100 kişinin hayatını kaybettiği bina projesiz yapılmış!

featured

100 kişinin hayatını kaybettiği, 32 kişinin yaralandığı Hisami Apartmanı‘na dair 2 müteahhit ve arsa sahipleri için 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istendi. Hazırlanan iddianamede, şüpheliler tarafından bina yapmaya elverişsiz malzemeler kullanılarak projesiz, ruhsatsız ve denetimsiz olarak bina yapıldığının tespit edildiği belirtildi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremin vurduğu Diyarbakır’da 1’i boş, 7 bina yıkıldı. 414 insanımız hayatını kaybetti,

Hazırlanan iddianamede, Nurettin Ö.’nün kendisine ait arsayı müteahhitler Mehmet Ali K. ve Mehmet M.’ye 8 daire ve 1 dükkan karşılığı verdiği belirtilerek, resmi evrakda olmamasına karşın kardeşi Ahmet Ö.’nün de arsaya ortak olduğunun tespit edildiği aktarıldı. İddianamede, müteahhitlerin iflas ettikleri ve binayı da kaba inşaatı bitmiş halde bıraktıkları, Nurettin Ö.’nün de, 1993’te Hisami Apartmanı’nın çaprazındaki 1 binanın apartmana yakın olacak şekilde yıkılmasının ardından kolonları mantolama yaparak güçlendirdiği bilgisine yer verildi.

Yer alan bilirkişi raporunda da, “Apartmanın, ruhsatsız ve projesiz inşa edilmesi, malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve işçilik hataları, apartmanın denetimsiz olarak yapılmış olması ve kontrolsüz bir şekilde kolonlarda mantolama yapılarak taşıyıcı sisteme müdahale edilmesi nedenleri ile yıkılmış olduğunun, bu yıkımda da binanın projesiz, ruhsatsız ve denetimsiz yapılması nedeni ile inşaata izin veren arsa sahibi ve inşaatı yapan bina müteahhidi ve bina müteahhidi işi bıraktıktan sonra inşaatı tamamlayanların, binanın bazı kolonlarına projesiz, ruhsatsız ve denetimsiz bir şekilde mantolama yaparak taşıyıcı sisteme müdahale edenlerin sorumlu olduğu görüş ve kanaatine varılmıştır. denildi.

100 kişinin hayatını kaybettiği bina projesiz yapılmış!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!