Video Haber! Diyar Galeria’nın Yıkımına Tepkiler Sürüyor

featured

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra ağır hasar gören Diyarbakır‘daki Galeria İş Merkezi ve üstündeki binanın yıkımına başlanması tepkilere neden oldu. DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen, binada yaşayan insanların bir süre önce binanın yıkılmasıyla ilgili yürütmenin durdurulması ve tahliye kararı için mahkemeye başvuru yaptıklarını açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi koordinasyonuyla kentte  Sur, Yenişehir ve Bağlar ilçelerinde ilk etapta ağır hasarlı olarak tespit edilen 35 binanın yıkımı için başlatılan çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra ağır hasar gören ve 89 kişinin yaşamını yitirdiği Galeria İş Merkezi ve üstündeki site için yıkım kararı alındı.

Bina sakinleri tahliye için mahkemeye başvuru yaptı!

Sabahın erken saatlerinde Diyar Galeria’da başlatılan kontrollü yıkama tepkiler de beraber inde geldi. DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Av. Cihan Ülsen, sosyal medya hesabında yaptığı ifadelerde, yıkımın durdurulması çağrısı yaptı. Ülsen, Diyar Galeria sakinlerinin bir süre önce binanın yıkılmasıyla ilgili yürütmenin durdurulması ve tahliye kararı için mahkemeye başvuru yaptıklarını da hatırlatarak, sosyal medya paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Galeria’da yıkım başladı ama çok fazla soru işareti var. Öncelikle hem işyerlerinde hem evlerde insanların değerli eşyalarının tahliyesine izin verilmiyor. İçeride hala evcil hayvanların olduğu biliniyor. Kontrollü bir şekilde bu tahliyelerin yapılması mümkün iken bu acele niye? Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi’nde yürütmenin durdurulması için yani tahliye kararı verilmesi için bina sakinleri tarafından dava açılmış durumda. Bu yıkımın mahkeme karar verene kadar durdurulması gerekiyor. Mahkeme kararını beklemesi gerekiyor. Bu acele neden?

Galeria’da meskun olan işyeri ve ev sahipleri bizleri arıyor. Kamu idaresinden kimseyi muhatap olarak bulamadıklarını söyliyorlar. Depremden dolayı zaten zarar gören insanları bir daha mağdur etmenin nasıl bir kamu yararı olabilir? Yıkımı durdurun! Tahliye kararı verin.” dedi.

Video Haber! Diyar Galeria’nın Yıkımına Tepkiler Sürüyor
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!