Asgari Ücret 2023 Yılında Ne Kadar Olacak? Asgari Ücret Zammı

featured

Milyonlarca insanın merakla beklediği 2023 asgari ücret zammı için adımlar atılıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu‘nun ilk toplantıyı yapmasyla birlikte vatandaşlar, internetten toplantıdan sonuç çıkıp çıkmadığını şimdiden araştırıyor.

ASGARİ ÜCRET TOPLANTISINDAN NE KARAR ÇIKTI?

Asgari ücret zammı, İşçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını 7 Aralık Çarşamba günü, saat 14.00’te yapmıştı. İkinci toplantı için ise 14 Aralık tarihi belirlenirken asgari ücret‘in netleşmesi için her yıl komisyon dört defa toplanıyor. Bu sebepten dolayı 2023 yeni asgari ücretin ve asgari ücrete gelecek zam kararının, Aralık ayının son haftasında, 4. toplantıdan sonra belli olacağı bekleniyor.

Asgari ücret için belirlenen zam miktarı, geçtiğimiz sene 14 Aralık’ta netleşmişti. İlk toplantısını 1 Aralık’ta yapan komisyon, 7, 9 ve 14 Aralık tarihlerinde de toplanmış, hemen sonrasında Recep Tayyip Erdoğan, zam miktarını kamuoyuna açıklamıştı.

2023 YILI ASGARİ ÜCRET ZAMMI BELLİ OLDU MU?

7 milyondan fazla vatandaşı doğrudan ilgilendiren ve 80 milyonun merakla beklediği asgari ücret zammı için geri sayım sürerken Asgari Ücret Tespit Komisyonu‘nda yer alan TÜRK-İŞ, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olarak açıklanan 7.785 TL’nin asgari ücret zammında ‘kırmızı çizgi’leri olduğunu aktarmış ve bu rakam ile masaya oturacaklarını açıklamıştı.

PEKİ ASGARİ ÜCRET SENARYOLARI NE?

Asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisi kesintisine 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren son verildi. Net asgari ücret 8 bin liraya çıkartılırsa brüt asgari ücret 9.412 TL, işverene maliyeti ise 11.059 TL olması bekleniyor.

Net asgari ücret 8.250 TL olursa brüt ücret 9.706 TL, işverene maliyeti 11.404 TL;

Net asgari ücret 8.500 TL olursa brüt ücret 10 bin lira, işverene maliyeti ise 11 bin 750 lira olacak.

Net asgari ücretin 8.750 TL’ye çıkartılması halinde ise brüt asgari ücret 10.294 TL, işverene maliyeti de 12.095 TL’ye yükselecek.

ANKETTEKİ ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ 7.845 TÜRK LİRASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıasgari ücret beklentisine ilişkin yaptığı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Ankete katılan işçilerin asgari ücret beklentisi 7.536,30 TL, işverenlerin beklentisi 7.050,40 TL, işçi ve işveren dışındaki çeşitli mesleklerden vatandaşlardan oluşan kamuoyunun beklentisi ise 7.845,50 TL olarak hesaplandı.

TÜRK-İŞ’TEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, görüşmeler öncesi pazarlık için taban rakamını açıkladı. Atalay, asgari ücret görüşmelerinde pazarlığa 7 bin 785 lira üzerinden başlayacaklarını söyledi. Atalay, “Gıda enflasyonu ortada, yoksulluk ortada. Makul rakam getirirlerse problem yok. 5 bin 500 lirayla masaya oturmuyoruz; 7 bin 785 liradan oturuyoruz.” dedi.

BAKAN BİLGİN’DEN ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ YENİ AÇIKLAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretle ilgili olarak dünkü TİSK 28. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu.

Bakan Vedat Bilgin, asgari ücretli çalışan oranının yüzde 37 düzeyinde olduğunu söyleyerek, “Biz asgari ücreti artırdığımız zaman, reel ücretler de yeniden ayarlanıyor. Dolayısıyla ortalamayı yukarıya doğru taşıyan bir asgari ücret politikasını izlediğimizi belirtmek isterim” diye konuştu.

TİSK’TEN ASGARİ ÜCRET İÇİN ORTAK MUTABAKAT VURGUSU

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, asgari ücretle ilgili geçen hafta açıklama yapmıştı.

Burak Akkol, son iki asgari ücretin belirlenmesinde devlet, işçi ve işveren taraflarının ortaya koyduğu üçlü mutabakatı önemsediğini vurgulayarak, bu ortak mutabakatın mutlaka devam etmesi gerektiğini söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu ifadeleri kullanmıştı;

“Şu anda sağ olsun Vedat Bey ekibiyle beraber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettiriyor. Bu çalışmalarla birlikte İnşallah önümüzdeki ay ve yeni yıl, bunların arka arkaya açıklandığı aylar olacak ve buralardaki ücret politikalarımız da ne durumdaysa bunları da yine açıklayacağız. Tabii en önemlisi bunlardan asgari ücretin yeniden tespiti çalışması olacak. Bu çalışmayla birlikte de gerek sözleşmeliler gerek EYT bütün bunlar, arka arkaya yani biz 2023’e bunları da açıklayarak girmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

PEKİ ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanıyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise şöyle: Bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt asgari ücret, 1003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Asgari Ücret 2023 Yılında Ne Kadar Olacak? Asgari Ücret Zammı
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!