Unesco Listesinde Olan Diyarbakır Surlarına Yakışmayan Görüntüler!

featured

2015 yılında Birleşmiş Millet (BM) Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Listesi’ne dahil edilen Diyarbakır Surlarında yapımı sona eren ve kullanıma açılan burçlardaki çevre kirliliği rahatsızlık yaratıyor. Ziyaretçiler tarafından Surlara atılan çöpler, görüntü kirliği oluşturuyor.

‘BU GÖRÜNTÜLER BİZİ ÇOK ÜZÜYOR’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ise sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımda bulunarak bu duruma dikkat çekti. Vatandaşları kültürel mirasları korunması için duyarlılığa davet eden belediye, “Bu görüntüler bizi çok üzüyor. Biz Surlarımızın restorasyonuna gerekli önemi veriyoruz ancak; Lütfen unutmayalım. Bu miras hepimizin, Surlarımızı temiz tutalım hep birlikte koruyalım” dedi.

‘DİYARBAKIR SURLARI, BİZİM HAZİNEMİZDİR’

Geçtiğimiz günlerde AKP Diyarbakır eski Milletvekili Mine Lök Beyaz da konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir video yayınlayarak, Surlara atılan çöplere tepki göstermişti. Beyaz, “Diyarbakır Surları, bizim büyük hazinemiz. İlgili kurumlarımız 20 yıldır, özenle; tasarım, projelendirme ve uygulama çalışmalarını yürütüyor. Diyarbakır Surları, dünyanın en büyük açık hava yazıtlar müzesidir. Bu müzeye kontrollü giriş sağlanmalıdır. Asla bu görüntülere müsaade edemeyiz” paylaşıomında bulunmuştu.

Unesco Listesinde Olan Diyarbakır Surlarına Yakışmayan Görüntüler!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!