Kürtçe Derslerini Seçen Öğrencilere Tablet ve Kitap Hediyesi

featured

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) geçen sene olduğu gibi bu sene de Kürtçe seçmeli derslerini tercih eden toplamda 500 öğrenciye tablet ve Kitap vermeyi planlıyor. Pirtûka Kurdî de toplanacak 50 bin ders kitabını Kürtçe sınıflara ulaştırmak istiyor

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı orta okullarda 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında okutulması planlanan seçmeli derslerin tercih süreci 10 Şubat 2023 tarihine kadar devam edecek. Yaşayan Diller ve Lehçeler (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) kapsamında, Kürtçe’nin Kurmancî ve Zazakî lehçeleri de seçmeli dersler arasında yer alıyor.

Bu kapsamda bu yıl da başlatılan kampanyalar tüm hızıyla devam ediyor. Pirtûka Kurdî, Kurmanci ve Zazakî derslerini tercih eden çocuklar için kitap toplama kampanyası başlattı. Hedef 50 bin Kürtçe kitap toplayıp sınıflara ulaştırmak.

Rûdaw’a konuşan Pirtûka Kurdî yöneticisi Sabih Yoldaş, “Pirtûka Kurdî olarak Kürt halkına çağrımız bu kampanyamıza destek vermeleridir. Kitapları çocuklara ulaştıralım” diye konuştu..

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DSTO) da bu dersi seçen öğrenciler için bir kampanya başlattığını duyurdu. DSTO geçen yıl 130 öğrenciye tablet dağıtmıştı. Bu yıl ise hedef çocuklara en az 500 adet tablet hediye edilmesi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Korkmaz, “Bu yıl DTSO Meclisi öğrencilere 200 kadar tablet verecek iş insanları arkadaşlarımızdan da 300 tablet bekliyoruz. Çevremizde iş insanlarımız, arkadaşlarımız ve meslektaşlarımızdan öğrenciler için tablet hediye etme sözü aldık. Bu sayıyı ne kadar artırabilirsek, Kürtçe ders tercihini teşvik etmek için o kadar iyi olacaktır” açıklamasında bulundu.

Resmi rakamlara göre geçen yıl yaklaşık 20 bin öğrenci Kurmanci ve Zazakî derslerini seçmişti. Seçmeli ders kampanyalarını yürüten çevreler, bu yıl bu sayının geçen yıla göre daha yüksek olmasını bekliyor.

Kaynak : Rudaw

Kürtçe Derslerini Seçen Öğrencilere Tablet ve Kitap Hediyesi
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!