Diyar Galeria’da Şimdiye Kadar 12 Bin Ton Moloz Çıkartıldı!

featured

Diyarbakır‘da, Kahramanmaraş merkezli büyük depremlerde yıkılan ve ağır hasar alan Galeria İş Merkezinde 89 insanımız hayatını kaybetmişti. Çalışmaların sürdüğü alandan şimdiye kadar tahmini olarak 12 bin ton moloz çıkartıldı. Enkaz alanında bulunan altınlar yetkililerce tutanak tutularak sahiplerine teslim edildi.

Diyarbakır’da, 1’i boş 7 bina çöktü. Depremde 414 kişi yaşamını kaybederken, 912 kişi de yaralandı. Merkez Yenişehir ilçesinde kentin ilk alışveriş merkezi olarak 1999 yılında açılan 4 katı alışveriş merkezi olup, 8 katı da 128 daireden oluşan 4 bloklu Galeria Sitesi’nin 1 bloku, depremden etkilenerek yıkılmıştı.

Burada 89 kişi hayatını yitirdi, çok sayıda kişide yaralandı. Geride kalan 3 blok kontrollü bir şekilde yıkılırken çökme yaşandı. Yıkılan sitede, enkaz kaldırma ve demir toplama çalışmaları başlatıldı.

ZİYNET EŞYALARI TUTANAKLA SAHİPLERİNE VERİLİYOR


SMC Yıkım Hafriyat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çubuk, Diyarbakır’da çalışma organizasyonunun iyi olduğunu; belediye, emniyet, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, AFAD gibi kurumlarla birlikte ekip olarak ilk günden beri burada çalıştıklarını ifade etti.

Belediyenin döküm sahalarına yaklaşık olarak 12 bin ton moloz atıldığını açıklayan Çubuk, “Buradan çıkarılan demirler de geri dönüşüm fabrikasına gönderiliyor. İlk günden beri buradayız, çalışmalarımız büyük titizlikle devam ediyor. Diyar Galeria İş Merkezi’nde çalışmalar, yavaş bir şekilde ilerliyor. Sebebi ise çıkacak herhangi ziynet eşyayı emniyete teslim etmek için titizlikle çalışıyoruz. Yaklaşık 15-20 daha gün sürer” açıklamasında bulundu.

Diyar Galeria’da Şimdiye Kadar 12 Bin Ton Moloz Çıkartıldı!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!