SEO Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

featured

Arama motoru optimizasyonu veya SEO, organik arama sonuçlarındaki sıralamanızı iyileştirmeyi amaçlayan bir stratejidir ve herhangi bir pazarlamacının çevrimiçi pazarlama stratejileri için hayati bir bileşendir. İnsanlar şu anda bilgi arayışlarında kendilerine yardımcı olması için arama motorlarına güveniyor. Alışveriş yapmak, adres belirlemek, eğitim fırsatlarını araştırmak gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Sitelerin Google gibi arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlama sanatı ve bilimi, arama motoru optimizasyonu (SEO) olarak bilinir. Arama, bireylerin çevrimiçi bilgi edinmeleri için en yaygın yöntemlerden biri olduğundan, arama motorlarında daha iyi sıralama, bir web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesine neden olabilir.

Ücretli reklamlar, Google‘da ve diğer arama motorlarında genellikle sonuçlar sayfasının en üstünde görünür, ardından sıradan sonuçlar veya arama pazarlamacılarının “organik arama sonuçları” olarak adlandırdığı sonuçlar gelir. Organik arama trafiğini ücretli arama trafiğinden ayırt etmek için SEO  trafiğine genellikle “organik arama trafiği” denir. Ücretli arama, arama motoru pazarlaması (SEM) veya tıklama başına ödeme reklamcılığı (PPC) olarak da bilinir.

SEO Neden Gereklidir?

Arama, tüketicilerin web’de gezinmesinin başlıca yollarından biri olduğundan, arama motoru optimizasyonu çevrimiçi pazarlamanın önemli bir yönüdür.

Arama sonuçları sıralı bir listede sunulur ve bir site bu listede ne kadar üst sıralarda yer alırsa o kadar fazla ziyaretçi alır. Örneğin, normal bir arama sorgusu için en üstteki sonuç, o sorgu için toplam trafiğin %40-60’ını alırken, ikinci ve üçüncü sonuçlar çok daha az trafik alır. Arama yapanların yalnızca yüzde birkaçı sonuçların ilk sayfasını geçiyor. Sonuç olarak, arama motoru sıralamalarındaki küçük iyileştirmeler bile, bir web sitesi için artan ziyaretçi ve belki de iş ile sonuçlanabilir.

Sonuç olarak, birçok kuruluş ve web sitesi sahibi, sitelerinin arama sonuçları sayfasında (SERP) rakiplerinden daha iyi sıralanması için arama sonuçlarını değiştirmeye çalışabilir. Yine, SEO‘nun devreye girdiği yer burasıdır.

SEO’nun Faydaları Nelerdir ve Neden İhtiyacınız Var?

Bu SEO faydaları listesi aklınızı başınızdan alacak. Bunu okuduğunuz için minnettar olacaksınız. Her işletmenin arama motoru optimizasyonuna yatırım yapması gerekir.

Seo’nun En Büyük Faydaları!

Kullanıcı Dostu Web Siteleri

SEO, küçük işletme sahiplerinin daha hızlı, daha sorunsuz ve kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturmasına yardımcı olacaktır. Çoğu insan hala SEO’nun eski tanımına bağlı kalsa da, bunun yalnızca arama motorları için optimize etmekle ilgili olduğunu düşünerek, bugün SEO aynı zamanda kullanıcı deneyimini geliştirmekle de ilgilidir.

İyi yapılandırılmış, temiz ve düzenli web siteleri, sıradan bir ziyaretçiyi daha uzun süre kalmaya zorlayarak hemen çıkma oranını düşürür ve sayfa görüntülemelerini artırır. Benzer şekilde, yüksek düzeyde alakalı içerik (satış sayfaları ve blog makaleleri), sorularına yanıt verme, acil sorunlarını çözme ve sitenizde tam olarak aradıklarını bulmalarına yardımcı olma olasılıkları daha yüksek olduğu için okuyucularınızı mutlu eder.

Site içi SEO , doğru yapıldığında kullanıcılarınızı mutlu eder, bu da kullanıcılarına yüksek kaliteli bilgi sunmayı sevdikleri için arama motorlarını da mutlu eder.

SEO en iyi PR stratejisidir

 • SEO, yeni “PR” stratejisidir. PR’ı anlamlı kılar.
 • Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için kaliteli geri bağlantılara sahip olmanız gerekir.
 • Geri bağlantılar, web sitenize bağlantı veren harici web sitelerinden gelen bağlantılardır.
 • Ne kadar çok şeye sahipseniz, web siteniz o kadar alakalı olur. Web siteniz ne kadar alakalı olursa, o kadar üst sıralarda yer alırsınız.
 • Kaliteli geri bağlantılar elde etmek tanıtım gerektirebilir.

Artan Trafik sonuçları

Arama motoru sonuç sayfalarındaki en üst konumlar, gösterimlerin ve tıklamaların çoğunluğunu alır, bu nedenle bu üst konumlardaki sıralama, web siteniz için önemli trafik artışlarına neden olabilir. SEO ayrıca, sonuç sayfalarında görünen bilgilendirici ve anahtar kelimeyle alakalı başlık etiketleri ve meta açıklamalar oluşturmaya odaklanır. Optimize edilmiş etiketlere ve açıklamalara sahip olmak, tıklama oranını artırmaya yardımcı olur ve bu da nitelikli web trafiğindeki artışları destekler.

ROI

SEO ajansları , sıralamalardaki artışlar, trafik ve dönüşümler gibi SEO stratejilerinin neredeyse her yönünü izleyebilir. Kapsamlı analitik ayrıca, ayrıntılı bir düzeyde detaya inme ve web sitenizle etkileşime giren kişiler için demografik bilgileri ve diğer katılım metriklerini görme yeteneği sağlar.

Marka Bilinirliği

En üst sıradaki sıralamalar önemli gösterimlerle sonuçlandığından, web sitenizin sonuç sayfalarında bu üst sıralarda yer alması, web siteniz için daha fazla görünürlük anlamına gelir. Ayrıca, hedeflenen anahtar kelimeleriniz için ilk sayfada olmak, kullanıcıların markanızı bu anahtar kelimelerle ilişkilendirmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ilk sayfada yer alan şirketler genellikle daha güvenilir olarak algılandığından güven aşılar.

Sayfalarınız ve içeriğiniz arama motorlarında ne kadar üst sıralarda yer alırsa, kullanıcıların içeriğinizi görme ve markanızla ilişkilendirme şansınız o kadar artar.

Yerel Müşteriler SEO Kullanılarak Çekilebilir

Coğrafi özel aramalar ve yerel işletme listeleri, yerel aramanın vurgularıdır. Küçük ve orta ölçekli firmalar, web sitelerinin faaliyet gösterdikleri bölgeler için optimize edildiğinden emin olmalıdır. Yerel müşteriler, doğru tasarlanmış bir Google My Business sayfasına ve bilgi grafiği paneline sahip olmak, site içeriğinizi yerel arama sorgularını yanıtlayacak şekilde uyarlamak, Google’da daha olumlu yerel kullanıcı incelemelerine sahip olmak vb. Yerel SEO kartlarınızı iyi oynarsanız, belirli bir pin kodu, şehir ve hatta eyaletteki insanları bile hedefleyebilirsiniz. Evet, yerel müşterileri çekmek SEO’nun kayda değer bir faydasıdır.

SEO Geleceği Planlamak İçin Bir Stratejidir

SEO‘nun temel avantajlarından biri, kurulumdan sonra altı ila on iki ay gibi kısa bir sürede etki sağlayabilmesi ve yıllarca sürebilmesidir. Ve bir kurum içi SEO ekibi ayarlamanız veya görevi dış kaynak kullanmayı düşünmenizin ana nedenlerinden biridir.

Sosyal medya takipçilerinde artışa yol açar.

Platform çapında entegrasyondan bahsetmişken, SEO‘nun faydalarından bir diğeri de genellikle sosyal medya takipçilerinin artmasıdır.

İlgili bir aramadan sitenizi ne kadar çok kişi bulursa, hizmetleriniz veya ürünleriniz ile o kadar fazla insan ilgilenecek ve güncel kalacaksınız. Web sitenize tıklayan ve sorgusuna uygun bulan her kişinin sizi sosyal medyada takip etme veya e-posta bülteninize abone olma şansı daha yüksektir.

Bu kişiler hemen dönüştürülmüş müşteri haline gelmeseler bile satış huninize girmişler . Artık onları tekrar bulmak için SEO ve web aramaları yoluyla ulaşmak yerine dönüştürmek için her gönderi veya e-posta bülteni ile bir fırsatınız var.

Başka bir deyişle, her şey marka bilinirliğini artırmakla ilgilidir.

PPC ve SEO birlikte iyi çalışır.

Dijital pazarlama stratejinize yatırım yapmak, satışları ve marka bilinirliğini artırmak için internete ihtiyaç duyan işletmeler için neredeyse her zaman iyi bir eylem planıdır. Bunu yapmanın en yaygın yollarından biri, PPC reklamcılığına yatırım yapmaktır .

PPC veya Tıklama Başına Ödeme kampanyaları, arama motoruna ödeme yaparak sonuçlarınızı ilgili sayfaların en üstünde vurgulayacaktır. Bu stratejiyi entegre etmek için harcama yapmanız gerekse de ve SEO uygun bir çözüm olsa da, bunları birleştirdiğinizde daha da iyi çalışırlar.

Sebep? Web siteniz ücretli arama sonuçlarında ve aşağıdaki organik seçeneklerde göründüğünde çevrimiçi varlığınızı güçlendirirsiniz. Kendinizi ilk kez oraya koymuş olsanız bile, güvenilirliğinizi artırmanıza yardımcı olur.

Yerel SEO’nun Faydaları

Genel olarak arama motoru optimizasyonunun en belirgin faydası, Google arama ve diğer arama motorlarında sıralamanızı yükseltme yeteneğidir. Tüm işletmeler – yerel ya da başka türlü – bu 1 numaralı yeri istiyor çünkü daha sonra yeni web sitesi ziyaretçilerini çekmek için en iyi şansa sahip oluyorlar.

Google aramasında daha yüksek sıralamalar, fiziksel ofisinize/mağazanıza daha fazla yaya trafiği anlamına gelir.

Yerel SEO, yeni müşteriler tarafından fark edilmeniz için çevrimiçi görünürlüğü artırmaya yardımcı olur.

Google Haritalar ve Google My Business optimizasyonu, daha fazla doğrudan arama, olası satış ve satış sağlayabilir.

Web sitenizi yerelleştirilmiş terimler için optimize etmek, hedeflenen trafiği ve daha iyi potansiyel müşterileri çekmeniz anlamına gelir.

SEO’nun dezavantajları nelerdir?

 • O zaman alır.
 • Rekabetiniz İnternet’in geri kalanıdır .
 • Sonuçlar garanti edilmez .
 • Sürekli bakım gerektirir.
 • Başlangıçta kazanç sağlamaz.
 • Hizmetlerin maliyeti yüksektir (daha az uzman teklifi).
 • Yanlış yapılırsa ceza üretir.

SEO’nun web sitenize nasıl faydalı olabileceği hakkında daha fazla bilgi veya SEO danışmanlığı için iletişime geçebilirsiniz.

SEO Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!