Demirtaş sessizliğini bozdu: Seçim yaklaşıyor göreceğiz!

Demirtaş sessizliğini bozdu: Seçim yaklaşıyor göreceğiz!
8 Ağustos 2023 12:34 | Son Güncellenme: 8 Ağustos 2023 12:40

Kobani Davası duruşmasında savunmasını yapan Demirtaş, “Sizin kararlarınız seçimde hızlanıyor, seçimden sonra yavaşlıyor. Seçim ayında benim hakkımda 5 bin 500 tane tweet atılmış. Seçim bittiği gibi, ‘teröristliğimiz, alçaklığımız’ da bitti. Yerel seçim yaklaşıyor, göreceğiz zaten” ifadelerini kullandı.

Kamuoyunda “Kobani Davası” olarak bilinen ve HDP’li siyasetçilerin yargılandığı davanın 28’inci duruşması bugün Sincan Cezaevi Kampüsünde yapıldı. Duruşmanın öğleden sonraki oturumuna HDP eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ SEGBİS sistemi ile katıldı.

İlk duruşmaya Mart 2017’de katıldığını, sonrasında Ankara’ya duruşmaya getirildiğini belirten Demirtaş, o günden bugüne 7 yıl geçtiğini hatırlattı.

Demirtaş, “İlk itirazlarımızı sunduğumuzda mahkeme taleplere ilişkin bir ara karar aldı. Taleplerimiz duruşmayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle reddedildi. 7 yıldır tutukluyuz” diyerek mahkemenin 7 yıldır davayı bitirmediğini ve bunun gerekçesini açıklamak zorunda olduğunu söyledi.

“Yeni ittifaklar konuşuluyor açıklaması”

Mahkeme heyetinin davayı hızlandırmak istediğini iddia eden Demirtaş, “Heyetin davayı hızlandırmaya yönelik tavrı merkezi bir koordinasyon çerçevesine dönüştü. Sizin kararlarınız seçimde hızlanıyor, seçimden sonra yavaşlıyor. Seçim ayında benim hakkımda, 5 bin 500 twit atılmış. Seçim bittiği gibi, ‘teröristliğimiz, alçaklığımız da’ bitti. Yerel seçim yaklaşıyor göreceğiz, AYM’de, İstinaf’ta, Saray’da bir hareketlilik var. Yeni ittifaklar konuşuluyor, Cumhurbaşkanın bu davayla ilgili nasıl ilgilendiğini, sizin de nasıl hızlandığınızı ispatladık.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.