Diski: Diyarbakır’da su kesintisi yapmak zorunda kalacağız

Diski: Diyarbakır’da su kesintisi yapmak zorunda kalacağız
13 Temmuz 2023 12:21 | Son Güncellenme: 13 Temmuz 2023 12:23

DİSKİ genel müdürü Mehmet Fırat Tutşi basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Tutşi Diyarbakır’da aşırı su tüketimine dikkat ederek tasarruf konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Tutşi, 1-2 aylık dönemde su kesintileriyle mücadele ettiklerini ifade ederek : “Diyarbakır’ımız gerek alt yapı gerek üst yapı yatırımlarıyla hızla gelişiyor, büyüyor. Yatırımlarımızı birer birer Diyarbakır’ımızın hizmetine aldık, alıyoruz. Altyapı çalışmalarımızla tüm şehrimizi bir ağ gibi örüyor ve yürütüyoruz, depolarımızla pompa istasyonlarımızla su arzı güvenliğini sağlıyoruz. Atıksu Arıtma tesislerimizle çevreyi koruyor. Enerji tesislerimizle ve tüm çalışanlarımızla şehrimize ihtiyacın ötesinde temiz ve kesintisiz içme suyunu, tüm Diyarbakırımıza temin ediyoruz. Temiz içme suyu arıtma ve temin merkezlerimiz 3m³/sn’ye göre projelendirdi. Günlük 280.000 m³’ün üzerinde temiz su üretiyoruz. Ortalama 22.000 m³ su da gözeli kaynağımızdan alıyoruz. Bu da demek oluyor kibiz günlük 302.000 m³ su üretiyor; 338.899 abonemize 1.040.000 hemşehrimize her gün kesintisiz temiz içme suyu temin ediyoruz, edebiliyoruz. İnsanların içecek su bulamadığı, Dünya’nın su kıtlığından bahsettiği bu çağda; Bereketli Dicle’mizle, barajlarımızla, kusursuz çalışan tesislerimiz ve tüm şehri saran şebeke ağlarımızla su varlığında hiçbir sıkıntımız yok. Su zengini, suyla bereketlenmiş bir memleketimiz var. Buna rağmen özellikle yaz aylarında, havaların aşırı sıcak geçtiği bu 1-2 aylık dönemde su kesintileriyle mücadele ediyoruz. Bunun sebebi çok basit. Verilerimizle sabit. Bizim kaynak yetersizliğimiz yok, bizim bilinç yetersizliğimiz var. Aşırı ve yanlış su tüketimi sorunumuz var.” açıklamasında bulundu.

Diyarbakır’da bu yaz su kesintileri yapmak zorunda kalacağız

Tutşi Diyarbakır halkını sorumluluğa davet edip bunun aksi durumunda suyumuzu dikkatli kullanmazsak yaz aylarında su kesintileri yapma kaçınılmaz olacak diyerek şu ifadelere şu ifadelere yer verdi: “DİSKİ olarak son 2 yılda yaptığımız tüm işlerimizde Diyarbakır’ımızın suyunu en doğru biçimde yönetmeyi, yeni ve sürdürülebilir bir su bilinci oluşturmayı, bugün ve gelecek sorumluluğumuz bildik. Son iki yılda kayıp kaçak oranımızı Diyarbakır Merkezinde %48.89’dan %34.64’e indirdik Yani günlük 23.000 m3 suyumuzu kurtardık. Sevgili Diyarbakırlılar, Sizleri de bu sorumluluğa davet ediyoruz. Çünkü ancak sizin paydaşlığınızla başarabiliriz. Diyarbakır’da su seferberliğimizi başlatabiliriz. Her bir hemşehrimizden günlük sadece 10 litre su tasarrufu bekliyoruz. Peki, 10 litre su tasarrufunu nasıl sağlayacağız? 10 litre su tasarrufu, sizin duştan 5 dakika önce çıkmanızdan geçiyor.

ETİKETLER: , , ,
Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.