Yazarın Kaleminden: Nehir Üstünde Bir Gerdanlık

featured

Yazıma cennetten bir nehir gibi akan Sinek Çayının üzerinde bir gerdanlık gibi duran Haburman Köprüsü ile başlamak istiyorum.

Haburman Köprüsü Diyarbakır‘a 90km mesafede olan Çermik İlçesi ile köylüsü olduğum Haburman Köyü arasında kalmaktadır. Çermik ilçemizin önemli tarihi güzelliklerinden sadece bir tanesidir. Haburman kelimesi bazı kaynaklarda kuru nar taneleri anlamına gelmektedir.

Köprü üç gözlü olup beyaz dikdörtgen taşlardan yapılmıştır. Kireç taşından yapılan köprünün ortasında üç adet iri ve sivri, yanlarında ise üç adet daha küçük ve yuvarlak gözü vardır. Köprünün üzerinde üç adet kitabe bulunmakta olup bunlardan ikisi yapılışına diğer biri ise tamiratına aittir.

Haburman Köprüsü Artuklu Hükümdarı Necmüddin Alpi’nin kızı Zübeyde Hatun tarafından 1179 yılında yaptırılmıştır. Haburman Köprüsü Tebriz-Ahlat yolunu Çermik-Karacadağ üzerinden Urfa-Halep yoluna bağlamaktadır.

Ancak günümüzde bir türlü bitmek bilmeyen restorasyon çalışmalarıyla ve düzensiz imar planlamalarıyla çevresi istenilen görünüme kavuşabilmiş değil ama hâlâ etrafındaki oturma yerlerine gelen misafirlerini bütün ihtişamıyla bir gelin edasıyla selamlıyor..

Yazarın Kaleminden: Nehir Üstünde Bir Gerdanlık
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!