Instagram’da Takipçi Sayısını Arttırmanın En Etkili Yolları

featured

Instagram‘da, markanıza gerçekten ilgi duyan takipçileri çekmek, bağlı bir kitle oluşturmanıza yardımcı olduğu kanıtlanmış araçlardan, kampanyalardan ve stratejilerden yararlanmak anlamına gelir. Geri takip edilmek için diğer kullanıcıları takip etmek, daha fazla Instagram takipçisi edinmek için klasik bir stratejidir. Ancak, Instagram hesabınızı büyütmek için TEK stratejiniz bu olmamalıdır.

Spam takip eden Instagram hesapları, sağlıksız ve çekici olmayan bir takipçi-takip oranına yol açabilir.

Bu, yalnızca kullanıcıların popülerliğinizi nasıl algıladığını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda etkileyici biriyseniz kazancınızı da etkileyebilir. Şimdi en çok kullanılan yöntemleri inceliyoruz!

1. Instagram gönderilerini planlayın ve sık sık gönderi paylaşın

Yüksek kaliteli ve alakalı gönderiler Instagram takipçisi kazanır. Ve sık sık paylaşım yaparsanız, sürekli olarak daha fazla takipçi alırsınız.

Bu kadar basit.

Ancak, arka arkaya bir sürü gönderi patlatamazsınız.

Gönderi sıklığınızı ve zamanlamanızı ideal Instagram takipçilerinizin etkinlik kalıplarına göre ayarlayan bir gönderi stratejisine ihtiyacınız var.

Vista Social, en uygun zamanlar etrafında otomatik bir gönderi planı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

2. Başkalarının gönderilerini beğenin ve yorum yapın.

Bazı insanları takip etmeye başladığınızda, fotoğraflarını beğenmek ve olumlu yorumlar bırakmak için biraz zaman ayırın. Bu sadece diğer kişiyi iyi hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda diğer insanlar adınızı veya yorumunuzu görebilir ve profilinize göz atabilir. Aktif kalırsanız, bu sürekli yeni takipçi akışına yol açabilir.

Fotoğraflara yorum yaparken daha uzun bir mesaj yazmak için zaman ayırın ve mümkünse emoji kullanın. Profilinize bakmak için fazladan zaman ayırmaları onlar için çok daha motive edici olacaktır.

3. Takipçilerinize sorular sorun.

Takipçilerinize soru sormak için fotoğraf başlığını kullanın. Bu, yorum bölümünüzü daha aktif hale getirecek ve bu da daha fazla takipçi çekecektir hesabınıza . Takipçilerinizle ne kadar meşgul olursanız, potansiyel yeni takipçilerin sohbete katılmak istemesi o kadar olasıdır.

4. Instagram profilinizi diğer kanallarda tanıtın

Çoğu durumda, “Beni Instagram’da Takip Et” CTA’sı kullanmak, herkesin ücretsiz Instagram takipçisi kazanmasına yardımcı olabilir. Bunu yaparken, Instagram hesabınıza daha fazla dikkat çekmek için diğer sosyal kanallarda sahip olduğunuz içeriği ve varlığı kullanırsınız.

Örneğin, Twitter‘da, Instagram tanıtıcınıza eklenmiş tıklanabilir bir bağlantıyla bir takip isteğini tweetleyebilirsiniz.

5. En son trendlerle güncel kalın

Popüler trendlerle iletişimde kalarak etkileşimi ve görünürlüğü artırabilirsiniz. İçeriğinizi ve hashtag‘lerinizi ilgili trendlerle uyumlu hale getirin. Ancak içeriğinizin anlamlı bir şekilde sunulduğundan ve hedef kitlenizin ilgi duyabileceği bir şey olduğundan emin olun.

6. Gönderilerle tutarlı kalın

Gönderilerinizin tutarlı bir program izlediğinden ve bir tema izlediğinden emin olun. Gönderilerinizi ilgi çekici bir tema oluşturacak ve kullanıcılara anlatmak istediğiniz bir hikaye anlatacak şekilde planlayabilirsiniz. Gönderileri planlamak, içeriği kanatlamak yerine önceden bulabilmenizi sağlar.

7. Instagram takipçilerinizi takip edin

Büyümenizi (veya eksikliğini) takip ettiğinizden emin olun. Instagram’dan gelen veri analitiği, eksikliklerinizin nerede olduğu ve iyileştirme kapsamının nerelerde olduğu konusunda size fikir verir. Başarılı gönderilerde neyin işe yaradığını belirleyerek markanızı da büyütebilirsiniz.

8. Görsel olarak çekici reklamlar yapın

Instagram’daki reklamlarınız, kullanıcının dikkatini çekmediği sürece başarılı olamaz. Odaklanabileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:

Doğal ve platforma özgü görseller kullanmak.
Reklamlardaki metin miktarını azaltmak.
Altyazılarınızın görselle ve hedef kitlenizle alakalı olmasını sağlamak.
İçeriğinizi daha geniş bir kitleye göstermek için hashtag’leri kullanma.

9. Instagram araçlarını kullanın

Araçlar, kitlenizi oluşturmanıza ve onlarla etkileşim kurmanıza olanak tanır. Gönderilerinizi planlamanıza yardımcı olabilir, size analizler ve öngörüler sağlayabilir ve gönderileriniz için kullanabileceğiniz doğru hashtag’leri belirleyebilirler. Kullanılabilecek popüler araçlardan bazıları Hootsuite, Later, Linktree vb.’dir.

10. Yüksek kaliteli görüntüler ve videolar kullanın

Orijinal ve özgün olan en yüksek kalitede görseller kullanılmalıdır. Bunun sağlanması, kullanıcıların görüntülerle kişisel bir ilişki geliştirmesine yardımcı olabilir. Kullanıcıların ilgisini kaybetmemesi için video içeriğinin eğlenceli, özlü ve bilgilendirici olması gerekir.

11. Aramalarda görünmek için anahtar kelimeleri kullanın

Keşfedilebilirliği artırmak için Instagram, yazı başlıklarında uygun anahtar kelimelerin kullanılmasını önerir. Bunun nedeni, arama sonuçlarının gösterilme biçimindeki bir değişikliktir. Önceden, arama sonuçları yalnızca ilgili hesapları, hashtag’leri ve konumları içeriyordu. Tarama amaçlı anahtar kelime sonuç sayfaları artık arama sonuçlarına dahil edilmiştir.

12. Video içeriği kullanın

TikTok’un başarısıyla Instagram, kısa biçimli videolara odaklanan özellikleri kullanıma sundu.

Örneğin Instagram Reels, markaların 60 saniyeye kadar uzunluktaki videoları kullanarak etkileşimde bulunan bir kitleye ulaşmasına olanak tanır. İdeal takipçilerinizin dikkatini çekmek için düzenli Instagram video gönderileri de yayınlayabilirsiniz.

13. Profesyonel bir hesaba geçin.

Büyüme için faydalı özelliklere erişmek için profilinizi bir İşletme veya İçerik Oluşturucu hesabına dönüştürün. Bu profesyonel hesap türlerinin her ikisi de kitlelerini genişletmek isteyen içerik oluşturucular ve markalar için harikadır. Takipçilerinizi anlamanıza yardımcı olabilecek analizlere, gönderilerinizi öne çıkaracak araçlara ve hatta ürünleri tanıtmak için diğer hesaplarla işbirliği yapma yeteneğine sahip olacaksınız.

Fikirler için nişinizde en çok görüntülenen Instagram videosuyla başlayın . Şansınız, aşağıdaki video türlerini bulacaksınız:

Etkileyenlerden ve ünlü insanlardan video gönderileri
Komik videolar
Ürün kutu açma ve inceleme videoları
Ürün demoları
Trend efektleri ve sesleri kullanan videolar

14. Altyazılarla yaratıcı olun

Şimdiye kadar Instagram‘da görsellerin gücünden bahsetmiş olsak da, bu kullandığınız kelimeleri görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Resim altyazılarınız, hedef kitlenizle etkileşim kurmak ve onları sizi takip etmeye teşvik etmek için ikna edici bir dil kullanmak için harika bir yerdir.

Fotoğrafınızla ilgili bir hikaye anlatmanın bir yolu olarak resim açıklamalarını kullanmayı deneyin. Bu şekilde okuyucuların duygularına dokunabilir ve onlara ilginç bir deneyim yaşatabilirsiniz.

15. Instagram biyografinizden en iyi şekilde yararlanın

Instagram biyografiniz, hesabınızın en önemli gayrimenkulüdür. Oradan, kullanıcılar sizin ve markanız hakkında daha fazla bilgi edinebilir, web sitenizi ve çevrimiçi takıldığınız diğer yerleri keşfedebilir.

Bu numaralardan bazılarıyla daha fazla Instagram takipçisi kazanmak için biyografinizi olabildiğince ilginç hale getirin:

İnsanların profilinizi bulmasını kolaylaştırmak için alakalı hashtag’ler ekleyin
İnsanların daha fazlasını öğrenebilmesi için web sitenizin URL’sini ekleyin
Mümkün olduğunca az yer kullanarak markanızı tanımlamak için kelimeleri dikkatlice seçin
Duygu, karakter ve kişiliği iletmek için emojiler ekleyin

16. Instagram akışınızı web sitenizde görüntüleyin

Instagram takipçilerini büyütmenin bir başka harika yolu da web sitenize Instagram gönderileri beslemenizi eklemektir. Bu şekilde, site ziyaretçileri, Instagram içeriğinizin anlık görüntüsünü alır almaz, etkileşimi ve takipçileri geliştirir.

17. Yarışma ve ücretsiz hediyeler

Hesabınızı anında büyütmek istiyorsanız çok aktif olmanız gerekiyor. Takipçinizin sorularına verdiği yanıtlarla ilgilenmelisiniz. Onlara iyi önerilerde bulunun ve kazananlara eşantiyonlar ve ücretsiz hediyeler duyurun.

Bir yarışma için öncelikle aşağıdaki şeylere karar vermelisiniz.

İzleyiciyi gönderiye çekecek çekici bir temel görüntü.
Dikkat çekmek için trend ve viral görüntüler.
Hediyenizin Süresini Seçin.
Hediye giriş koşullarını seçin. Burada onlardan diğer hesaplarınızı takip etmelerini ve en son yayınınızı beğenmelerini, yorum yapmalarını ve paylaşmalarını isteyebilirsiniz.
Hedef kitlenizi çeken değerli bir ödül seçin.

18. İlgili yaş grubunu ve cinsiyeti hedefleyin

Hangi yaş grubunu veya cinsiyeti hedeflediğinizi akılda tutmak önemlidir. Bunu aklınızda bulundurursanız, hedefinize zahmetsizce ulaşabilirsiniz.

Örneğin, oyunlarla ilgili bir şey yayınlıyorsanız, hedef kitleniz genç yaştaki erkekler olacaktır ve yayın güzellik ürünleriyle ilgiliyse, izleyicilerin çoğu kadın olacaktır.

19. Markalar ve etkilerle işbirliği yapın

Profilinizi büyütmenin ve Instagram takipçi arttırmanın en iyi yolu bu ya da kestirme yol diyebilirsiniz. Aynı hesap türünü çalıştıran arkadaşlarınız ve ailenizle işbirliği yapabilirsiniz. Yakın zamanda Instagram, “Instagram İşbirliği” adlı yeni bir özellik ekledi. Bu özellikte tek bir gönderi iki farklı hesapta görülebilir. Her iki hesabın takipçileri gönderiyi beğenebilir, paylaşabilir veya yorum yapabilir. Ortak çalıştığınız hesabın sizinle aynı türde bir kitleye sahip olduğundan emin olun.

20. İçeriği diğer platformlarda paylaşın

Bununla demek istediğim, Twitter, Facebook, TikTok, Pinterest ve blogunuzda paylaşım yapmanız gerekiyor! Yeni bir uygulama veya sosyal paylaşım platformu çıkarsa, onun üzerinde içerik paylaşıyor olmalısınız.

Sadece Instagram’da gönderi paylaşabilir ve buna bir gün diyebilirsiniz, ancak kanatlarınızı açmayarak, oradaki çok sayıda potansiyel takipçiyi kaçırıyorsunuz!

Yalnızca Pinterest’te yayınlamak mı istiyorsunuz? Bu işe yarıyor! Ek bir sosyal medya uygulaması seçip oradan başlayarak başlayın.

21. Soru sormaktan çekinmeyin

“Soru sor” belirsiz bir tavsiye gibi geliyor, biliyorum, ama burada gerçekten yapmanızı söylediğim şey, izleyicilerinize sorular sormak. Onlara sizden ne görmek istediklerini sorun ya da haftalarının nasıl geçtiğini sorun!

Ve bir sonraki adımda ne tür içerik oluşturacağınıza karar vermekte zorlanıyorsanız, bu takipçilerinizin fikirlerine kaynak bulmanın harika bir yoludur.

22. Canlı yayına geçin

Instagram Lives 2020’de gerçekten bir an yaşadı. Neden? İzolasyon ile insanlar bağlantıya can atıyorlar. Yaşamlar, bu bağlantıyı geliştirmenin ve hedef kitlenizin ne yaptığınızla ilgilenmesini sağlamanın harika bir yoludur.

Pandemiden sonra Instagram, “Rozetler” gibi bonuslar ve özellikler sunarak Hayatlara daha fazla eğilmeye başladı.

Hayatlar çılgın bir şey olmak zorunda değil. 15 dakika boyunca atlayabilir, sorular sorabilir, yaşam güncellemesi yapabilir, sohbet başlatabilirsiniz, vb.

23. Instagram reklamlarının detaylı kullanımı

Facebook‘un artık Instagram‘a nasıl sahip olduğunu göz önünde bulundurarak, Instagram reklamları için Facebook’un reklam yöneticisini kullanabilirsiniz. Bu reklamlar, içeriğinizin daha geniş bir kitleye gösterilmesini sağlar. Reklamlarınız müşterilere ilgi alanlarına, davranışlarına, demografik özelliklerine, temel davranışlarına vb. göre gösterilir. Fotoğraf reklamları, video reklamları, atlıkarınca reklamları, hikaye reklamları vb. yayınlayabilirsiniz.

Diğer Sorular

Instagram takipçileri hızlı şekilde nasıl kazanılır?

Yeni başlayan biriyseniz ve Instagram takipçilerini nasıl hızlı bir şekilde kazanacağınızı bilmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Araştırmamızda, günlük içerik paylaşan kişilerin Instagram’da hızla büyüdüğünü analiz ediyoruz. İyi bir takipçi kitleniz varsa en az bir resim, video veya makara yayınlamaya çalışın, ancak daha az Instagram takipçiniz varsa sayfanızla ilgili günde 2-3 gönderi paylaşmalısınız.

1. Instagram’da takipçi kazanmak zor mu?

Doğru stratejileri biliyorsanız, Instagram’da gerçek takipçiler elde etmek zor değil. En iyi sonuçları elde etmek için kullanıcı odaklı içerik stratejisini Instagram Hikayeleri ve etkileyici pazarlama gibi çeşitli tanıtım taktikleriyle harmanlayın.

2. Instagram’da günlük olarak paylaşım yapmak yardımcı olur mu?

Sık sık paylaşım yapmak, sayfanızın Instagram’da daha keşfedilebilir olmasına yardımcı olacaktır. Ancak, her gönderinin aynı kalite, alaka düzeyi ve zamanlılık taahhüdü ile oluşturulduğundan ve yayınlandığından emin olun.

3. Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman nedir?

En fazla etkileşimi oluşturmak için gönderi göndermek için en iyi zaman Çarşamba akşamları 19.00 ile 21.00 arasıdır. Gönderi programınızı zaman içinde optimize etmek için Instagram Insights’ı kontrol ettiğinizden emin olun.

Instagram’da Takipçi Sayısını Arttırmanın En Etkili Yolları
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!