Dicle Üniversitesi Tarafından Deprem Çalıştayı Düzenlendi

featured

Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından, 6 Şubat’ta ülkemizde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin, “11 ili etkileyen deprem” ana temasıyla “Uygulamadaki hatalar ve ne yapmalı?” adlı çalıştay düzenlendi.

15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan çalıştayın açılışında konuşan DÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Z. Fuat Toprak, çalıştayın 11 kentimizi etkileyen depremlerin etkilerinin değerlendirilmesi konusunda önemli olduğunu ifade etti. Toprak, “Bu kadar bina yıkımının olmasının en büyük sebebi ehliyetsizlik ve liyakatsizliktir. Bu tür felaketler her zaman başımıza gelebilir. Bunlar doğal afetler değil doğal olaylardır ama bunları afete dönüştüren bizleriz.” ifadelerini kullandı.

Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu ise yaptığı konuşmada:  Çalıştaya yurt dışından da katılan bilim insanlarının olduğunu belirterek, bu kişilerin dünyanın farklı noktalarında yaşadığını, büyük depremlerle ilgili araştırmalarının olduğunu söyledi.

Dr. Bedirhanoğlu, “Uzun yıllar bu çalışmaları yapıyorlar. Tecrübelerini buraya yansıtmak istedik. Burada mühendis arkadaşlarımızla aralarında bir bilgi alışverişi olsun istedik. Mimarlar odasından da Diyarbakır‘daki saha çalışmalarına katılanlar kişiler oldu ve bu karşılıklı çalışmayı daha ileriye götürmeye çalışacağız.” dedi.

Çalıştayda, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İl Oda Başkanı Mahsum Çiya Korkmaz, DÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Siraç Özerdem de konuşmalarda bulundu.

Daha sonra iki oturumda gerçekleştirilen, moderatörlüğünü Prof. Dr. Bedirhanoğlu’nun yaptığı bu önemli çalıştayda, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Dönmez, Purdue Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan İrfanoğlu, Canterbury Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Santiago Pujol sunum yaptı, saha gözlemlerini aktardı.

Dicle Üniversitesi Tarafından Deprem Çalıştayı Düzenlendi
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!