Diyar Galeria ve D-Tipi Cezaevi’nin Müteahhiti Aynı Kişi

Deprem sonrasında hasar gördüğü için boşaltılan Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nin, 89 insanımızın yaşamını kaybettiği Diyar Galeria ile alakalı soruşturmada aranan müteahhit Sedat Eser tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın D-tipi cezaevindeki eksikliklerden dolayı müteahhit firmaya, firmanın da alacakları sebebiyle bakanlığa dava açtığı belirtildi.

D-Tipi Cezaevi dört gün önce boşaltılmıştı!

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesinde inşasına 1995 yılında başlanan ve 2003 yılında hizmete giren D Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi dört gün önce (6 Mart) tarihinde boşaltıldı. Yaklaşık 300 tutuklu ve hükümlü başka illere sevk edilmişti. Cezaevinin, depremde hasar görmesi ve temelindeki sudan dolayı zeminde sıvılaşma olduğu gerekçesiyle boşaltıldığı öğrenildi.

Cezaevini Diyar Galeria soruşturmasındaki müteahhit yapmış

Cezaevini, depremde 89 kişinin hayatını kaybettiği Diyar Galeria’nın müteahhiti Sedat Eser’in yaptığı ortaya çıktı. Depremden bu yana bulunamayan Eser ile alakalı arama kararı çıkarılmıştı.

Aranan müteahhit bakanlıkla davalık olduğu bildirildi

Ayrıca, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın cezaevindeki eksiklikler nedeniyle Eser’in şirketine, firmanın da alacaklarından dolayı bakanlığa dava açtığı ortaya çıktı. Diyarbakır. 3. Asliye Hukuk Mahkemesi iki tarafı da haklı bulurken, kararın Yargıtay tarafından kısa bir süre önce onandığı ifade edildi.

KAYNAK: MEDYASCOPE

Diyar Galeria ve D-Tipi Cezaevi’nin Müteahhiti Aynı Kişi
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!