Hükümetin istifa ettiği Kazakistan’da protestolar durmuyor!

featured

Kazakistan’da artan gaz fiyatlarını protesto için başlayan eylemlerin yayılması üzerine hükümet istifa ettğini açıkladı.. Kazakistan İçişleri Bakanlığı, protestolar sonrasında 200 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkede LPG fiyatlarına yapılan zamma karşı başlatılan protestolardan hükümeti sorumlu tuttu.. Başbakan Askar Mamin tarafından başkanlığındaki hükümetin istifasını onayladı.

Kazakistan‘da zamları önlemek amacıyla sıvılaştırılmış petrol gazı, benzin ve dizel yakıtın yanı sıra temel gıda ürünlerinin fiyatına 180 günlük devlet düzenlemesinin getirilmesi kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ilgili kurumlarla ülkenin sosyoekonomik durumuna ilişkin çalışma toplantısı yaptı. Tokayev, toplantıda ülkedeki durumu istikrara kavuşturmak için ek yeni önlemler aldı.

Tüm bu yaşanan olaylara rağmen ülkedeki tansiyon düşmezken Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Almatı ve ülkenin akaryakıt üreten batı bölgesi Mangistau’da OHAL ilan etti. Reuters, başkent Nur-Sultan’da da OHAL ilan edildiğini duyurdu.

Öte yandan Kazakistan‘ın en büyük kenti Almatı’da polis amiri Kanat Taimerdenov bir açıklama yaptı. Taimerdenov, gösterilerin ve gerilimin yüksek olduğu bölgede polis, ulusal muhafızlar ve ordunun şehirde düzeni sağlamaya çalıştığını açıkladı.

Göz yaşartıcı gaz ile müdahalede bulunuldu..

 AFP‘ye göre 5 bin kişinin katıldığı gösteride, eylemciler ülkede hâlâ siyasi güce sahip olan Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı ve Güvenlik Konseyi Başkanı Nursultan Nazarbayev’e işaret ederek “yaşlı adam dışarı” ve “hükümet istifa” sloganları attı. Bazı göstericiler tarafından itfaiye aracının da bulunduğu bazı araçlara saldırıldı, polise taş ve molotofkokteyli atıldı. Yerel medyada yer alan haberlere göre, polis göstericilere ses bombası ve göz yaşartıcı gaz ile müdahalede bulundu.

Hükümetin istifa ettiği Kazakistan’da protestolar durmuyor!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!