STK’lar Uyarmıştı. Diyarbakır’da 125 Milyon TL Çöp Oldu!

featured

Uzmanlar tarafından sel uyarısı yapıldığı Diyarbakır’da kurulan ve 125 milyon TL harcanan çadırkent yağmur sonrasında oluşan sel nedeniyle ekiplerce söküldü. 

Diyarbakır‘da dün geceden beri başlayan kuvvetli sağanak yağış yaşamı olumsuz yönde etkilerken, Diyarbakır kent merkezine çok yakın mesafede geçen Dicle Nehri kıyısına depremzedeler için yapılan çadır kent, 15 Mart’ta yaşanan sel sonrasında apar topar tahliye edilmişti. Sular altında kalan 4200 çadırın kurulu olduğu bölgede depremzedeler geçici olarak Yeşilay binasına yerleştirilmişti.

Depremede vatandaşların sadece 23 gün kaldığı çadırkente AFAD, DİSKİ, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve DEDAŞ elektrik ve su başta olmak üzere alt yapı hizmeti götürmüş ve toplamda 125 milyon lira harcanmıştı.

Ailelerin bir kısmı kamuya ait olan misafirhanelere geçici olarak yerleştirilirken, bir kısmı da yakınlarının yanına yerleşti. Diyarbakır’da çadır kentte kimse kalmadı. Bu kararla birlikte STK‘ların tüm uyarılarına rağmen nehir kenarına çadır kent kurulumu 125 milyon tl’ye patladı.

STK’LAR DAHA ÖNCE UYARMIŞTI

TMMOB Diyarbakır İl koordinasyon Kurulu, bölgenin kent yaşamından izole olduğunu, bahar ayı ile birlikte aşırı yağışlar, barajlarda ve nehirde su seviyesinin yükselmesiyle birlikte çadırların su altında kalabileceği uyarısı yapmıştı.

Bu alan taşkına ve sel olaylarına müsait bir alandır. Çadır kurulan bölge sıcaklıkların artmasıyla beraber ciddi haşere yoğunluğu ile koku problemine yol açacağı gibi aynı zamanda salgın hastalıkların yaygınlaşmasına da sebep olabilir. Geçmiş yıllarda Dicle Barajının kapağının patlaması sonucunda bu bölge sular altında kalmıştı. Benzer bir durumun yaşanması yada mevsimsel yağışlardan ötürü nehrin debisinde meydana gelebilecek akış düzensizliği gibi sebepler su taşkınını beraberinde getirecektir.

SALGIN HASTALIKLAR ÇIKABİLİR

Diğer yandan bu alanda çadır kentin kurulması ve bu çadır kentin atık yönetimi de ciddi riskler meydana getirecektir. Kaynaklanacak olan atık suların Dicle Nehri‘ne verilmesi ekosistemin çökmesine neden olacaktır. Nehir boyunca kirliliğin meydana gelebileceği, su canlılarının yaşam hakkının gasp edileceği ve salgın hastalıkların görüleceği ortadadır.

STK’lar Uyarmıştı. Diyarbakır’da 125 Milyon TL Çöp Oldu!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!