Soğanın Sağlığa Faydaları – Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

featured

Soğanın faydaları, dokularının ve tatlarının çok ötesine uzanır. Güçlü aroması ve keskin, keskin tadı ile bilinir. Soğanlar B6 ve C vitaminleri, folat, demir ve potasyum ile yüklenir. Allium ve allil disülfid içerirler. Bu bileşikler kanser riskini azaltabilir, sağlıklı bir kan şekeri seviyesini koruyabilir, iltihabı hafifletebilir ve enfeksiyonları tedavi edebilir.

Soğanlar dünya çapında yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Genellikle pişmiş olarak servis edilirler. Ayrıca çiğ olarak yenebilir ve turşu ve chutneylerde kullanılır. Soğanın güçlü bir tadı ve keskin, keskin bir tadı vardır. Ilıman bir bitki olmasına rağmen, çok çeşitli iklim koşullarında (ılıman, tropikal ve subtropikal) yetiştirilebilir.

Soğanın Tarihçesi Nedir?

Soğanın antik kökeni, Asya‘nın batı ve doğu kısımlarını kapsar. Dünyada bulunan çok sayıda soğan türü vardır, bu da temel olarak muhtemelen aynı zamanda dünya çapında yetiştirildikleri anlamına gelir. Kayıtlar, soğanın Çin‘de MÖ 5000’de kullanılmaya başlandığını gösteriyor.

Daha çok, ampulün nakliye ve saklama dayanıklılığı nedeniyle. Eski Mısırlıların, küresel şeklini ve eşmerkezli halkalarını sonsuz yaşamın bir sembolü olarak kabul ederek sebzeye saygı duydukları biliniyordu. Aslında soğan, eski Mısır mezarlarında da kullanılıyordu.

Soğan, hem sıcak hem de soğuk iklimlerde, kurudan nemliye kadar çeşitli toprak tiplerinde ve mineral esaslı topraklarda yetişir ve coğrafi olarak Güney Batı Asya’da yaygındır. İlaç yapmak için sürgünler, tohumlar ve soğanlar kullanılır. 3

Soğan, dünyanın en eski ekili sebzesidir. Kırmızı soğanların rengi, esas olarak, soğan pulu yapraklarının hücrelerinde bulunan antosiyaninlere atfedilebilir. Soğan, salata olarak taze yenen veya çeşitli işlenmiş ürünlerde kullanılan çok amaçlı bir sebzedir. Soğanların insanlarda çeşitli potansiyel sağlık kullanımları olabilir.

Soğanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kansere Karşı Soğan

Kırmızı soğan meme ve kolon kanseri hücrelerini yok etmede en etkili olanıdır . Soğan, kanseri önlemede önemli bir rol oynayan kuersetin adı verilen güçlü bir bileşiğe sahiptir.

Soğan Solunum Sağlığını Destekler

Astım ve alerjik rinit gibi solunum sorunları olan hastalar soğan özlerinden yararlanabilir. Soğanda bulunan prebiyotikler, burun tıkanıklığını gidermeye ve böylece huzurlu bir uykuya yardımcı olabilir.

Soğan Suyunun Göz Sağlığına Faydaları

Soğandaki kükürt, göz merceğinin sağlığını iyileştirir ve böylece görmeye yardımcı olur. Bir antioksidan görevi gören ve glokom , maküler dejenerasyon ve katarakt riskini azaltan glutatyon adlı bir proteinin daha fazla üretimini uyarır .

Soğandaki selenyum, gözdeki E vitaminini destekler (gözdeki hücreleri korur). Soğan özleri ayrıca kornea bulanıklığının gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir ve soğan suyu da göz damlası olarak kullanılabilir.

Beyin Sağlığı İçin Soğanın Faydaları

Antioksidan bakımından zengin soğan, beyindeki zararlı toksinlere bağlanır ve onları vücuttan atar. Soğan özlerinin hipokampusu koruduğu bulunmuştur.

Kemik Hastalıklarını Önleyin

Soğanda bulunan kalsiyum ve fosfor gibi mineraller, kemik kütlesini, kemik kalınlığını ve kemik mineral yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur ve kemiği güçlendirir ve kemik hastalıklarını önler .

Bağışıklık Sistemini Güçlendir

Soğanlar bağışıklık sistemini ve dayanıklılığı artırabilir. Soğanlarda bulunan organosülfür bileşikleri ve flavonoidler gibi fitokimyasallar, kandaki antikor üretimini arttırır ve hastalıklara karşı korur .

Düşük Kan Şekeri Seviyeleri

Bir çalışma, soğan özünün kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini kanıtladı

Kulak Hastalıklarını Tedavi Edin

Bir rapora göre, araştırma sınırlı olsa da, çoğu ebeveyn kulak rahatsızlıklarını tedavi etmek için soğanlara yemin ediyor. Soğan suyunun kulak ağrısını hafifletmek için çok işe yarayacağı konusunda ısrar ediyorlar

Saç Büyümesi için Soğan

 • Soğan, birçok mineral açısından zengin bir kaynaktır, saç kırılmalarını ve incelmesini en aza indiren çok miktarda besin içerir.
 • Soğanda bulunan besinler saç köklerini besler, hacmini artırır, parlatır ve saçın gücünü artırır.
 • Soğan suyu ayrıca bazı insanlarda yeni saç büyümesini teşvik eder ve saç dökülmesi tedavisi olarak çalışır.
 • Soğanın antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri kepeği azaltır ve kolajen üretimini artırır ve sonuç olarak saç büyümesini artırır.
 • Soğana alerjisi olan kişiler soğan suyunu saçlarına sürmemelidir.
 • Bir kaşık limon suyu ve gül suyu eklemek , saçtaki soğan suyunun kokusunun azalmasına yardımcı olur.
 • Soğan, saç dökülmesini önlemek için saça soğan suyu uygulayarak kelliği önleyebilir. Saç büyümesi için daha fazla soğan yemenize gerek yok, doğrudan uygulama çözüm .

Soğanın Cinsel Yaşam İçin Faydaları

 • Soğanın erkeklerin cinsel hayatı için birçok sağlık yararı vardır.
 • Soğan, üreme organlarını güçlendiren ve testosteron üretimini artıran afrodizyak besinlerdir.
 • Daha yüksek bir testosteron seviyesi erkeklerde cinsel dayanıklılığı artırır, bu nedenle soğan erkekler için çok faydalıdır.
 • Soğan, sperm sayısını, sperm kalitesini artırmaya ve sperm hareketini artırmaya yardımcı olur.
 • Soğanlar ayrıca erkeklerde libidoyu artırmada ve meni seviyelerini artırarak insan gücünü artırmada yardımcı olur.
 • Ayrıca erektil disfonksiyon gibi cinsel disfonksiyonların tedavisinde ve erken boşalmanın önlenmesinde de yardımcı olurlar.

Soğanın Yan Etkileri ve Alerjileri

Soğan , ilaç olarak alındığında kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve kanama riskini artırabilir . Soğan kan şekerini düşürebilir. Şeker hastaları için aşırı soğan tüketimi zararlı olabilir. Soğan, cerrahi işlemler sırasında ve sonrasında kanama riskini artırabilir veya kan şekeri kontrolünü etkileyebilir.

Soğanın Besin Değerleri?

 • Kalori: 44
 • Toplam Yağ: 0g
 • Doymuş Yağ: 0g
 • Trans Yağ: 0g
 • Kolesterol: 0mg
 • Sodyum: 4mg
 • Toplam Karbonhidratlar: 10g
 • Diyet Lifi: 2g
 • Şekerler: 5g
 • Protein: 1g
 • Kalsiyum: 25mg
 • Potasyum: 160mg

Soğanın Yan Etkileri:

Şimdiye kadar bildirilen soğanın önemli bir yan etkisi yoktur. Herhangi bir yan etki yaşarsanız, size ilacı yazan doktorunuzdan derhal tıbbi yardım alın. Yan etkilerin üstesinden gelmek için uygun tedaviyi sağlamak için en iyi rehber olacaklar.

Sıkça Sorulan Sorular:

Soğan nedir?

Soğan, bir yeraltı soğanı ve bir gövdeye sahip çok yıllık bir bitkidir. 2

Soğan sebze midir?

Evet, dünya çapında en çok yetiştirilen ve tüketilen sebzedir. 1

Soğan kilo vermek için iyi mi?

Evet, soğan kilo yönetiminde yardımcı olabilir. Soğanda kersetin varlığı, bir hayvan çalışmasında anti-adipogenetik (yağ hücrelerinin oluşumunun inhibisyonu) aktivite göstermiştir. 1 Bu tür iddiaları bilimsel olarak desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Soğan şeker hastalığına iyi gelir mi?

Soğan şeker hastalığına iyi gelebilir. Soğan özleri, potansiyel olarak a-amilaz ve a-glukozidaz enzimlerini inhibe ederek kan şekerini düşürücü etkiye sahip olabilir. 1 Şeker hastalığı gibi durumların doğru teşhis ve tedavisi için mutlaka bir doktora danışınız.

Çiğ soğan sağlığa iyi gelir mi?

Çiğ soğan sağlık için iyi olabilir.Diyabet, kardiyovasküler hastalık ve mide kanseri için faydalı olabilir. 2 Bununla birlikte, çiğ soğanın sağlık için potansiyel kullanımlarının daha fazla araştırma ile tespit edilmesi gerekmektedir. Soğanın sağlığa faydaları için kullanmadan önce bir doktora danışın.

Soğan soğanlarının kimyasal bileşimi nedir?

Soğan soğanları ve yaprakları, siyanür glikozitler, prostaglandinler, kersetin, steroller, fenol bileşikleri, katekol, protokatekuik asit (kuru kahverengi dış ölçekte) ve diosgenin (çiçeklerde ve soğanlarda) ve proteinler, yağlar ve besinler gibi birçok fito-bileşen içerir. karbonhidratlar. 3

Soğan karaciğere iyi gelir mi?

Soğan karaciğere iyi gelebilir. Soğan özlerinin, bir hayvan modelinde alkalin fosfatlar, aspartat aminotransferaz ve alanin aminotransferaz gibi serum enzimlerinin seviyelerini düşürmeye yardımcı olarak potansiyel karaciğer koruyucu etkileri olduğu bulundu . Bu tür iddiaları kanıtlamak için 2 araştırma daha gerekiyor. Bu nedenle, karaciğer hastalığı için lütfen bir doktora danışın ve kendi kendine ilaç almayın.

Sonuç olarak

Soğanlar son derece lezzetlidir ve birkaç etkileyici sağlık yararına sahiptir. Bu besleyici yoğun sebzeler, kalp sağlığını iyileştirmeye, antibakteriyel özellikleri artırmaya ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilecek özellikler içerir. Diyetinize daha fazla soğan eklemek, genel sağlığınıza fayda sağlamanın harika bir yoludur. Ve soğanlarınızı hazırlarken gözyaşı dökmekten endişe ediyorsanız, gazın gözünüze ulaşmadan dağılması için yüzünüzü soğandan uzaklaştırmayı deneyin veya soğanları kullanmadan önce 30 dakika soğutmayı deneyin.

Soğanın Sağlığa Faydaları – Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!