihai halini almıştır” açıklamasını yaptı.

EYT’de yaş sınırı istenmeyecektir

Bugün de emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözme yoluna gidiyoruz. Sistemi tartışmadan arındıracağımıza inanıyorum.

Her konuda olduğu gibi bu düzenlemeyi de milletimiz için yapıyoruz. Tekrar hatırlayacak olursak, emekli olmak için prim günü, sigortalılık süresini ve yaşı tamamlamak gerekiyor. Yaptığımız düzenlemeyle ilk iki şartı baz alıyoruz. EYT‘de herhangi bir yaş sınırı istenmeyecektir. dedi..

2 milyon 250 bin vatandaşımız emeklilik haklarınana kavuşuyor

Her yıl istihdamına 1 milyon kişi ekleyen bir ülke olarak dengeyi korumayı başarıyoruz. Toplamda 2 milyon 250 bin vatandaşımız da emekliliğe kavuşuyor.

Borçlanma işlemleri başlatıldı.

Yeni düzenlemeyle beraber sistemin mali yükünü dengeleyecek çalışmaları da yaptık. Hemen emekli olmak istemeyenler için ayrı bir çalışma yapıyoruz.

Bu düzenleme ilk çıktığında 5.6 milyon emekli varken bugün 13.9 milyon emekliye hizmet veren Türkiye‘ye ulaştık.

Sosyal güvenlik sistemimizin aktif, pasif dengesini korumayı başarıyoruz. Emekli maaşlarında yıllar içinde yaptığımız yüksek oranlı artışlarla reel olarak bu k esimi kendi geliri ile geçinebilmesine imkan sağlayacak seviyeye çıkardık.

Bugün 2 milyon 250 bin vatandaşımız 2023 yılında emekli olma hakkına kavuşuyor. Emeklilik hakkının kullanılması hususunda herhangi yaş sınırı uygulanmayacaktır.

Bir kısmı hizmet birleştirme, borçlandırma işlemlerini zaten başlatmıştır. Yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle sistemin mali yükünü dengeleyecek çalışmaları yaptık. Taşerondan kadroya alınanlardan hemen emekli olmayacaklar için ayrı bir geçiş düzenlemesi hazırlıyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanlığımız bir kredi paketini devreye alıyor. Emekli olanların en azından bir kısmının çalışmaya devam edeceklerini biliyoruz.

Bu anlayışla emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam edecek vatandaşlarımız için sosyal sigorta prim teşviki getiriyoruz. Emeklilik sonrası çalışan vatandaşlarımızın bunu kayıtlı olarak sürdürmelerini sağlamaktır amacımız. EYT yasasının milletimize, ültemize, hak sahiplerine ve ailelerine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Hepinize sevgi, saygıyla kalbi selamlarımı sunarken 2022 artık geride kalıyor. Şimdiden 2023’ün sizler, bizler için, ülkemiz için hayırlara vesile olmasını Allah’tan diliyorum. Kalın sağlıcakla.

EYT sonunda açıklandı! EYT şartları neler, yaş sınırı var mı?
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!