İçişleri Bakanlığı 14 il için kısıtlama genelgesi yayınladı!

featured

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile yarından itibaren 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyecek ve bu illerde yapılacak olan düğün ve nikahlar ise en fazla bir saat içerisinde tamamlanacak.  

İçişleri Bakanlığı Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 81 il valiliğine yeni tedbirlerin alındığı bir genelge gönderdi. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ile Cumhurbaşkanı ve Akparti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın talimatları doğrultusunda hazırlandığı belirtilen genelgeyle, salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla yeni tedbirler alındığı belirtildi.

Böylelikle yarından sonra Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Antep, Kayseri, Konya, Mardin, Urfa, Van ve Yozgat olmak üzere toplam 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyecek. Bu illerde yapılacak olan düğün ve nikahlar ise en fazla bir saat içerisinde tamamlanacak.

Bu illerde düğün salonlarında dans – oyuna izin verilmeyecek, sandalye/koltuk düzeni dans/oyun pisti/alanlarını  kapatacak şekilde oluşturulacak. Bu illerde, gelin ile damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah merasimlerine katılması yasaklanacak.

Ayrıca Genelge kapsamında kamu kurumlarında yiyecek-içecek ikramı da durdurulacak.

TEDBİRLERE UYMAYANLAR HAKKINDA ADLİ VE İDARİ İŞLEM UYGULANACAK

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195′ inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

İçişleri Bakanlığı 14 il için kısıtlama genelgesi yayınladı!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!