İşte en çok radyasyon yayan telefonlar!

featured

En çok radyasyon yayan telefonlar artık pek çok içerik oluşturucusu tarafından zaman zaman gündeme getirilmeye başlandı. Akıllı telefonların radyasyon yaydığı şüphe olmayan bilinen bir gerçek. Ancak insan sağlığına tehlikesi hakkında uzun süredir tartışmalar olduğu da aşikar. Bu tartışmalar süredursun, yapılan yeni bir araştırma ile en çok radyasyon yayan akıllı telefonlara dair yeni veriler sunulduğu kaydedildi.

MOTOROLA, GOOGLE, ONEPLUS…

Bankless Times, diğer akıllı telefonlardan daha fazla radyasyon yayan 10 modelin yer aldığını iddia ettiği bir rapor yayınladı. Raporda, Google, Sony, Motorola, ZTE, OnePlus ve Oppo‘ya ait akıllı telefon modellerde yer alıyor..

EN FAZLA RADYASYON YAYAN 10 TELEFON

Rapora göre, Listenin zirvesindeki Motorola Edge telefonu 1.79 SAR değeriyle en fazla radyasyon yayan akıllı telefon. Motorola Edge’i sırasıyla ZTE Axon 11 5G, OnePlus 6T, Sony Xperia XA2 Plus, Google Pixel 3XL, Google Pixel 4a, Oppoe Reno5 5G, Sony Xperia XZ1 Compact, Google Pixel 3 ve son olarak OnePlus 6 takip ediyor.

Görüldüğü gibi listede Google’a ait üç telefon bulunuyor. Listenin son sırasındaki OnePlus 6’nın SAR değeri ise 1.33.

KAÇ TÜR RADYASYON VAR?

Radyasyonun dört ana tipi bulunmakta. Bunlar alfa, beta, nötron ve elektromanyetik dalga olarak sınırlandırılıyor.

Akıllı telefonlarda ve elektronik aletlerin çoğunda bulunan radyasyon türü elektromanyetik dalga sınıfına girmektedir. Bu cihazların radyasyon yaymaları için bünyelerinde uranyum ya da toryum gibi radyoaktif maddelere sahip olmaları gerekmiyor.

İşte en çok radyasyon yayan telefonlar!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!