Önemli Uyarı: Diyarbakır’da Çocuk Hasta Sayısı Artıyor!

featured

Yetkililerden önemli uyarılar.. Diyarbakır’da son bir ay içinde hastanelerin acil ve poliklinik servisleri hasta çocuklar ile doldu. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Muhammet Asena, “Bir ay önce hastaneye günlük 500-600 çocuk başvuru yaparken, şimdi bu rakam günlük 2 binlere kadar çıktı” açıklamasını yaptı. İşte detaylar..

Havaların soğumasıyla beraber gribal enfeksiyon şikayetleriyle aynı seyreden ancak iyileşme süreci uzun ve ağır geçen salgın, Diyarbakır’daki hastaneleri doldurdu. Medyascope’tan Ferit Aslan’ın haberine göre özellikle dört yaş ve altındaki çocuklarda etkili olan ve okullarda hızla yayılan bu salgın için hekimler ailelere önemli uyarılarda bulundu. Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde görev alan Doğu Pediatri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Asena, daha önce ayrı ayrı görülen virüslerin artık kombine virüs olarak karşılarına çıktığını, bunun özellikle dört yaş ve altındaki çocukları çok etkilediğini belirterek şu açıklamaları yaptı:

YATAKLARDA DOLULUK ORANLARI YÜZDE 90!

“Özellikle koronavirüs salgını döneminde çocuklar bağışıklık konusunda savunmasız kaldı. Üst solunum yollarındaki şikayetlerde ciddi artışlar vardı. Yatak doluluk kapasitesi yüzde 90’lara çıktı. Bir ay önce günlük hastanemize başvuran hasta çocuk sayısı 500-600 iken şimdi bu rakam 2 binlere çıktı. RSV virüsü ve grip artık kombine virüs olarak karşımıza çıkıyor ve bundan mutant bir virüs gelişmesinden korkuyoruz. Artık pandemi dönemindeki gibi maske kullanmamız gerekecek. Özellikle hasta çocukların okula gönderilmemesi gerekir. Çünkü salgın okullarda hızla yayılmaktadır.”

DİYARBAKIR SON DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Önemli Uyarı: Diyarbakır’da Çocuk Hasta Sayısı Artıyor!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!