Son Dakika : Yerli Covid-19 aşısı Turkovac’a acil kullanım onayı verildi!

featured

Sağlık Bakanı Koca, yerli corona virüs (Covid-19) aşısı TURKOVAC‘ın acil kullanım onayı aldığını bildirdi.

Fahrettin Koca, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi‘ndeki yer alan bir laboratuvarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın online katıldığı programda yaptığı konuşmada milletin beklediği müjdeyi vermekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Daha sonrasında Bakan Koca, şunları belirtti:

“Üretimimize bugün itibariyle başladık. Sayın Cumhurbaşkanım, bugün Şanlıurfa’da üretim yapılan merkezlerimizden birindeyiz. 50 yıl sonra Türkiye hücreden başlayarak Türk bilim insanlarımız tarafından yüzde 100 yerli olarak geliştirilen bir aşıyı geliştirmiş olduk. Aynı zamanda 24 yıl aradan sonra, yerli aşımız üretilmiş oluyor dedi.

COVİD-19 AŞISI ÜRETEN 9 ÜLKEDEN BİRİ TÜRKİYE!

Covid-19 aşısı üreten bugün itibariyle 9 ülkeden biri olduk. Şu an dolum tesislerinin olduğu alandayız. Şu an dolum, etiketlenme ve ambalajlanma olan noktadayız. Dolum tesislerinde dolumu, etiketlenmesi ve ambalajlanması burada yapılmakta ve üretim başlamış oldu. Sayın Cumhurbaşkanım, işaret ettiğiniz üzere yıl bitmeden acil kullanım onayı ve üretimi TURKOVAC‘ın başlamış oldu. Bu başarı liderliğinizde bütün milletimizin başarısıdır. diye ekledi.”

PEKİ TURKOVAC AŞISINA NE ZAMAN KULLANILACAK?

Sağlık bakanı Koca, gelecek haftadan itibaren aşının tetkiklerinin biteceğini belirterek, gelecek hafta sonundan itibaren başta şehir hastaneleri olmak üzere yıl bitmeden yaygın kullanıma geçileceğini söyledi.

ERDOĞAN İSE YAPTIĞI KONUŞMADA;

Dünyayı iki yıldır kasıp kavuran Covid-19 salgınına karşı bilinen en etkili tedbir olan aşının, Türkiye’de üretilebilir hale gelmesinin önemli olduğuna vurgu yapan Recep Tayyip Erdoğan, “Üstelik bu aşının tamamen kendi bilim insanlarımız ve araştırmacılarımız tarafından geliştirilmiş, patenti bize ait olan bir ürün olması çok daha anlamlıdır. Uzun bir çalışma ve hazırlık döneminin ardından gereken onayları alarak üretim ve kullanma aşamasına gelen TURKOVAC aşımız, milletimizi salgına karşı en etkili şekilde koruma gayretlerimizin bir sembolüdür” dedi.

TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU AÇIKLAMA YAPTI

Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından bulaşıcı hastalıklar kapsamında kabul edilen Covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında kullanılması planlanan, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) desteğiyle geliştirilen ilk yerli ve milli inaktif Covid-19 aşısı ‘TURKOVAC’, halka hızlı erişiminin sağlanması için ‘Acil Kullanım Onayı’ kapsamında değerlendirilmiştir. Bilimsel değerlendirmeler sonucunda, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca ilgili aşı için Acil Kullanım Onayı verilmiştir.” denildi.

Diğer haberler için tıklayınız

 

Son Dakika : Yerli Covid-19 aşısı Turkovac’a acil kullanım onayı verildi!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!