Mezarlıkta su kuyruğu!

featured

Yakınlarına ait mezarları ziyaret etmek için Yeniköy Mezarlığı’na giden vatandaşlar için mezarlık sulamak eziyete dönüştü. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren mezarlıklar şube başkanlığı tarafından yapılan çeşmeleri fıçılarla işgal eden su satıcıları, ziyarete gelen vatandaşlara zorluk çıkarıyor. Yenigün’de yer alan habere göre alanda bulunan çeşmelerden su alınmasını engellemek için çeşme önlerine fıçılar koyan satıcılar uzun kuyruklara neden olurken, kuyrukta dakikalarca beklemek istemeyen vatandaşlar ise 2 TL ödeyerek satıcılardan parayla su almak zorunda kalıyor.

‘SÜREKLİ TARTIŞMANIN OLDUĞU BİR YERE DÖNÜŞTÜ’

Eşinin mezarına ziyarete gidince dakikalarca sıra beklemek zorunda kaldığını dile getiren Mehmet Batur isimli vatandaş, “Mezarlıkların huzur yeri olması gerekirken sürekli tartışmanın olduğu bir yere dönüştü. Yakınlarımızın mezarlarını sulamak için ya dakikalarca uzun kuyrukta bekliyoruz ya da para vermek zorunda kalıyoruz. Belediyenin çeşmeleri bizler için yapılmasına rağmen suya erişimimiz engelleniyor ancak yetkililer herhangi bir çalışma yapmıyor” dedi.

‘UTANÇ TABLOSU ORTAYA ÇIKIYOR’

Oluşan kuyruklardan utanç duyulması gerektiğini belirten Batur, “Yeniköy Mezarlığı tamamen rant alanına dönüştü. Hırsızlıktan tutun da akla gelebilecek her türlü suç işlenecek yer haline geldi. Su satan insanlara su satmayın demiyoruz ama çeşme varken ücretli su alınmasına zorlamalarını yanlış buluyoruz. Kuyruklar resmen utanç tablosunu ortaya döküyor. Özellikle Perşembe günleri kuyrukta saatlerce bile beklenebiliyor. Buna çözüm bulunması gerekiyor” diye konuştu.

‘BAŞKA ŞEHİRLERDE BÖYLE SIKINTILAR YAŞANMIYOR’

Diğer illerde benzer sorunlar yaşanmadığını söyleyen Batur, “Başka hiçbir şehrin mezarlıklarında böyle bir sıkıntı yaşandığını düşünmüyorum. Diyarbakır gibi gelişmiş bir kente bu tablo hiç yakışmıyor. Yetkililerin bu duruma çözüm bulması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürü Abdullah Melikoğlu ise konuya ilişkin şu cümleleri kullandı:

“Ne yazık ki vatandaşların şikâyetleri doğru. Mezarlıklarda mevcut sıkıntılar yaşıyoruz ancak planlı ve programlı olarak izleyeceğimiz yolla peyderpey sorunlara çözüm sunacağız. Vatandaşlarımıza daha iyi hizmet sunmak için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmaya devam edeceğiz.”

Mezarlıkta su kuyruğu!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!