Green Card Nedir? 2022 Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

featured

ABD Yeşil Kartı, sahibine ABD için sınırsız oturma ve çalışma izni veren bir göçmenlik vizesidir. Dünyanın en popüler belgelerinden biridir ve her yıl binlerce ABD gitmek isteyen kişilere Amerika Birleşik Devletleri‘nin kapısını açar! ABD DV Çekilişinde avantajlar ve nasıl Green Card kazanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin!

ABD hükümeti her yıl bir milyondan fazla yeşil kart veriyor. 2019’da, ABD’de yasal daimi ikamet statüsüne sahip yaklaşık 13,9 milyon yeşil kart sahibi yaşıyordu ve bunların 9,1 milyonu vatandaş olmaya hak kazandı. Daimi ikamet statüsü genellikle üç kategoriye verilir: Halihazırda yeşil kartı olan ve yeni bir tane çıkarılanlar, ABD vatandaşlarının veya daimi ikamet edenlerin akrabaları ve ABD‘de çalışma vizesi olan işçiler.

Bu kılavuz, hem yeşil kart almanın yararlarını hem de dikkate alınması gereken birkaç şeyi ele almaktadır.

Yeşil Kart, sahibinin ABD‘de sınırsız bir süre kalmasına ve çalışmasına izin vermesi bakımından diğer vizelerden farklıdır; diğer vizeler gibi pasaporta yapıştırılmaz, bağımsız bir kimlik belgesi oluşturur. ABD’de daimi ikametin yasal statüsü, vatandaşlığa geçiş yolundaki üç aşamanın ortasıdır:

 • Göçmen vizesi
 • Yeşil Kartlı Daimi Oturma İzni
 • ABD vatandaşlığı

Yeşil Kartın Avantajları

ABD Yeşil Kartı, dünya çapında en çok aranan göçmenlik vizelerinden biridir. Bu Daimi İkamet Kartı sahipleri çeşitli avantajlardan yararlanabilirler:

 • ABD‘ye sınırsız giriş – artık ABD Vizesine veya ESTA‘ya gerek yok!
 • Herhangi bir ABD eyaletinde kısıtlama olmadan yaşayın.
 • Önceki vatandaşlığın tutulması.
 • Üç veya beş yıl sonra ABD vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

Bir çalışan olarak

 • Çalışma vizesi artık gerekli değildir.
 • İşverenin özgür seçimi.
 • Belirsiz iş sözleşmeleri ve işveren değişikliği sorun değil.
 • Diğer Amerikalı olmayanlara göre daha az katı çalışma gereksinimleri.

Serbest meslek sahibi biri olarak

İşletme ruhsatları veya ticaret ruhsatları gibi bazı sınırlı izinler daha kolay ve hızlı bir şekilde alınabilir.

 • Bir öğrenci gibi
 • ABD’de öğrenci vizesi olmadan okumak.
 • Öğrenim ücretleri %80’e kadar düşürülebilir.

Yeşil kartınızı her 10 yılda bir yenileyebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’ne ve Amerika Birleşik Devletleri’nden diğer vize sahiplerine veya yeni gelenlere göre daha kolay seyahat edebilirsiniz. Daimi ikamet edenler, 12 ay içinde geri döndükleri sürece yurtdışına seyahat edebilir ve geçerli bir yeşil kartla Amerika Birleşik Devletleri’ne yeniden girebilirler.

Amerika Birleşik Devletleri‘nde herhangi bir yere seyahat edebilir veya yaşayabilirsiniz. Eyalet sınırları bir sınırlama değildir ve sivil veya eyalet devlet kurumları ile kontrol etmeye gerek yoktur.

Sosyal güvenlik veya eğitim yardımı gibi federal yardımlar almaya hak kazanırsınız. Daimi ikamet edenler, eğitim için devlet destekli mali yardım için başvurabilirler. Ek olarak, yeşil kart sahipleri, belirli kolej ve üniversitelerde eyalet içi veya yerleşik öğrenim oranlarına hak kazanırlar. Yeşil kart sahibi, Amerika Birleşik Devletleri‘nde yeterince uzun süre ikamet ederse, sosyal güvenlik yardımları alabilir.

Çok çeşitli işlere başvurabilirsiniz. Yeşil kart sahipleri, çalışma vizesine sahip olanlardan daha fazla iş fırsatı yaşarlar. Örneğin, daimi ikamet edenler güvenlik izinlerini içeren işlere ve/veya devlet için çalışmaya başvurabilirler.

Siyasi sürece dahil olabilirsiniz. Yerel meclis üyelerinden başkana kadar her düzeydeki politika, Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki yaşamı etkileyebilir. Yeşil kart sahipleri, ABD seçimlerinde seçtikleri aday için mali katkılarda bulunma veya gönüllü olma hakkına sahiptir.

Kazanırsam ailemi getirebilir miyim?

21 yaşın altındaki bekar çocuklar, belirli koşullar altında evlat edinilen çocuklar ve üvey çocuklar ile eşler de asıl başvuru sahibi ile aynı anda Yeşil Kart alabilirler.

Daha büyük çocuklar, aile birleşimi kapsamında daha sonra başvuruda bulunarak Yeşil Kart alabilirler.

Evli çocuklar, yaşları, ebeveynleri veya kardeşleri ne olursa olsun, yalnızca bir ABD vatandaşı ile ilişki yoluyla kalıcı oturma izni alabilirler. Bu, Yeşil Kart sahibinin üç veya beş yıl sonra vatandaşlığa alınabileceği ve ardından aile üyeleri için Yeşil Kart başvurusunda bulunabileceği anlamına gelir.

Green Card başvurusu sırasında aile statüsünün değişmesi halinde, derhal ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) haber verilmelidir.

ABD için Yeşil Kart Türleri Tam Olarak Nelerdir?

Durumunuza ve nasıl alacağınıza bağlı olarak farklı ABD Yeşil Kart türleri vardır. Temel olarak, her biri ayrı vize ve gereksinimleri olan dört Yeşil Kart kategorisi vardır:

Aile sponsorluğundaki Yeşil Kartlar

Bu Yeşil Kart, ABD‘de yakın bir aileniz varsa ve onlarla yeniden bir araya gelmek istiyorsanız size verilir. Bu tür Yeşil Kart yalnızca ABD vatandaşının veya ABD daimi ikametgahının eşleri, çocukları, kardeşleri veya ebeveynleri gibi birinci derece yakınlarına verilir.

İstihdam destekli Yeşil Kartlar

Bu Yeşil Kart, kendi ülkenizden ABD‘de bir iş bulduysanız size verilir. İşvereniniz formlar ve başvuru prosedürü için ödeme yapacak ve ABD‘de kalmanız için size sponsor olacaktır. İstihdam destekli Yeşil Kart ile o işverene bağlısınız ve sözleşmeniz sona erene kadar o şirkette çalışmalısınız. Ancak sponsorluk koşullarınız tamamlandıktan sonra farklı bir işverenle farklı bir iş bulabilirsiniz.

Geri dönen yerleşik Green Card

Bu Green Card, daha önce Green Card sahibi olan ancak ABD dışına seyahat eden ve kendi kontrolleri dışındaki nedenlerle bir yıldan fazla geri gelmeyen kişiler içindir. Kontrolünüz dışındaki nedenler, başka bir ülkede gözaltına alınmanız veya ailevi veya kültürel nedenlerle geri dönmenize izin verilmemesidir. Bu vizeyi alabilmek için çeşitli belgelerle geri dönme şansınız olmadığını kanıtlamanız gerekmektedir.

Çeşitlilik Vizesi Yeşil Kartı

ABD, her yıl ABD‘ye göç oranları düşük olan ülkelerin vatandaşları için bir vize çekilişi düzenler. Bu piyangoya başvurur ve çeşitlilik vizesi alırsanız, Green Card alma yolundasınız demektir.

Yeşil Kart Sahipleri İçin Sağlık Sigortası Zorunlu mu?

Hayır, sağlık sigortasına sahip olmak vatandaşlar veya göçmenler için zorunlu değildir. Bununla birlikte, ABD’de sağlık hizmetlerinin yüksek maliyetleri nedeniyle bir tür sigorta kapsamına sahip olunması şiddetle tavsiye edilmektedir . Sadece bir doktorla yapılacak bir konsültasyon yüzlerce dolara ulaşabilirken, hastaneye yatmak size tıbbi tedavinin maliyetini dahil etmeden gecelik binlerce doları geri getirebilir.

ABD vatandaşı nasıl olunur?

Amerikan vatandaşlığı almak isteyen Green Card sahipleri aşağıdaki şartları yerine getirmelidir:

 • Asgari yaş 18 olması lazım
 • İngilizce testini geçmek gerekir
 • Vatandaşlığa geçme testini geçmek – aynı zamanda Yurttaşlık Testi olarak da bilinir
 • “İyi Ahlaki Karakter” Davranış, Amerikan yasalarına saygı ve riayetin kanıtıdır
 • Başvurudan en az üç ay önce ikametgahın aynı ABD eyaletinde veya USCIS bölgesinde olması
 • Green Card sahibi olarak en az beş yıl ABD‘de ikamet ettiniz ve son beş yıl içinde ABD‘de en az 30 ay geçirdiniz

VEYA

Bir ABD vatandaşıyla en az üç yıl yaşadınız ve evliyseniz ve bu sürenin en az 18 ayını ABD‘de birlikte geçirdiniz

Bu gereksinimleri karşılıyorsanız, N-400 formu çevrimiçi olarak USCIS‘e gönderilebilir. Başvuru işleme alındıktan ve ücret ödendikten sonra parmak izi alınması gerekmektedir. Bunu USCIS ofisinde, diğer şeylerin yanı sıra İngilizce testi ve bilgi testinin gerçekleştirildiği bir görüşme izler.

Testi geçerseniz, vatandaşlığa kabul törenine davet edileceksiniz. Burada Green Card verilir ve Amerikan pasaportu verilir.

Bu sırada sosyal güvenlik verilerinin değiştirilmesi ve oy kullanma hakkınızın kayıt altına alınması gerekmektedir.

Bilinmesi Gereken Diğer Şeyler

Yeşil kart sahipleri Amerika Birleşik Devletleri‘nde yaşayıp çalışabilir ve bir ABD vatandaşıyla aynı avantajların çoğundan yararlanabilirken, daimi ikamet edenler ABD vatandaşı değildir ve bu nedenle bir vatandaşın tüm haklarına sahip değildir. Sınırlamalar şunları içerir:

 • Yeşil kart sahipleri oy kullanma hakkına sahip değildir.
 • Yeşil kart sahipleri, yeşil kartlar için diğer aile üyelerine sponsor olma konusunda ABD vatandaşları kadar yüksek bir önceliğe sahip değildir.
 • Yeşil kartların kendileri devredilemez ve Amerika Birleşik Devletleri dışında doğan çocuklara otomatik olarak verilmez.
 • Yeşil kart sahipleri siyasi makamlara aday olamazlar.
 • Yeşil kart sahiplerine ABD pasaportu verilmez.
 • 8 yıl veya daha uzun süre sonra ABD‘den kalıcı olarak ayrılan yeşil kart sahipleri, vatandaşlığından ayrılan bir ABD vatandaşı için geçerli olduğu gibi gurbetçilik ve çıkış vergilerine tabidir.
 • Yeşil kart sahiplerine sınır dışı edilmeye karşı tam koruma garanti edilmez. Ancak bir hatırlatma olarak, ABD göçmenlik yasası değiştiğinde yeşil kart sahipleri sınır dışı edilmekten korunmaktadır.
 • Yeşil kartlar her 10 yılda bir yenilenmelidir.

Yeşil Kartlar ve Vizeler Arasındaki Fark

Yukarıdaki bilgilere dayanarak, Yeşil Kartlar ve vizeler arasındaki fark oldukça açık olmalıdır. Biraz daha ayrıntılı olarak açıklamak gerekirse, ikisi arasındaki temel farklar şunlardır:

 • Seyahate çıkmadan önce size vize verilirken, ABD‘ye giriş yaptığınızda Yeşil Kart verilir.
 • Her ikisine de seyahat etmeden önce başvurmanız gerekirken, ülkede yaşarken her 12 ayda bir Green Card yenilemeniz gerekir.
 • Vizeler süresiz kalmanıza izin vermez; her zaman bir bitiş tarihleri ​​vardır. Green Card’ınız yenilenirse ABD’de istediğiniz kadar kalabilirsiniz.
 • Göçmen olmayan bir vize sizi vatandaşlığa başlatmaz. Bir göçmen vizesi olsa da, kendi başına ikamet statüsü değildir.
 • Green Card size 5 yıl sonra vatandaşlığa dönüştürebileceğiniz yasal daimi ikamet statüsü verir.
 • Green Card, ABD’de yaşama ve çalışma izninizdir. Teknik olarak, vize size sadece çalışma hakkı verir, tabii bunun için başvurursanız.

Yeşil Kartlar ve Vizeler Arasında Seçim Yapmak

Peki, Yeşil Kartlar ve vizeler arasında nasıl seçim yaparsınız? Sonuçta, seyahatinizin amacına geliyor. Tatile gidiyorsanız, bir iş gezisine gidiyorsanız veya bir tür geçici iş planlıyorsanız, vize almanız iyi olacaktır.

Size ne yapma hakkı verdiklerini görmek için farklı vize türlerini incelemeye değer.

Ancak, ABD‘de kalıcı olarak (veya en azından uzun süreli) yaşamak istiyorsanız Green Card doğru seçimdir. Bu nedenle, aslında bir karar vermek bu kadar zor olmamalı. Sonuçta, ABD‘de ne yapmak istediğinize ve orada ne kadar kalmayı planladığınıza bağlı.

Green Card başvurunuzu bu linke tıklayarak yapabilirsiniz.

Green Card Nedir? 2022 Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!