İngilizceyi Hızlı ve Etkili Öğrenmenin 10 Kolay Yolu!

featured

Dünyanın dörtte birinden fazlasının İngilizce konuştuğu bir ortamda, öğrenmek istiyorsanız dil pratiği yapmak için çok sayıda kaynak ve fırsat bulmayı çok uzaklarda aramanıza gerek yok. Yaklaşık 750.000 İngilizce kelime ve ana dili İngilizce olanları bile şaşırtabilen garip yazım biçimleriyle , bu dilde kesinlikle ustalaşması en zor olanlardan biri olabilir – özellikle de bunu hızlı bir şekilde yapmayı umuyorsanız.

Teknoloji ve dil öğrenme araçlarının erişilebilirliği sayesinde, İngilizce öğrenmeye başlamak için daha iyi bir zaman olamaz. Çok yakında, İngilizce’nin Almanca ve Romantik diller de dahil olmak üzere birçok başka dille ilişkili olduğunu ve kavramayı kolaylaştırdığını göreceksiniz.

Kendi hızınızda öğrenmek tamamen kabul edilebilir olsa da, bu ipuçları ve kaynaklar İngilizce’yi hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmenize yardımcı olabilir.

İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenmek zorlu bir görev olabilir. Ancak bir kez alıştıktan sonra, dili öğrenmek için harcadığınız her çaba ve zaman buna değecektir. İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşarak seyahat etmek daha eğlenceli olacaktır. Ayrıca, en son çıkan en çok satan kitabın veya Hollywood filminin keyfini çıkarmak için ana dilinize çevrilmesini beklemeniz gerekmez. Bu çabanızda size yardımcı olmak için, İngilizceyi nasıl etkili bir şekilde öğreneceğinize dair bazı pratik ipuçları burada .

 

Kelimeleri değil, cümleleri inceleyin

İngilizce veya herhangi bir dil öğrenirken, tek tek kelimeleri öğrenmemelisiniz çünkü bunları ezberlemek bağlam olmadan bir anlam ifade etmez. Bunun yerine, tüm ifadeleri çalışmalısınız. Ne anlama geldiklerini ve bir cümlede nasıl kullanıldığını biliyorsanız, kelimelerin anlamlarını ezberlemek çok daha kolaydır.

 

Dinleyerek öğrenin

Ders kitaplarını okumak İngilizce dilini öğrenmenize yardımcı olsa da, yalnızca onlara güvenmemelisiniz. Ders kitapları size dilbilgisi ve kelime bilgisi öğretmek için harikadır, ancak konu bir konuşma yapmak olduğunda pek yardımcı olmayabilirler. İngilizce konuşmayı öğrenmek istiyorsanız okuyarak değil dinleyerek öğrenin. Daha fazla dinleyerek, farkına bile varmadan veya ezberlemeden faydalı kelime ve gramer öğrenebileceksiniz.

 

Nicelikten çok kaliteye öncelik verin

Herhangi bir dili öğrenmek söz konusu olduğunda, her şey nicelikten çok nitelikle ilgilidir. Kısa sürede onlarca yeni kelime öğrenmek yerine bir kelimeyi öğrenip onlarca kez tekrar etmeye odaklanmalısınız. Bu, aşırı bilgi yükünden muzdarip olmanızı önler. Ek olarak, bu strateji, kelimelerin ve cümlelerin anlamlarını beyninizin derinliklerine yerleştirmenizi sağlar. Sonuç olarak, onları kolayca unutmayacaksınız.

 

Dinleyin ve cevaplayın, dinleyin ve tekrar etmeyin

İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız, İngilizce ders kitaplarının kullandığı “konuşmacıdan sonra tekrar etme” stratejisini kullanmayın. Konuşmacı tarafından söylenen kelimeleri veya cümleleri düşüncesizce tekrarlamak yerine, sorulan soruları cevaplamalısınız. Örneğin, bir podcast veya video dinliyorsanız, her 20 ila 30 saniyede bir duraklatın ve söylenenlerin kısa bir özetini oluşturun.

 

Çevrimiçi bir ders alın

İnternette birçok çevrimiçi kurs var. Google‘da hızlı bir arama, size eğitim sağlayıcılarının bir listesini gösterecektir. Çevrimiçi bir kurs almak, İngilizce’nin temellerini öğrenmenin harika bir yoludur. Bu tür temel bilgilere sahip olmak, anlayışınız ve uygulamanız için temel olacaktır. Ayrıca, hedeflerinize ve mevcut beceri seviyenize göre kursu seçebilirsiniz. Yaklaşan bir gezi için konuşma İngilizcesi öğrenmeyi umuyorsan, bu amaca özel hazırlanmış bir kurs bulabilirsin.

 

Daldırma Yöntemi

Adından da anlaşılacağı gibi, daldırma yöntemi sizi İngilizce‘ye kaptırır ve bu, İngilizce‘yi anadili İngilizce olan biri gibi konuşmanıza ve anlamanıza yardımcı olur. Günde bir saat İngilizce çalışmak seni İngilizcede oldukça iyi yapabilir ama anadili gibi konuşmak daha fazlasını gerektirir.

İngilizce konuşulmayan bir bölgede kalıyorsanız, bu İngilizce öğrenmenin kolay bir yolu değildir, ancak yine de yapılabilir. Yavaş yavaş İngilizce düşünmeye ve ana dilinizden çeviri yapmaya başlamak için İngilizce’ye olan ilginizi artırmanız gerekecek.

Bunu yapmanın en iyi yolları şunlardır:

  • Tüm sosyal medya hesap dillerinizi İngilizce‘ye çevirin ve tarayıcı ayarlarınızı, ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerinin otomatik olarak başka bir bölgesel dilden İngilizce’ye çevrilmesi için değiştirin.
  • Tam olarak anlayamasanız bile İngilizce filmler ve TV şovları izleyin. İngilizce okuma hızınızı da artıracağı için altyazılarınızı açabilirsiniz.
  • Haberleri veya radyoyu İngilizce dinleyin.
  • İngilizce öğrenmenin en iyi yollarından biri olduğu için aileniz ve arkadaşlarınızla mümkün olduğunca İngilizce konuşun.
  • İlgi alanlarınızı paylaşan ve İngilizce konuşan diğer kişilerin olduğu çevrimiçi veya çevrimdışı gruplara katılın. Bu, daha fazla İngilizce konuşmanıza izin verecektir.

 

Podcast’lere abone olun

Bir dili duyma eylemi, anlamanızı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Anadili İngilizce olan podcast‘leri anlayabilmeniz için birkaç ay öğrenmeniz gerekebilir, ancak yalnızca dil öğrenenler için çok sayıda podcast bulunmaktadır.

 

Bir konuşma ortağı bulun

Mümkün olduğu kadar çok konuşma pratiği yapmak, daha hızlı öğrenme için çok önemlidir. Geceleri bir dil öğrenme uygulamasında sadece birkaç seviye arasında geçiş yapıyorsanız, sonunda İngilizce konuşan biriyle yüz yüze geldiğinizde şok olacaksınız.

İngilizce konuşmadan zayıf noktalarınızı belirleyemezsiniz. Gerçek, canlı, yüz yüze uygulama ile öğrenmenizi artırabilecek bir konuşma partneri veya hatta bir çalışma partneri bulmak, acemi becerilerinizi test etmenize olanak sağlayacaktır. Pek çok kişi, düzenli olarak İngilizce konuşmanın, okumaktan veya yazmaktan çok daha iyi kafanıza oturmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Sonuçta, iletişim kurmak için kullanmayacaksanız yeni bir dil öğrenmenin anlamı nedir?

İngilizceyi Hızlı ve Etkili Öğrenmenin 10 Kolay Yolu!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!