Sarımsağın Sağlığımıza 10 Önemli Faydası!

featured

Sarımsak, dünyanın en eski kültür bitkilerinden biridir ve Liliaceae familyasına ait dayanıklı çok yıllık bir bitkidir. Bu ailenin diğer üyeleri arasında soğan, pırasa, frenk soğanı ve arpacık bulunur. Keskin aromaları ve kendine özgü lezzetleri ile ayırt edilirler.

Ampul, sarımsak bitkisinin en yaygın olarak kullanılan kısmıdır ve tipik olarak beyaz, parşömen benzeri bir cilt içine alınmış, gözyaşı damlası şeklindeki sekiz ila 20 ayrı karanfilden oluşur. Sarımsak, onu sağlık için faydalı ve etkili bir takviye haline getirebilecek birçok besin ve biyoaktif bileşik içerir.

Sarımsağın tıpta tarihsel kullanımı yüzyıllar öncesine dayanıyor ve modern araştırmalar şimdi klinik bir tedavi seçeneği olarak yararlarını ve etkinliğini araştırmak için çalışıyor.

Sarımsakları çiğ sarımsak tüketerek veya sarımsak hapları ile takviye ederek alabilirsiniz. Her iki seçeneğin de sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğuna dair kanıtlar vardır.

Sarımsağın sağlığa faydaları, sağlığınızı nasıl iyileştirebileceği ve sağlık yararları elde etmek için sarımsağın etkili kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Bir diş (4g) sarımsak şunları sağlar:

  • 4Kcal / 16KJ
  • 0.3g protein
  • 0.0g yağ
  • 0.7g karbonhidrat
  • 0.2g lif
  • 25mg Potasyum

Sarımsağın sağlığa 10 faydası

Kalp krizi riskini azaltır!

Birçok araştırma , sarımsağın kalp hastalığı riskini azaltma ve kolesterol seviyelerini yönetmeye yardımcı olma potansiyeline odaklanmıştır . Birkaç araştırma, sarımsağın trombositleri (kan pıhtılaşmasında rol oynayan hücreler) bir araya toplanma ve arter duvarlarında birikme olasılığını azalttığını gösteriyor; bu, sarımsağın pıhtılaşma önleyici gibi davrandığı ve böylece kalp krizi riskini azalttığı anlamına gelir.

 

Kanser önleyici özelliklere sahiptir!

Sarımsaktaki kükürtlü bileşikler, kanserli hücreleri inhibe etme ve tümörleri bloke etme yetenekleri açısından incelenmiştir . Bununla birlikte, sarımsak için kolon, prostat, özofagus ve böbrek kanseri ile ilgili kanıtların çoğu gözlemseldir ve çalışmalara yalnızca az sayıda denek dahil edilmiştir. Sonuç olarak, sarımsağın kanser üzerindeki etkisi belirsizliğini koruyor ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

 

Antimikrobiyal ve antifungal özelliklere sahiptir!

Sarımsak, virüslere, bakterilere ve mantarlara karşı bir enfeksiyon savaşçısı olarak uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Bir kez daha allisin bileşiğine atfedilen antibakteriyel özelliklerini belirtmek için ‘Rus penisilini’ olarak anılmıştır . Siğiller ve böcek ısırıkları gibi bazı cilt rahatsızlıkları da sarımsak yağına veya ezilmiş çiğ sarımsak karanfiline tepki verebilir.

 

Kemik Sağlığınızı Destekleyebilir!

Hayvan çalışmaları , sarımsağın dişi kemirgenlerde östrojen seviyelerini artırarak kemik kaybını en aza indirebileceğini öne sürüyor. Menopoz sonrası kadınlarda yapılan bir araştırma , günlük bir doz kuru sarımsak özütü (2 g çiğ sarımsağa eşdeğer) tüketildiğinde benzer bir etki buldu.

 

Enfeksiyon ve bağışıklık!

Araştırmalar, sarımsak ve bileşiklerinin anti-inflamatuar, antibakteriyel, antifungal ve antiviral etkileri olabileceğini göstermiştir.

 

Düşük kolesterol!

Sarımsak ve limon suyunun etkilerine ilişkin 2016 yılında yapılan bir araştırma, kolesterol üzerinde olumlu etkiler buldu . 2016 araştırmasındaki araştırmacılar, günde yarım ila bir diş sarımsak tüketmenin kolesterol seviyelerini yaklaşık %9 oranında azalttığına dair kanıtlar gözlemledi.

 

Atletik performans!

Birçok kültür, güç ve dayanıklılık için sarımsak kullanmıştır.

Son araştırmalar, sarımsağın fiziksel aktivite ve iyileşmenin belirli yönlerini destekleyip desteklemediğini araştırdı.

 

Anti-inflamasyon!

Sarımsak ve bileşikleri , anti-inflamatuar özellikler sunabilir .

Enflamasyon, vücudun korunmasına yardımcı olabileceğinden bağışıklık sisteminin önemli bir sürecidir . Bununla birlikte, kronik inflamasyon diyabet , artrit , Alzheimer hastalığı ve depresyon gibi birçok hastalıkla bağlantılı olabilir .

 

Cilt sağlığı!

Antioksidan ve diğer biyolojik özellikleri nedeniyle sarımsak, bazı cilt sağlığı sorunları için etkili bir bitkisel ilaç olabilir.

 

Sarımsak bilişsel işlevi iyileştirir!

İnsanlarda yapılan çalışmalar sınırlı olmakla birlikte, hayvan çalışmaları yakın zamanda yaşlı sarımsak özü tüketmenin Alzheimer hastalığı ile ilişkili öğrenme ve bilişsel hafıza işlevlerinin azalmasını önlemede olumlu bir rol oynayabileceğini göstermiştir.

 

Yabani sarımsağın sağlığa faydaları

Yabani sarımsak ve karanfil sarımsağının sağlığa faydaları birbirine çok benzer. Her ikisi de antibakteriyel ve antifungal etkiler de dahil olmak üzere tıbbi özelliklere sahip çeşitli bileşikler içerir. Ancak yabani sarımsak, kan basıncını düşürmede normal sarımsaktan daha büyük bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur .

Sarımsak herkes için sağlıklı mıdır?

Sarımsak birkaç güvenlik sorunu yaratır ve alerjiler nadirdir. Kolesterol yönetimi için sarımsak takviyesi alıyorsanız, üç ay sonra kolesterol seviyenizi kontrol ettirin. Önerilen günlük sarımsak miktarı, günde ½-1 bütün karanfil (yaklaşık 3000-6000 mcg allisin) arasında değişir. Bazı kişilerin yüksek dozda sarımsak alırken hazımsızlık, bağırsak gazı veya ishal yaşayabileceğini lütfen unutmayın.

 

Özet olarak..

Sarımsak ve sarımsak özleri, sarımsağın besleyici özellikleri ve içerdiği bileşikler nedeniyle birçok potansiyel sağlık yararı sunar. Sarımsak faydaları, kemik gücü, enfeksiyon ve iltihaplanma, cilt sağlığı, kanser ve daha fazlasıyla ilgili sağlık alanlarını içerir.

Bununla birlikte, çoğu araştırma kliniktir ve hayvan çalışmalarına odaklanır. Sarımsağın klinik bağlamlar dışında etkinliğini doğrulamak ve en etkili dozaj ve takviye yöntemlerini belirlemek için daha fazla araştırma gereklidir.

Sarımsağın Sağlığımıza 10 Önemli Faydası!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!