Son Dakika.. 25 Yıl Evili Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi!

featured

Emeklilik şartları belli oldu.. Ev hanımlarını çok mutlu edecek bir yasa, Meclise sunuldu. Eğer bu yasa kabul edilirse, evli ve çalışmayan kadınlar emekli olabilecek hakka sahip olabilecek. Eşi ile 25 sene vakitinde evli kalan kadınların bu haktan yararlanması bekleniyor.

25 sene evli kalana emeklilik yasası çıktı mı? İşte 25 sene evli kalana emeklilik son dakika haberleri… Sigortalı olmayan ev kadınlarının emekli olabilmesi amacıyla Meclis’e yasa öneriyi verildi.

Çalışmayan kadınları sevindiren bir ilerleme yaşandı. Sigortalı olmayan ve 25 sene evli kalan dışarıda çalışmayan kadınların emekli olabilmesi amacıyla Meclis’e yasa öneriyi verildi.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Kanun öneriyinin kabul edilip yasalaşması durumunda 25 sene evli kalan ve rastgele bir işte SGK’lı olarak çalışmamış olan bayanlara emeklilik hakkı sağlanmış olacak.

Kanun önergesine göre, çalışmayan kadınlar amacıyla emekli olmasının önü açılmaktadır. Teklifin yasalaşması durumunda rastgele bir işte SGK’lı olarak çalışmamış olan bayanlara da özlemini duyduğu mutluluğa erişerek emekli olabilecek.

Yani 25 senelik evlilere emeklilik hakkı gelecektir. Ancak, gene teklife göre bunun belli şartları bulunmaktadır. Bu şartları 3 şekilde sayabiliriz.

1) Sosyal Emniyet Kurumu ile rastgele bir bağ bulunmaması,

2) Evlilik vaktinin 25 sene ve daha üzeri olması,

3) Belli bir vakit sigortalı olarak sosyal emniyet sisteminde kaydı varolduğu durumda şu an amacıyla Sosyal Emniyet Kurumu ile bağın bulunmaması gerekir.

Bu şartları gerçekleştiren kadınlar, yasada tespit edilen yaş sınırı ve prim gün adedi temel alınmak şartıyla ve yasada tespit edilen kazanç sınırları içersinde hesaplanacak tutarları peşin ödeyerek ya da borçlanarak yaşlılık aylığı almaya yani emekli olmaya hak kazanacaklardır. Yani emekli olmak amacıyla gene biraz da olsa ödeme yapılacaktır.

Son Dakika.. 25 Yıl Evili Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!