Prof. Ercan’dan Diyarbakır’ın Komşu İli İçin Deprem Uyarısı!

Prof. Ercan'dan Diyarbakır'ın Komşu İli İçin Deprem Uyarısı!

Ünlü Profesör Ahmet Ercan Diyarbakır’ın komşu şehri için büyük deprem uyarısı yaptı.. Prof. Dr. Ercan, gerilme hızının arttığına dikkat çekerek bu 3 bölgeyi uyardı. Prof. Ercan, “‘Bingöl-Karlıova 8 büyüklüğündeki depreme karşı dayanıklı olmalı’” ifadelerini kullandı. İşte haberin detayları..

6 Şubat tarihinde ülkemizde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi sonrası deprem uzmanları Doğu Anadolu Fayı üzerinde yoğunlaştı. Mevcut bölge için sık sık uyarılarda bulunan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan yaptığı son açıklamada dikkatleri çekti.

Prof. Ercan’ın “8 büyüklüğündeki depreme karşı dayanıklı olmalı” sözlerini kullanarak yapmış olduğu uyarı gündem oldu.

KARLIOVA 8 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREME KARŞI DAYANIKLI OLMALI

Prof. Ercan'dan Diyarbakır'ın Komşu İli İçin Deprem Uyarısı!

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan; Türkiye’de depreme en duyarlı bölge olarak Bingöl‘de bulunan Karlıova’yı işaret etti. Ercan, bu bölgede yapılaşmanın 8 büyüklüğündeki depreme dayanıklı olması gerektiği uyarısında bulundu. Türkiye’nin en büyük 2 fay hattı olan Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Fay Hattı bu bölgede birbirleri ile birleşiyor.

‘Gökdere, Ilıca ve Karlıova’ya dikkat’ sözlerini kullanan Dr. Ercan, şunları dedi:

Prof. Ercan'dan Diyarbakır'ın Komşu İli İçin Deprem Uyarısı!

“Doğu Anadolu Kırığı boyunca gerilme hızı KD’ya Bingöl– Karlıova’ya doğru gittikçe artış gösteriyor. Türkiye’de depreme en duyarlı alan burasıdır. Yapılaşma kayalık yerlerde, M8,0’e dayanacak güçte inşa edilmelidir. Gökdere, Ilıca, Karlıova’ya dikkat.” açıklamasını yaptı.

Prof. Ercan’dan Diyarbakır’ın Komşu İli İçin Deprem Uyarısı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!