EYT Yasası Meclise Ne Zaman Sunulacak? EYT Son Dakika Gelişmeleri..

featured

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının Meclis‘e ne zaman sunulacağı ve düzenlemenin ne zaman yasal yürürlüğe gireceği vatandaşlar merak ediliyor. TBMM‘nin bu haftaki çalışma takviminde EYT’nin yer alıp almadığı merak ediliyor. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, EYT düzenlemesinin bu ay sonuna doğru Meclis’e gelebileceğini aktardı. Peki, EYT ne zaman Meclis’e sunulacak, yasa ne zaman çıkacak?

EYT yasası için bekleyiş sürüyor. Milyonlarca vatandaşın faydalanacağı EYT düzenlemesinin yürürlüğe ne zaman gireceği gündemin kamuoyunun ana gündem maddeleri arasında yer alıyor. Bu hafta Meclis’te yapılacak olan görüşmelerin ardından EYT yasasının netleşmesi bekleniyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan;

15 OCAK TARİHİNE KADAR HAYATA GEÇMESİNİ BEKLİYORUZ

TBMM‘nin gündeminin çok yoğun olduğunun altını çizen Turan şunları söyledi; “Pazartesi Plan ve Bütçe Komisyonu var. Özellikle memur maaşları, emekli maaşları. Salı günü Genel Kurulumuz kabul ederse, 15 Ocak’a kadar hayata geçmesini bekliyoruz. Bu dönemde sözleşmeli personelin kadroya alınması var. Açıklamalarında bulundu..

EN GEÇ MART AYINDA MAAŞLAR HESAPLARA YATACAK

“Bakanlıktaki arkadaşlarımız çok yoğun olarak çalışıyorlar. O komisyondan geçecek. Sonra da EYT ile ilgili çalışmalarımız olacak. Şubatın ortalarına kadar geçmesini umut ediyoruz. En geç mart ayında maaşlar yatacak diye düşünüyorum.” dedi..

EYT’LİLER NE KADAR PROMOSYON ALACAKLAR?

Burada büyük ihtimalle bir yarış olacak yine. En düşük emekli maaşı 3500 TL olarak veriliyordu. 2023 yılında 5500 liraya çıkarıldı. Bankalarda bu tutarları almak istiyor. Çünkü 1 Ocak 2023 itibarıyla geçerli olan bir yasa var.

Merkez Bankası ve BDDK kurumu tarafından bankalara bir zorunlukuk getirildi. Artık banka mevduatlarında yüzde 60 TL tutmak zorundalar, yüzde 40’ını döviz tutmak zorundalar. Eğer yüzde 60 TL yoksa burada yüzde 40’tan fazla döviz tutarları varsa tüm bankalar için ekstra bir yükümlülük getirdiler. Devlet tahvili alma zorunluluğu geldi. bu sebepten dolayı bankalar Mevduat/TL yarışına girecekleri için promosyonlara ciddi bir şekilde gözlerini diktiler.

EN DÜŞÜK 7 BİN LİRA MAAŞ, EN FAZLA 15 BİN LİRA!

Geçtiğimiz yıl kasım ayında bir protokol imzalanmıştı. En düşük ödenmesi gereken promosyonlar diye. 10 bin liraya varan banka promosyonları mevcuttu. Ben yeni maaşlarla birlikte en düşük 7 bin TL en fazla maaşın ise 15 bin lira civarında banka promosyonları verileceğini bekliyorum.

EYT DÜZENLEMESİ YASALAŞTIĞINDA BAŞVURULAR E-DEVLET’TEN ALINACAK

EYT düzenlemesinin açıklanması sonrası vatandaşların SGK önünde uzun kuyruklar oluşturduğu anımsatılan Bakan Sedat Bilgin, buna gerek kalmadığının altını çizerek, şunları söyledi:

EYT ile ilgili henüz yasalaşma süreci gerçekleşmediğinden dolayı şu an yaptıkları müracaatlar geçerli değil. Yasal süreç tamamlanıp tanımlandıktan sonra yurttaşlarımız SGK‘ye başvuruları istenecek. Bunu da e-Devlet üzerinden çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilecekler. Bunun için de gerekli bütün hazırlıklar yapılıyor.” açıklamasını yaptı.

EYT Yasası Meclise Ne Zaman Sunulacak? EYT Son Dakika Gelişmeleri..
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!