WhatsApp Hesabınızı Güvende Tutmanın En Etkili Yolları

featured

Facebook‘un WhatsApp mesajlaşma hizmetinin kurulumu inanılmaz derecede kolaydır, ancak bu kolay kurulum işlemi, dikkatli olmazsanız hesabınızın kötüye kullanıma açık olduğu anlamına gelir. Neyse ki, hesabınızda ekstra bir güvenlik katmanı etkinleştirmek oldukça basittir; bu, altı basamaklı etkinleştirme kodunuz ele geçirildiğinde onu kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir.

Birçoğumuz, her gün aile veya arkadaşlarla veya işte bağlantı kurmak için Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ı kullanıyoruz. Kişisel ve iş görüşmelerinin bir parçası olarak paylaşılan hassas bilgilerin miktarı göz önüne alındığında, kritik güvenlik ayarlarının ve uygulamalarının yerinde olduğundan emin olmak önemlidir.

Diğer birçok çevrimiçi uygulama gibi, WhatsApp da kullanıcılarının verilerini gizli ve güvende tutmak için elinden gelenin en iyisini yapar. Platform, her seferinde bir oturum açma ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi özelliklerle nispeten güvenlidir.
Ancak, internete bağlı herhangi bir şey gibi, hain kişilerin keşfetmekten çok mutlu olduğu güvenlik açıkları vardır. WhatsApp’ın doğası gereği, hesabınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız hızlı hareket etmeniz çok önemlidir.

WhatsApp Hesabınızı Nasıl Korursunuz?

Uygulamanızı Güncelleyin

Dijital güvenlik kuralı olarak, kullandığınız tüm uygulamaları en son sürümleriyle güncel tutun. Bu uygulama önemlidir, çünkü geliştiriciler genellikle uygulama kodunda bilgisayar korsanlarının cihazınıza erişmek için yararlanabilecekleri hatalar ve hatalar bulurlar. Bu hatalar ve istismarlar için düzeltmeler veya yamalar, genellikle düzenli uygulama güncellemeleriyle sağlanır. Bu nedenle, uygulamalarınızı güncel tutmak, kullanıcılara sunulan en son yamalara ve en yeni özelliklere sahip olmanızı sağlayacaktır.

WhatsApp İçin Ekran Kilidi Kurun

Telefonunuzu çalışma masasında veya başka bir yerde açık bırakma alışkanlığınız varsa, başkaları muhtemelen sizin bilginiz olmadan WhatsApp‘ınızı kolayca kontrol edebilir. WhatsApp için bir ekran kilidi, ekran kilidi şifresini veya PIN‘i sorarak bunu önleyecektir.

Yetkisiz WhatsApp Web Girişini Kontrol Edin

Birisi sizin bilginiz olmadan telefonunuza erişirse, bilgisayarlarında WhatsApp Web‘e bağlanarak WhatsApp’ınızı kolayca hackleyebilir. Herkes, WhatsApp’ınızı kullanarak bir QR kodunu tarayabilir ve tüm sohbetleri PC’lerinde alabilir. Bu nedenle, hiç kimsenin Web oturumu aracılığıyla WhatsApp’ınıza erişmemesini sağlamak önemlidir.

iPhone’unuzda WhatsApp’ı açın ve Ayarlar’a gidin . WhatsApp’taki menüden “ Bağlantılı Cihazlar ” veya “ WhatsApp Web ”i seçin.

Etkin olan veya daha önce oturum açmış bilgisayarları arayın. Hiçbirini tanımıyorsanız, ekrandan bilgisayarı seçin.

Uçtan Uca Şifrelemeyi Doğrulayın

WhatsApp sohbetleri her zaman uçtan uca şifrelenir. Bu, arkadaşınıza gönderdiğiniz herhangi bir mesajın veya metnin yalnızca siz ve arkadaşınız tarafından görülebileceği anlamına gelir. Mesaj, internet üzerinden gönderilirken gizli bir kod halinde şifrelenecektir. Diğer kişinin telefonunda şifresi çözülür ve mesajları sadece kendisi okuyabilir. Tüm WhatsApp mesajları ve çağrıları bu şekilde çalışır. Dolayısıyla, WhatsApp üzerinden izlenme veya izlenme konusunda endişelenecek ciddi bir şey yok. Ancak bir kişiyle ilgili şüpheleriniz varsa, mesajları arkadaşınıza gerçekten gönderip göndermediğinizden ve kimsenin onları okumadığından emin olmak için Şifrelemeye Son Ver güvenlik kodunu manuel olarak doğrulayabilirsiniz.

Telefonunuz Çalınırsa WhatsApp Hesabını Devre Dışı Bırakın

Ya telefonunuz çalınırsa? Bir Android telefonunuz varsa, telefonunuzu çalan kişinin bazı tekniklerle kilidini açması muhtemeldir. Verileriniz tehlikeye girebilir, WhatsApp sohbetleriniz de öyle. Bunu önlemek için en iyi yaklaşım, WhatsApp’ınızı çalındığı anda devre dışı bırakmaktır.

WhatsApp hesabınızı uzaktan nasıl devre dışı bırakabileceğinizi merak ediyorsanız, mükemmel bir geçici çözüm var. Yeni bir cihazda WhatsApp’ınızda oturum açmanız yeterlidir. Bu, WhatsApp’ı devre dışı bırakacak ve çalınan telefonunuzdaki oturumu kapatacaktır.

Şüpheli Sohbetleri Bildir

Bilinmeyen numaralardan korkutucu mesajlar ve garip metinler mi alıyorsunuz? Pek çok kişi, şüpheli numaralardan düzenli olarak bu tür istenmeyen mesajlar alır ve bu da çoğunlukla sosyal korsanlığa ve mahremiyet kaybına yol açar. Bunların herhangi birini önlemek için WhatsApp, gölgeli sayıları bildirmenize izin verir.

WhatsApp’ta bir sohbeti şikayet etmek için sohbete gidin ve üst kısımdan kişi adını veya numarasını seçin.

Gizlilik Ayarlarına Ekstra Dikkat Edin

WhatsApp, WhatsApp’ta bilgilerinizi kimlerin görebileceğini seçmenize izin veren bazı gizlilik seçeneklerine sahiptir. Bu, profil resminizin görünürlüğünü, hakkında, durumunu ve çok daha fazlasını içerir.

WhatsApp Sohbet Yedeklemesini Devre Dışı Bırakın!

Normal WhatsApp sohbetlerinin aksine, yedekleme uçtan uca şifrelenmez. WhatsApp sohbet yedekleri genellikle Android kullanıcıları için Google Drive‘da veya iOS kullanıcıları için iCloud‘da depolanır. Bilgisayar korsanları ve diğer kötü niyetli kişiler, bu bulut hizmetleri aracılığıyla bir kullanıcının WhatsApp sohbetlerine erişebilir. Kullanıcılar sohbetlerinin gerçekten güvenli olmasını istiyorlarsa, WhatsApp’taki sohbet yedekleme özelliğini devre dışı bırakmalı ve geliştiricilerin yedekleme için uçtan uca şifreleme ile çıkmasını beklemeliler.

WhatsApp Hesabınızı Güvende Tutmanın En Etkili Yolları
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!