Bu sokağın sakinleri hizmet bekliyor!

featured

DİYARBAKIR ONLİNE – Üç yıldır moloz yığınları içinde yazın tozun toprağın, kışın çamurun çaylağın içinde yaşamak zorunda bırakılan Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Kooperatifler Mahallesi Akkoyunlu 3. Sokak sakinlerinin yaşadığı mağduriyet ne zaman son bulacak? Akkoyunlu 3. Sokak hizmet gelmesi için daha kaç haber yapılması bekleniyor ve mahalleli kaç yıl daha çamur çaylak içinde bekleyecek? Akkoyunlu 3. Sokakta 3 yıldır çevre düzenlemesi yapılmasını bekleyen mahalle sakinleri yaşadıkları mağduriyetin sürmesinden şikayetçi. Kooperatifler mahallesi sakinleri Akkoyunlu 3. Sokakta yaşanan çevre sorunun bir türlü giderilmemesinden büyük rahatsızlık duyuyor.

Akkoyunlu 3’üncü sokak, 3 yıldır hizmetten niye mahrum?

Akkoyunlu 3’üncü sokaktaki fırıncı esnafı 3 yıldır hizmet beklediklerini ve sorunun biran önce giderilmesi gerektiğini ifade ettiler. Tigris Haber’den Ali Abbas Yılmaz’a konuşan esnaflar, “Mahallenin sorunları ile ilgilenen yok. Geçenlerle bu sorunla ilgili Valiliğin haberdar olduğu ve konu ile ilgilenileceği duyumunu aldık. Derdimiz memlekete hizmet edilmesidir. Kim gelmiş bizim için fark etmiyor. Bu memlekete hak ettiği kıymet verilsin gerisi önemli değil. Hizmet gelmedikten sonra AK Parti oluyor HDP oluyor fark etmez. Biz vatandaş olarak hizmet istiyoruz başka da bir şey sormuyoruz. 3 yıldır hizmetten niye mahrum bırakılmışız bunu da bilemiyoruz. Bu memlekete iyilik yapan kim olursa olsun tebrik ederiz.” Diye hizmet beklentilerini dile getirdiler.

Akkoyunlu 3’üncü sokaktaki çevre düzenlemesi sorununu Tigris Haber 10 ay önce dile getirmişti. Ama aradan 10 ay geçti ama mahallelinin yaşadığı sorunun çözümüne dair bir arpa boyu yol alınmadı. Tigris Haber Akkoyunlu 3’üncü sokaktaki soruna dikkat çektiğinde mahalleli 2 yıldır mağduriyet yaşıyordu. Bunun üzerine 10 ay daha eklendi ama hala da sorun orta yerde duruyor. Yaklaşık 3 yıldır mahallelinin özellikle de yağışlı günlerde çamur çaylak içinde yaşadığı mağduriyet sürüyor. Kooperatifler mahallesi sakinleri Akkoyunlu 3. Sokağın sorununa biran önce bir çözüm bulunmasını istiyor.

Tigris Haber’in 10 ay önce Akkoyunlu 3’üncü sokak dile getirdiği soruna dair mahalle sakinlerinden İrfan İçen ve Kooperatifler Mahallesi Muhtarı Abdulkadir Aydınlar, taleplerini şöyle dile getirmişti.

‘Belediyeler topu birbirine atıyor ama arada mağduriyeti vatandaş yaşıyor ‘

Otuz yıldır Kooperatifler mahallesinde ikamet eden emekli mahalle sakini İrfan İçen, Akkoyunlu 3. Sokakta yaşanan çevre sorununa dair şunları söyledi: “İki yıl önce burada cadde yapımı için binalar yıkıldı. İki yıldan beridir burada moloz yığınları arasında yaşıyoruz. İki yıl önce Yenişehir Belediye Başkanını (Kayyum) bu caddede gördüm. Başkanın bana iki yıl önce söylediği şuydu: ‘Bakan imzalamış, ödenek çıkmış, çalışmalara başlayacağız.’ Geçtiğimiz yaz ise sokağımızda altyapı çalışmaları başladı. Sokağımız kazıldı, kaldırımlar söküldü ve altyapı çalışmaları bittikten sonra da burası öylece bırakıldı. Yaklaşık 9 aydır sokağımızda herhangi bir çevre düzenlemesi yapılmadı. Bundan bir ay önce büyükşehir ana caddede kaldırım yaptı ama sokağın çevre düzenlemesi yapılmadı. Büyükşehirle Yenişehir Belediyeleri topu birbirine atıyor. Akkoyunlu 3. Sokağın çevre düzenlemesinden kim sorumludur biz de vatandaş olarak öğrenmek istiyoruz. Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda ise büyükşehir, Yenişehir Belediyesinin sorumluluk alanında ise Yenişehir, buyursun yapsınlar. Belediyeler topu birbirine atıyor ama arada mağduriyeti vatandaş yaşıyor.”

‘Sokağımızı kim kırdı ise o gelip yapsın’

Altyapı çalışmaları başlamadan önce sokağın temiz olduğunu belirten İçen, “Burası cennet gibiydi ama iki yıldır mahalle sakinleri olarak burada tozun, toprağın, çamurun, suyun içindeyiz. İki yıl önce ödenek geldiyse ve hala bu çalışmalar bitmediyse bu ödenek nereye gitti? Çevremize bakıyoruz kimi yerlerde sağlam olan kaldırımlar dahi sökülüp yeniden yapılıyor ama çamur içinde kalmış bir sokakta neden hizmet yok? Büyükşehir’e, Yenişehir’e defalarca telefon açtık. Büyükşehir diyor bizim alanımız değil, Yenişehir diyor bizim alanımız değil. Peki, bu sokağı kim bu hale getirdi. Sokağımızı kim kırdı ise o gelip yapsın. Belediye Başkanımız burasının Paris olacağını söyledi ama sokağımızın Suriye’den bir farkı kalmadı. Biz her gün bu kırık dökük sokakta bu molozların içinde, çamurun çaylağın içinde yaşıyoruz. Burada molozların arasında doğru dürüst temizlik yapılamıyor. Haliyle burası mikrop yuvasına dönüyor. Çoluk çocuğumuz bu pisliğin içinde gelip gidiyor. Burası dağ başı değil, burası Ofis, şehrin göbeği. Yazın toz duman, kışın çamur çaylak içindeyiz. Bu asırda şehrin göbeğinde bize reva görülen bu mudur? Sokağımızda kanalizasyon tıkanıyor şu gördüğünüz kumlardan dolayı. İki günde bir kanalizasyon tıkanıyor sokağımızı pislik götürüyor. Bir belediye Başkanı ya da çalışanı şöyle bir mahallede yaşıyor mu? İki senedir biz bu eziyeti çekiyoruz. Biz

Fare var dedik Kedi evi kurdular!

Akkoyunlu 3. Sokağın çevre düzenlemesinden sorumlu olan belediyeyi göreve davet eden İçen, “ Vatandaş olarak artık bıktık, usandık; her kimin görev alanında ise biran önce gelip bu sokağın çevre düzenlemesini yapsınlar. Eğer buradaki çevre düzenlemesini yapmayacaklarsa ben yarın buraya ‘Milet Bahçesi’ tabelasını asacağım. Mademki, belediyenin bize layık gördüğü ‘millet bahçesi’ budur o zaman bizde ona göre tabelamızı buraya asacağız. Bu sokaktaki pislikten dolayı burası fare kaynıyor. Fareler sekizinci kata kadar çıkıyor. Mahalleli olarak çok zor durumdayız. Bu durumu belediyeye bildirdik. Belediye ise bize kedi evi getirip kurdu. Demek ki, belediyenin farelere karşı çözümü bu: Kedi evi!” şeklinde konuştu.

‘Paramızla seçim çalışması yapacağınıza gelin vatandaşa hizmet yapın’

Seçim zamanı olduğu için belediyenin seçim çalışmalarına ağırlık verdiğini belirten İçen, “Görünen köy kılavuz istemez. Bir ay sonra belediyeyi HDP kazanacak. HDP ise hizmet etmeye başlayana kadar en az bir yıl daha geçecek ve burası böylece kalacak. Peki, ödeneği olan bir çevre düzenlemesi için biz vatandaş olarak bir yıl daha neden bekleyelim? Zaten iki yıldır pislik içindeyiz, bir yıl daha bu eziyeti neden yaşayalım. Belediyenin bir sloganı var, ‘Büyükşehir çalışıyor’ diye ama bakıyoruz şimdilerde hep seçim için çalışıyorlar. Seçim için değil vatandaş için çalışsınlar. Vatandaş iki yıldır bu pisliğin içinde hizmet bekliyor. Büyükşehir diyor ki, ‘İsteyince oluyor’ doğrudur, istedikleri yerde hemen çalışma başlatıyorlar. Peki, Akkoyunlu 3.sokakta neden hizmet yok, bizi neden istemiyorlar? Hangi parti olursa olsun, belediyeyi kim yönetirse yönetsin bizim derdimiz bu değil. Bizim derdimiz hizmettir. Vatandaş olarak vergimizi ödüyoruz ve hizmetimizi de almak istiyoruz. Bu bizim en doğal hakkımız. Bizim paramızla seçim çalışması yapacağınıza gelin vatandaşa hizmet yapın. Belediyenin görevi sıcak koltukta oturmak değil halkın hizmetini yapmaktır” ifadelerini kullandı.

‘Ofis trafiğini rahatlatacak bir projeydi’

Yenişehir ilçesi, Kooperatifler mahallesi muhtarı Abdulkadir Aydınlar, Akkoyunlu 3. Sokaktaki çevre kirliliği sorununa yol açan proje ile ilgili şunları söyledi: “Rızvanağa caddesi bağlantısı ile yeni bir yol açılması yönünde Büyükşehir Belediyesinin bir çalışması vardı. Ancak büyükşehir demiryolu ile anlaşamadı ve şuan mahkemelik oldular. Belediyeye de müracaat ettik, şifahen de Cumali başkana söyledik. Bu cadde ana arter olduğu için büyükşehir’in sorumluluk alanındadır ve çevre düzenlemelerinin (Kaldırım) bir kısmı da yapıldı. Hatta yol üstünde bir bodrum girişi var ki, bu konuda bina sakinlerinin de şikâyeti oldu ve bu durumu da gerekli mercilere ilettik. Bu caddenin özelliği şuydu; demiryolu açılacak ve buradan Batıkent’e direkt yol verilecekti. Ofis trafiğini rahatlatacak bir projeydi. Caddenin açılması için belediye birkaç binayı da istimlâk etti. Şuan ise Demiryolları ile Büyükşehir mahkemelik olduğu için Batıkent’e geçit vermediler.”

‘Akkoyunlu 3. Sokakta bulunan vatandaşlar huzursuzdur’

Aydınlar, vatandaşa rahatsızlık veren ve bir türlü tamamlanmayan çevre düzenlemesine ilişkin ise şunları söyledi: “Akkoyunlu 3. Sokakta altyapı çalışmaları yapıldı ama sonrasında bir çevre düzenlemesi yapılmadı. Akkoyunlu 3. Sokak kaderine terk edildi. Bugün bir kez daha yapı işleri müdürlüğü ile bu konuyu görüşeceğiz. Ana arterler Büyükşehir’in sorumluluk alanındadır ve buradaki çevre düzenlemelerini de Büyükşehir yapması gerekiyor. Çünkü yeni yol açtılar ve çevre düzenlemesi de onlara aittir. Akkoyunlu 3. Sokakta bulunan vatandaşlar huzursuzdur. Gerçekten burada yeterli bir çalışma yapılmadı. Bir iki defa biriken molozlar için belediyeye başvurdum ve moloz yığınları kaldırıldı. Fakat sonrasında bu çalışmayı başa götürmediler. Bir mahalle muhtarı olarak isterim ki, mahallemizde eksik bir şey kalmasın. Ama 8 aydır bir türlü Akkoyunlu 3. Sokaktaki çevre düzenlemesi tamamlanamadı. Biz de mahalle sakinlerine karşı mahcubuz.”

Yenişehir ilçesi Akkoyunlu 3. Sokağın çevre düzenlemesinden sorumlu belediye hangisi; Büyükşehir mi Yenişehir mi?

Yenişehir Belediyesinden edindiğimiz bilgilere göre, Akkoyunlu 3.sokataki çevre düzenlemesinden sorumlu belediye Büyükşehir. Yenişehir Belediyesi yetkilileri, Ofis semtinden Batıkent’e yol açılması projesi Büyükşehir Belediyesine ait olduğundan o yol üzerindeki çevre düzenlemesinden Büyükşehir’in sorumlu olduğunu belirttiler. Akkoyunlu 4. Sokaktaki temizlik hizmetlerinden Yenişehir Belediyesinin sorunlu olduğunu belirten yetkililer ayrıca Akkoyunlu 3. Sokaktaki diğer eksikliklerin giderilmesi için belediyenin 2019 programına alındığını ifade ettiler.

 

Bu sokağın sakinleri hizmet bekliyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!