Kritik Toplantı Bugün! 2023 Asgari Ücret Zammı Belli Oluyor..

featured

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği asgari ücret pazarlıkları da aralıksız sürüyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu‘nun ikinci toplantısının bugün görülmesi beklenirken, sendikalar ve siyasi partilerden asgari ücret senaryoları üst üste geliyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün ikinci kez toplanacak. İşte asgari ücret olası ücret senoryaları..

2023 Asgari Ücret Zammı Belli Oluyor..

2023’e sayılı günler kala asgari ücret 2023 zammını görüşen Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını 7 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirmişti. İkinci toplantı için ise 14 Aralık’ı işaret eden komisyonda bulunan TÜRK-İŞ başkanı 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olarak açıklanan 7.785 TL’nin asgari ücret zammında ‘kırmızı çizgi’leri olduğunu aktarmış ve bu rakam ile masaya oturacaklarını açıklamıştı.

2023 YENİ ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

İşçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını 7 Aralık Çarşamba günü, saat 14.00’te düzenledi. İkinci toplantı için ise 14 Aralık tarihi belirlenirken asgari ücretin netleşmesi için her yıl komisyon dört kez masaya oturuyor. Bu sebeple 2023 yeni asgari ücretin ve asgari ücrete gelecek zam kararının, Aralık ayının son haftasında, 4. toplantı sonrasında belli olacağı tahmin ediliyor.

2023 Asgari Ücret Zammı Belli Oluyor..

ENFLASYONA GÖRE ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ

Asgari ücrete 2022 yılında iki kez zam yapıldı. Ocak ayında yapılan % 50’lik zammın ardından1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 6 bin 471 TL, net 5 bin 500,35 TL olarak belirlendi. Böylece, 2022 Ocak dönemine göre net asgari ücrette yaklaşık yüzde 30 oranında zam yapıldı. 2022 yılı içerisinde asgari ücrete yapılan zam oranı yapılan son zammın ardından % 80 artış sağlandı.

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, asgari ücrete yapılacak artışın enflasyonun altında olmaması gerektiğini söyledi ve perakende sektörünün maliyetlerinin normal piyasa maliyetinin neredeyse iki katına yakın olduğunu da sözlerine ekledi.

2023 Asgari Ücret Zammı Belli Oluyor..

Bloomberg HT’ye konuşan Öncel, “Temel meselemiz enflasyon, bizim enflasyonumuzu maliyet enflasyonu oluşturuyor. Maliyet enflasyonunu çok hızlı biçimde düşürmemiz gerekiyor. Bu ay kirada artışı yüzde 70 oldu. Yani 100 bin türk lirası kirası olan bir dükkân kirası 170 bin türk lirası oldu. Bizim en temel üç maliyet unsurumuz var; kira, genel giderler ve enerji maliyetleri… Şu an alışveriş merkezlerinde normal piyasa fiyatının iki katına yakın bir enerji maliyetiyle karşı karşıyayız” dedi.

2023 Asgari Ücret Zammı Belli Oluyor..

PERAKENDEYİ DİRİ TUTMAMIZ GEREKİYOR

Perakende sektörünün AVM’lerden daha fazla borcu olduğunu da sözlerine ekleyen Öncel, “Perakende sektörünün borcu 226 milyara ulaşmış durumda. Bunları da göz önünde bulundurduğumuz takdirde perakende sektörünü diri tutmamız gerekiyor. AVM’lerin Döviz borcunun Türk lirasına çevrilmesi konusunda çalışmanın da yapılmasını doğru buluyorum” açıklamasını yaptı.

TİP‘ten asgari ücret önerisi: ‘asgari ücret 15 bin 400 lira olmalı’

Türkiye İşçi Partisi (TİP), 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret önerisini 15 bin 400 lira olarak açıkladı. Parti Meclisi üyesi Hakan Koçak, “Bugün itibarıyla 15 bin 400 TL’den daha aşağı belirlenecek bir rakamın enflasyona asgari ücretlileri ezdireceğini, onların bu refahtan pay almasına engel teşkil edeceğini düşünüyoruz” dedi.

2023 Asgari Ücret Zammı Belli Oluyor..

Bizim açımızdan asgari ücrete bakıldığında en önemli konu, asgari ücret veya asgari ücret civarında alanlarının sayısının azalması ve Merkez Bankası verilerine göre bile yüzde 50’yi bulan bu asgari ücretliler toplumu olmaktan kurtulmak. Yani asgari ücretin ne olacağından çok, bu kadar çok asgari ücretlinin olması bir sorun. Türkiye’de bu oran, geçtiğimiz yıllar içerisinde giderek arttı. Toplumda asgari ücret ve onun civarında alanların oranı çok arttı. Diğer yandan asgari ücretin kendisi, birkaç değer açısından baktığımızda son derece gerilemiş durumda. Mesela dolar olarak değerine baktığımızda, asgari ücret 400 doların üstündeki bir rakama tekabül ederken 200’lü rakamlara doğru düştü. Açıklamasında bulundu..

Kritik Toplantı Bugün! 2023 Asgari Ücret Zammı Belli Oluyor..
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!