Facebook’ta Takipçi Arttırmanın En Etkili Yolları!

featured

Facebook abonelerini ve takipçilerini nasıl artıracağınızı hiç merak ettiniz mi? Cevabınız evet ise, bu yazımızı mutlaka okuyun. Bazıları Facebook‘ta takipçilerinizin sayısını takip etmenin pek yararlı olmadığını düşünebilirken, diğerleri aynı fikirde olmayabilir.

Takipçileri artırmak bazen boş gibi görünse de, öyle değil. Takipçileriniz, markanızın mesajlarının ulaştığı insan sayısını anlamanıza yardımcı olabilir. Buna karşılık, markanızın sağladığı dönüşüm miktarını etkiler.

Facebook başarısının en önemli ölçütlerinden biri, işletme sayfanızda aldığınız takipçi sayısıdır. Daha fazla Facebook takipçisi, markanızı yeni keşfeden insanlar için popüler görünmenizi sağlar. Ve daha fazla takipçiye sahip olmak size küçük bir miktar Facebook organik erişimi sağlar.

Ancak, bu sadece Facebook Takipçilerinin miktarı ile ilgili değil, kalite ile ilgili. Doğru hedef kitleyi çekmeniz ve onlarla iş hedeflerinize uygun şekillerde etkileşim kurmanız gerekir. Farklı markaların, mağaza içi satışları artırmak, çevrimiçi satışları artırmak, yeni bir ürün lansmanı yapmak, bilinirlik oluşturmak veya bir mobil uygulamayı tanıtmak gibi farklı hedefleri olacaktır. Önce Facebook’ta bir hedef kitle oluşturmanız, ardından web sitenize trafik çekmeniz, ardından bu trafiği nitelikli potansiyel müşterilere dönüştürmeniz ve ardından bu potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürmeniz gerekir.

İnsanlar neden Facebook sayfa takipçisi olur?

Kullanıcıları Facebook’ta etkileşim kurmaya yönlendiren şeyler şunlardır ve stratejiniz ne olursa olsun bunları akılda tutmak önemlidir:

 • Harika içerik;
 • Beğendikleri ve/veya ihtiyaç duydukları ürünler;
 • Çekici marka;
 • Arkadaşlar bunu takip edin;
 • İlgili ve ilişkilendirilebilir şeyler;
 • Özel teklifler;
 • Ancak kişisel tercihler ve nedenler:

1: Mevcut Topluluğunuzu ve Arkadaşlarınızı Davet Edin

Facebook kullanıcılarının zaten çok sayıda takipçisi olan bir sayfayla etkileşime girme olasılığı daha yüksektir. Bu, siz ve potansiyel müşterileriniz arasındaki güvenilirliğinizi ve güveninizi artıran bir “sosyal kanıt” biçimidir. Facebook sayfanız birkaç veya sıfır takipçili yeniyse, yapmanız gereken ilk şey, mevcut tüm Facebook arkadaşlarınızı sayfayı beğenmeye davet etmektir.

Bunu yapmanın basit bir yolu, Facebook sayfanızın bağlantısını ve ayrıca takdirinizi belirten kısa bir kişisel mesajı içeren bir e-posta göndermektir. Başka bir yol da ilgili kişileri etiketlemektir. İlgili birey demek, ürün veya hizmetinizle ilgili olan ve aynı zamanda çok sayıda takipçisi olan kişilerdir. Bu şekilde, gönderilerinizi yalnızca tanıdığınız kişilere değil, aynı zamanda başkalarının arkadaşı veya takipçisi olan kişilere de ifşa etmiş olursunuz.

2: Gönderme Sıklığınızı Artırın

Sayfanızda ne sıklıkta içerik yayınladığınız, sayfanızı zaten takip eden veya takip edebilecek kişilerle alakalı olmasını sağlar.

İyi miktarda içerik barındırmayan sayfalar, güncelliğini yitirme riskiyle karşı karşıyadır. Hiçbir şey insanları sayfada tutmayacağından, takip etmeyi bırakabilirler.

Ancak çok sık gönderi paylaşmak ile doğru sayıda gönderi paylaşmak arasında ince bir çizgi vardır. Kısa sürede çok fazla içerik yayınlarsanız, yayınlayacak kaliteli içeriğiniz kalmayabilir.

Ayrıca, 10.000’den az takipçisi olan sayfaların, günde bir kereden fazla paylaşım yapmaları durumunda, bir gönderiye katılımda %50’lik bir düşüş yaşayabileceği bulundu.

3: Facebook Grupları oluşturun

İster bir Facebook grubu oluşturun, ister başka biri tarafından yönetilen bir gruba katılın, kendinizi konumlandırmak, yeni müşteriler ve ortaklar bulmak, işletmenizi tanıtmak, sosyal medya takipçilerinizi artırmak ve daha fazlası için grupları kullanabilirsiniz.

Facebook grupları, ortak ilgi alanlarını paylaşan bireyleri bir araya getirir. Hedef müşterinizle eşleşen kişilerden oluşan bir Facebook grubuna katıldığınızda, yardımcı olarak kendiniz ve işletmeniz hakkında farkındalığı artırmak için birçok fırsatınız olacak.

4: Facebook Sayfa Bilgilerinizi Doldurun

Birçok kişi için, işletmenizi internette bulmak için ilk gidecekleri yer Facebook Sayfası olacaktır. Facebook hayran sayınızı artırmak için sayfanızın her bölümünde alakalı, yardımcı ve aranabilir içerik bulunmalıdır. Sayfanızdaki tüm içerik, sayfanıza daha fazla takipçi çekmenize yardımcı olan Google gibi arama motorları tarafından dizine eklenecektir.

Facebook Sayfanızın “Hakkında” bölümünün her bölümünü en güncel ve alakalı bilgilerle doldurun. Profil fotoğrafınızın ve kapak fotoğrafınızın, markanıza uygun ve insanları sayfanızı beğenmeye teşvik eden yüksek kaliteli görüntüler olduğundan emin olun. Çalışma saatlerinizi, konum ve iletişim bilgilerinizi ve işletmeniz hakkında kısa bir açıklama ekleyin.

5: Web Sitenize Bir Takip Düğmesi Ekleyin

Tarayıcıların web sitenizden ayrılmadan Facebook sayfanızı otomatik olarak takip etmelerini sağlayan bir düğme ekleyerek bunu bir adım daha ileri götürebilirsiniz.

Tüketiciler internette gezinirken mutlaka sosyal sayfalarına yönlendirilmek istemezler, bu nedenle bu düğmeyi ekleyerek olası engelleri ortadan kaldırırsınız.

En iyi ipucu: Buraya bir beğen düğmesi ekleyebilirsiniz .

6:Reklamlar için ücretli kullanın

Takipçi sayınızı artırmanın belki de en bariz yolu ücretli reklamcılıktır.

Facebook reklamları‘nı kullanarak şunları yapabilirsiniz:

 •  Hedef kitlenizi seçin,
 • Reklamınızı nerede yayınlayacağınızı seçin,
 • Bir bütçe belirleyin,
 • Bir reklam biçimi seçin
 • Reklamınızın başarısını ölçün ve yönetin.

7: En İyi Gönderilerinizi Geri Dönüştürün

En iyi gönderilerinizi öne çıkarmanın yanı sıra, onları geri dönüştürebilirsiniz.

Bu, içeriğinizden daha fazla değer elde etmenize yardımcı olacaktır. Bir parça yüksek kaliteli içeriği yeniden yayınladığınızda, genellikle orijinal yayın kadar (bazen daha fazla) erişim ve etkileşim sağlayabilir – bu içeriğin değerini esasen iki katına çıkarır .

8: Canlı Yayına Geçin

Facebook da geçen yıl Canlı videolarını çok fazla zorladı.

Canlı videoları, canlı olduklarında, artık canlı olmadıkları zamandan daha yüksek sıralamak için algoritmalarını değiştirdiler. Facebook , “ İnsanlar artık canlı olmayan bir videoya kıyasla ortalama olarak bir Facebook Live videosunu izlemek için 3 kat daha fazla zaman harcıyor” ve “insanlar Facebook Live videolarında normal videolardan 10 kat daha fazla yorum yapıyor” dedi.

9: Bir Influencer İle Ortak Olun

Facebook takipçilerini manuel olarak bulmanız ve zamanınızın çoğunu insanlardan sizi takip etmelerini istemekle geçirmeniz gerekmez. Bir işletme sayfanız varsa, alanınızdaki bir etkileyiciyle ortaklık yapmak hiç de kolay değil. Ancak, etkileyicilerin sahip olduğu çok sayıda takipçi tarafından yanıltılmayın, bunun yerine insanların en çok güvendiği birini bulun. Takipçilerinin gerçek olup olmadığını ve güven olup olmadığını belirlemek için etkileyicilerin gönderilerinin altındaki etkinliği kontrol edin.

10: Hedef Kitlenizi Anlayın

Bu ipucu bir öncekiyle el ele gider. Başarılı bir Facebook iletişimcisi olmak için, takipçileriniz için neyin en iyi olduğunu bildiğinizden emin olmanız ve tam olarak bunu iletmeniz gerekir. Bu, yalnızca değeri olan içerik oluşturmakla ilgili değil, özellikle hayranlarınız için neyin değerli olacağını bilmekle ilgilidir.

Facebook sayfanızın Insights bölümüne giderek bu bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz . Orada gönderi performansınızla ilgili tüm verileri ve daha az popüler gönderilere kıyasla hedef kitlenizin en iyi yanıtını bulacaksınız.

Verileri analiz edin ve günün saati veya haftanın günü, gönderi uzunluğu, içerik türü, konu vb. gibi verileri etkileyebilecek faktörleri düşünün. Takipçilerin nelerden hoşlandığını anladığınızda, daha fazla gönderi sunabileceksiniz. iyi performans gösterin ve bu nedenle etkileşimi ve Facebook erişimini artırın.

11: İçerik Ne Kadar Zenginse O Kadar İyi

Bunu yeterince vurgulayamayız – her şey ilişkilendirilebilir, sürükleyici, düşünceli içerikle ilgilidir. Teslim şekliniz ve içeriği. Her şeyden önce kendi markanızı anlamanız ve ne iletmek istediğinizi bilmeniz gerekir. Hedef kitlenizi inceleyin, eğitici olun ve daha önce belirtildiği gibi değer sunun. Hedeflediğiniz kitlenin ne istediğini anladığınızda, yolu da bileceksiniz!

Unutmayın, içerik söz konusu olduğunda asla geri durmamalısınız. Zengin, yüksek kaliteli içerik üreterek kendinizi farklı kılmak için tüm durakları kullanın. Takipçileriniz ve yeni gelenler, çabalarınız için sizi ödüllendirecek.

12: Müşterileri Takipçilere Dönüştürün

Sayfanızı henüz takip etmiyorlarsa, müşterilerinize web sitenizden alışveriş yaptıktan hemen sonra doğrudan hitap edebilirsiniz. Bunlar, sattığınız ürünle zaten ilgilenen kişilerdir, bu nedenle Facebook sayfanızı beğenmek için ideal hedef kitledir. Bu, tam da bunu yapan bir Facebook Beğeni açılır penceresi ile yapılabilir – açılır ve müşteriden gelecekte etkileşime devam etmek istiyorsa sayfanızı beğenmesini ister.

13: Facebook’taReklam Verin!

Reklamı ayarlarken, her reklam için pazarlama hedefini seçebilirsiniz. Takipçileri artırmanın basit bir yolu için bir Facebook Beğeni Kampanyası yapın, çünkü beğen düğmesi reklamın kendisinde görünecektir. Daha yüksek etkileşime sahip gönderilerin tanıtımını yapmak daha ucuzdur, bu nedenle ilk ve en önemli ipucunu unutmayın: En başından itibaren herkesle etkileşim kurun.

Reklamın tasarımı ve içindeki metin, başarılı olması için temel unsurlardır. Öne çıkan büyüleyici bir resim seçin, böylece Facebook kullanıcıları kendi özet akışlarında gezinirken bunu fark edebilir. Dikkat çekmek için güçlü ifadeler veya sayılar ekleyin, biraz fayda sağlayın, çok basit ve net olun ve bunlarla Facebook kullanıcılarının en azından durmasını, bakmasını ve tercihen sayfaya tıklamasını sağlamaya çalıştığınızı unutmayın.

14: Profilinizi Optimize Edin

Optimize edilmiş bir profile sahip olmak, farklı sosyal medya platformlarında daha fazla takipçi çekmede ayrılmaz bir rol oynar. Daha da önemlisi, sosyal medya pazarlama stratejinize başlamadan önce profili tamamen optimize ettiğinizden emin olun. İçeriğinizi optimize ederken şirketin adı, kısa biyografisi, profil resmi ve hesabınızı bir web sitesine bağlamak çok önemlidir.

Profilinizi optimize etmek, onu rakiplerinizin profilleriyle uyumlu tutar ve hedeflenen takipçileriniz tarafından tanınmasını sağlar. Ayrıca, marka adınıza yakın durmak ve herhangi bir karakteri atlamak, hesabınızı aranabilir hale getirmenin ve böylece daha fazla takipçi çekmenin anahtarıdır. Markanızın teması veya hizmetleriyle uyuşmayan içeriklerden kaçınmayı unutmayın.

15: Gönderiye Konumunuzu Ekleyin

Fiziksel bir konuma sahip bir şirket veya markaya sahipken daha fazla takipçi ve potansiyel müşteri çekmenin en iyi yolu, konumu gönderilerinize eklemektir. Gönderilerinize veya bağlantılarınıza tesisinizin konumunu etiketleyerek konumu ekleyebilirsiniz. Ayrıca, fotoğraf çeken tüm kişilerin konumunuzun fiziksel konumunu etiketlemesini isteyebilirsiniz. Konumları dahil etmek, daha fazla kullanıcının, özellikle de yerel kitlenin markanız veya şirketinizle bağlantı kurmasını sağlar. Yerel kitle, satışlarınızı artırmak için takipçi tabanınızın büyük bir bölümünü oluşturur.

Önemli ipucu: Facebook Beğenileri Satın Almayın!!

Google‘ın tüm arama sonuçlarında, Facebook beğenileri satın almak için büyük indirimler sunan yüzlerce çevrimiçi portal var. Bu tür web sitelerinin çoğu, bot tarafından oluşturulan beğeniler (sahte Facebook takipçilerini) satıyor ve uzun vadede gerçek bir değeri yok.

Bilinmeyen bir kaynaktan ucuz ve hızlı beğeni satın almak yerine Facebook reklamını nasıl uygulayacağınızı ve bu gönderide nasıl daha fazla takipçi kazanacağınızın ipuçlarını takip etmenizi öneririz.

Artık Facebook Takipçilerinizi Nasıl Artıracağınızı Biliyorsunuz!

Bu ipuçlarını deneyeceğinizi ve sosyal medya oyununuzu geliştirmede başarılı olacağınızı içtenlikle umuyoruz. Ve bu, e-ticaret işinizin büyümesine gerçekten katılmak isteyen yeni takipçiler edinmenize doğru ilerleyecektir.

Facebook’ta Takipçi Arttırmanın En Etkili Yolları!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!