Dicle Üniversitesi’ndeki randevu sorunu Meclis’te

featured

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanelerinde yaşandığı belirtilen randevu sorunu meclis gündemine taşındı.

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça Cupolo, Dicle Üniversitesi Hastanesi’ndeki randevuların 10 gün sonrasına verildiğini belirtti.
Sorunu meclis gündemine taşıyan Cupolo, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması için TBMM’ye soru önergesi verdi.
Cupolu’nun verdiği önergede şu ifadelere yer verildi:
Çevre illerde kimi branşların, ekipmanların yahut ilgili uzmanlığa sahip sağlık çalışanlarının bulunmamasından ötürü bölgesel ölçekte hizmet veren Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde kimi branşlarda ve özellikle de radyolojide hastalara ancak aylar sonrasına randevu verildiğine ilişkin şikayetler almaktayız.

EKİPMANLAR YETERSİZ

Konu hakkında görüşüne başvurulan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Dicle Üniversitesi Hastanesi’nin gerek personel kaynağının ve gerekse de ekipmanlarının yetersiz olduğu bilgisini paylaşmışlardır.
Bu bağlamda:
1) Bakanlığın 2017 yılında “Erken Teşhis Hayat Kurtarır, Yarına Bırakma” sloganıyla startını verdiği erken teşhis için görüntüleme taraması halk sağlığı için önemini yitirmiş midir?
2) Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde randevu talepleri 10 gün üstü sonrasına verilen branş ve bölümler hangileridir?
3) Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde personel ve ekipman ihtiyaç analizi yapılmış mıdır? Personel ve ekipman ihtiyacı bulunmakta mıdır?
4) Bakanlık bünyesinde çalışan tabip ve uzman tabip, ebe, hemşire, tıbbi laboratuvar teknisyeni, tıbbı laboratuvar ve patoloji teknikeri, tıbbi görüntüleme teknikeri/teknisyeni, mamografi teknikeri gibi sağlık çalışanlarının aylık normal mesai saati/süresi ne kadardır?
5) Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde son altı ay içinde mesai dışı ek ödeme alan personelin branşlara ayrıştırılmış sayısı kaçtır?”

Dicle Üniversitesi’ndeki randevu sorunu Meclis’te

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!